Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
19 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Niemcy, gospodarka tango down

Serio, to są jakieś poważne problemy? Zależy do czego porównujesz. Do rosji? To możesz być spokojny.

Niemcy w lekki deficyt wpadli w kowidzie, a teraz wojna i teoretycznie powinien być to (z wielu względów) czas tragiczny, a mimo to deficyt na poziomie<3%, a przekładając na pieniądz, podobny do polskiego.

Ps. Spadanie z wysokiego konia boli, ale czas się przyzwyczaić, że złoty wiek "Europa" ma za sobą... Na własne życzenie poniekąd...

Edytowane przez karpik
Napisano
3 minuty temu, karpik napisał:

Serio, to są jakieś poważne

Na wszelki wypadek założę, że po prostu nie zwróciłeś uwagi, co komentuję.


PS 

 

4 minuty temu, karpik napisał:

Niemcy w lekki deficyt wpadli w kowidzie

Hmmmmm....- Niemcy o tym, że lekki, wiedzą?

Napisano
6 minut temu, karpik napisał:

"Nowosybirsk. Zgłoszono pożar na terenie zakładu ZAO "Zakład lutów", który specjalizuje się w:

 

 • produkcji elektroniki i mikroczipów;

 • naprawie i montażu urządzeń elektrotechnicznych;

 • przemyśle obronnym (lutowanie elementów uzbrojenia, łączności, radioelektroniki)."

IMG_20251008_131153_407.jpg

No i przepięknie 👍

Żeby zgasić światło w fabryce np. półprzewodników nie potrzeba wiele. Wystarczy na dzień dobry walnąć w dział cięcia kwarcu i już jest po zawodach. A w zasadzie wystarczy walnąć w inny dowolny tylko jeden dział - czy to w szlifiernię, czy w dział napylania próżniowego, czy w dział zamykania po napylaniu, wszystko jedno. Jedno dobre trafienie w dowolny dział kasuje produkcję.

Napisano
14 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Hmmmmm....- Niemcy o tym, że lekki, wiedzą?

Dlatego pisałem z czym porównywać i o tym skąd się spada.

2024:

  • Rumunia: –9,3 % PKB 

  • Polska: –6,6 % PKB

  • Francja: –5,8 % PKB 

  • Słowacja: –5,3 % PKB 

  • Niemcy: –2,8 % PKB

Dla Niemców może to być szok. Zdaje mi się, że go potrzebowali, bo "dobrobyt" namieszał im w głowach i poprzeginali w wielu dziedzinach. Pieniędzmi wszystkich Europejczyków...

 

Napisano

- Jeżeli prezydent Trump chce naprawdę wstrząsnąć Putinem, to powinien podjąć taką odważną decyzję, która nawet Putina zaskoczy - mówi gen. Roman Polko.

Zdaniem Polko, "Tomahawki powinny zostać przekazane, ponieważ Ukraina musi mieć zdolność odpychania wroga od swoich granic". Jak zaznaczył generał Polko "Tomahawki mają zasięg 2500 km i mogą niszczyć centra logistyczne, zgrupowania, stanowiska artylerii rakietowej czy lotniska. Te, które bezpośrednio zagrażają Ukrainie, z których atakowane są obiekty cywilne, infrastruktura krytyczna".


Z ciekawości- ile jest "czynnych" i gotowych do użycia zestów "naziemnych", które pozwolą wykorzystać Tomahawki?

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

- Jeżeli prezydent Trump chce naprawdę wstrząsnąć Putinem, to powinien podjąć taką odważną decyzję, która nawet Putina zaskoczy - mówi gen. Roman Polko.

Zdaniem Polko, "Tomahawki powinny zostać przekazane, ponieważ Ukraina musi mieć zdolność odpychania wroga od swoich granic". Jak zaznaczył generał Polko "Tomahawki mają zasięg 2500 km i mogą niszczyć centra logistyczne, zgrupowania, stanowiska artylerii rakietowej czy lotniska. Te, które bezpośrednio zagrażają Ukrainie, z których atakowane są obiekty cywilne, infrastruktura krytyczna".


