karpik Napisano 14 Październik 2025 Napisano 14 Październik 2025 "Jak działa ukraińska obrona przeciwlotnicza od środka: opowiadamy czytelnikom @Pravda_Gerashchenko o nowym odcinku „Świat na opak. Ukraina” Dmytra Komarowa Ukraińska obrona przeciwlotnicza to skomplikowany, wielopoziomowy system, który codziennie chroni niebo kraju przed rosyjskimi rakietami i dronami. Dziennikarz Dmytro Komarow i jego zespół „Świat na opak. Ukraina” pokazali, jak dokładnie działa ten system od środka: od mobilnego punktu dowodzenia po mobilne grupy i helikoptery polujące na „szachidy”. Sercem PPO Mobilny punkt dowodzenia to na pierwszy rzut oka zwykły mikrobus. Jednak wewnątrz znajdują się monitory, systemy łączności i telefony. To właśnie tutaj podczas alarmów powietrznych koordynowana jest cała praca ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Generał-major Anatolij Krywonoszko i jego zespół otrzymują dane z radarów i służb wywiadowczych w czasie rzeczywistym. Na ekranach pojawiają się wrogie cele: rakiety lub szachidy, a system „Virazh-tablet” natychmiast pokazuje ich prędkość, wysokość i kierunek. Stąd wychodzą rozkazy na wszystkie poziomy obrony do załóg przeciwlotniczych, pilotów i grup mobilnych. Mobilność punktu to jego główna zaleta. Może zmieniać miejsce położenia, aby uniknąć ataków wroga. Łowcy szachidów Ważną pracę w niszczeniu dronów wykonują mobilne grupy ogniowe. To niewielkie załogi na pickupach lub opancerzonych pojazdach. W Ukrainie jest ich około 1500. Są uzbrojone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe Browning 12,7 mm, wyposażone w noktowizory i reflektory. Po otrzymaniu współrzędnych z punktu dowodzenia grupy wyruszają do wyznaczonego rejonu i czekają na przylot dronów. Gdy w nocy słychać charakterystyczny dźwięk szachidów, zaczyna się ogień. Taśma na 100 nabojów kończy się po 20–30 sekundach, a zapas amunicji na noc to około 2000 sztuk. Praca jest niebezpieczna: operatorzy szachidów mogą korygować lot i skierować drona prosto na źródło ognia. Dopadnąć szachida w powietrzu Kolejnym ogniwem systemu jest lotnictwo. Do niszczenia dronów na niebie angażowane są także helikoptery Mi-8. Załoga otrzymuje z punktu dowodzenia wstępne dane o celu: kierunek, prędkość i orientacyjne punkty. Następnie udaje się w rejon prawdopodobnego przelotu drona. Na podejściu piloci włączają urządzenia noktowizyjne i przechodzą do wizualnego śledzenia, stale koordynując się z siłami naziemnymi. Ogień można otworzyć tylko za wyraźnym pozwoleniem, aby odłamki nie trafiły w obszary zamieszkałe lub własne jednostki. Często helikopter towarzyszy szachidowi dziesiątki kilometrów, aż znajdzie się bezpieczne miejsce do zniszczenia, gdzie działa strzelec z pokładowego karabinu maszynowego (na przykład belgijskiego FN-MAG). Główną zaletą taktyki jest to, że helikoptery mogą przechwytywać drony na długo przed dotarciem do miejsc zamieszkania, zestrzeliwując je nad polami. Aby uniknąć przypadków „przyjaznego ognia”, gdy w powietrze wznosi się myśliwiec, helikoptery otrzymują rozkaz lądowania. Podczas działań przeciw celom rakiety myśliwca mogą nie rozróżniać, kto jest przed nimi: wrogi bezzałogowiec czy własny helikopter. Praca ukraińskiej obrony przeciwlotniczej to skoordynowana wspólna działalność tysięcy ludzi: dowódcy, operatorzy, piloci, strzelcy i technicy pracują jak jeden organizm. Ich zadanie jest proste i jednocześnie trudne – nie dopuścić, by wrogie rakiety i drony dotarły do celów, zapewnić bezpieczeństwo ludności i chronić infrastrukturę." Комаров.mp4
karpik Napisano 14 Październik 2025 Napisano 14 Październik 2025 Te ich nazwy i grafiki gdzieś już widziałem... "Pozycjonowanie wrogiego sprzętu głęboko na tyłach na kierunku zaporoskiego nie stanowi przeszkody dla operatorów dronów 422. oddzielnego batalionu systemów bezzałogowych „Luftwaffe”. Na tych ujęciach - trafienie wrogiej mobilnej radiolokacyjnej stacji P-18 „Terek” na kierunku zaporoskiego frontu." VID_20251014_194546_590.mp4
karpik Napisano 14 Październik 2025 Napisano 14 Październik 2025 23 godziny temu, Cypis napisał: no co Ty , to ja się poddaję i odszczekuję wszystko to co napisałem wyżej . Potwierdzam to co pisze Yeti . Uważam , że w obecnym świecie nic z produkcji uzbrojenia nie ma szans na to , by Yeti o tym nie wiedział . Ukraina w najbliższych 100 latach nie otrzyma ani jednego Tomahawka w wersji wystrzliwanej z lądu . System X-Mav to tylko dmuchana z kartonu i dykty atrapa , amerykańcy nie są w stanie (technicznie i mentalnie) zbudować seryjnie (tj. 10-20 jednostek) takiego systemu w krótkim czasie . Jedyna możliwość to taka , że Ukraińcy wymyślą jakiś system odpalania Tomahawków z furmanki , Yeti pewnie będzie pierwszym , który się o tym dowie . Pentagon ma zbędne wyrzutnie pocisków Tomahawk. To szansa dla Ukrainy https://share.google/K5HstSgzdneO20d9q
Cypis Napisano 14 Październik 2025 Napisano 14 Październik 2025 3 minuty temu, karpik napisał: Pentagon ma zbędne wyrzutnie pocisków Tomahawk. To szansa dla Ukrainy https://share.google/K5HstSgzdneO20d9q i po co jątrzysz , nie czytałeś tego co napisał Yeti
karpik Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 "Przedwczoraj Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kolumny rosyjskiej broni pancernej, które szturmowały Włodimirówkę, ale rosyjscy wojskowi korespondenci zaczęli pisać, że Rosji jest z tego tylko lepiej, ponieważ piechota wysiadła i zaczęła się umacniać. Pojawiło się wideo z umocnioną piechotą. No i w czym się mylili? Jak ich teraz wypędzić? Przecież umocnili się na śmierć" VID_20251015_103123_693.mp4
Cypis Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 gdzie grób żołnierza , tak sięga wielka rosja
Cypis Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 1 godzinę temu, karpik napisał: "Przedwczoraj Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kolumny rosyjskiej broni pancernej, które szturmowały Włodimirówkę, ale rosyjscy wojskowi korespondenci zaczęli pisać, że Rosji jest z tego tylko lepiej, ponieważ piechota wysiadła i zaczęła się umacniać. Pojawiło się wideo z umocnioną piechotą. No i w czym się mylili? Jak ich teraz wypędzić? Przecież umocnili się na śmierć" VID_20251015_103123_693.mp4 fiutin działa wg. zasady: gdzie grób żołnierza , tak sięga wielka rosja
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 14 godzin temu, Cypis napisał: i po co jątrzysz , nie czytałeś tego co napisał Yeti Strasznie słabo ci te złośliwości wychodzą.... "W przypadku jednostek nawodnych tomahawki są wystrzeliwane z uniwersalnych wyrzutni Mark 41 VLS, a próba przeniesienia takiej wyrzutni na ląd zaowocował powstaniem systemu Typhon, jednak te są dopiero wdrażane i bardzo nieliczne." "The Marines are currently planning to procure 56 launchers and expect to field the first four operational launchers in the fourth quarter of FY24, with additional units standing up from FY2026 to FY2028. To equip their launchers, the Marine Corps is procuring both Tomahawk Land Attack Missiles (TLAM) and Maritime Strike Tomahawks (MST). " itp itd Czyli, gdybyś chciał/potrafił, korzystać ze źródeł, mógłbyś zauważyć, że... istnieje KILKA-KILKANAŚCIE gotowych zestawów lądowych wyrzutni. I, zgodnie z tym, z czym się upierasz, Pentagon nie widzi problemu, aby część (?) przekazać Ukrainie. Przy czym, sprawdź, mówi się o 