Z ciekawości- ile jest "czynnych" i gotowych do użycia zestów "naziemnych", które pozwolą wykorzystać Tomahawki?

"Struktura: 1 „Typhon / MRC (SMRF) battery” = 4 trailerowe wyrzutnie, każda wyrzutnia ma 4 pionowe komory (mark-41-style cells) → 16 komór (cell) na baterię. 

Liczba baterii (stan na wczesne 2024 / 2024–2025): Wojsko aktywowało co najmniej 2 baterie Typhon (druga bateria aktywowana styczeń 2024; pierwsza była już wcześniej). To daje min. 2 × 16 = 32 komory/pozycje startowe dla pocisków typu Tomahawk (przy założeniu pełnego wyposażenia każdej komory).

 

To dostępne dane. Może jest tego więcej...

Edytowane przez karpik
Napisano
23 minuty temu, karpik napisał:

Liczba baterii

Podobno są.... 4 ( słownie: cztery ).

Co w takim razie DTrump planuje przekazać Ukrainie?



PS Dziękuję za Twoje zaangażowanie- to było tendencyjne i złośliwe pytanie...

Napisano

"Tej nocy wybuchało i dymiło w zakładzie przetwórstwa gazu „ŁUKOIL” w obwodzie wołgogradzkim

 

W mieście Kotowo w obwodzie wołgogradzkim zaatakowano Kotowski Zakład Przetwórstwa Gazu sp. z o.o. „ŁUKOIL-Korobkowski GPZ”. Na terenie zakładu odnotowano dwa ogniska pożaru.

 

ℹ️Kotowski Zakład Przetwórstwa Gazu sp. z o.o. „ŁUKOIL-Korobkowski GPZ” — specjalizuje się w przetwarzaniu towarzyszącego gazu naftowego i lekkich węglowodorów, jego roczna wydajność wynosi około 450 mln metrów sześciennych surowca. Zakład produkuje szeroką frakcję lekkich węglowodorów i stabilny kondensat.

Według zdjęć satelitarnych NASA FIRMS pożar został potwierdzony."

IMG_20251009_094912_575.jpg

IMG_20251009_094926_641.jpg

Napisano

chyba komuś pali się koło du....y i szuka przyjaciół

Putin po raz pierwszy przyznał przed Alijewem winę Rosji za zestrzelenie cywilnego samolotu Azerbejdżanu. 

Stwierdził, że rosyjskie rakiety nie trafiły bezpośrednio w samolot Azerbejdżanu, ale „wybuchły kilka metrów od niego”. Twierdzi on, że przyczyną katastrofy lotniczej było między innymi to, że w powietrzu znajdował się ukraiński dron.

Napisano

"Parlament Europejski poparł rezolucję zezwalającą na zestrzeliwanie rosyjskich samolotów i dronów na przestrzeni powietrznej UE

 

„Parlament Europejski popiera każdą inicjatywę, która pozwala UE i jej państwom członkowskim podejmować skoordynowane, wspólne i proporcjonalne działania przeciwko wszelkim naruszeniom ich przestrzeni powietrznej, w tym niszczenie zagrożeń powietrznych; zdecydowanie potępia lekkomyślne i eskalacyjne działania Rosji polegające na naruszaniu przestrzeni powietrznej państw członkowskich UE i sojuszników NATO: Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Rumunii, a także celowe wtargnięcia dronów na krytycznie ważne obiekty infrastruktury w Danii, Szwecji i Norwegii” — wskazano w rezolucji."

Napisano

"Członkowie polskich sił specjalnych, zwłaszcza z jednostki JW Formoza, brali udział we wspólnych operacjach z Ukraińcami. Niektórzy z nich dołączyli nawet do oddziałów HUR, takich jak Artan i Bractwo. W tych hybrydowych, półoficjalnych, półochotniczych formacjach, przyczynili się do tajnej walidacji systemu na długo przed jego wprowadzeniem do produkcji.""

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie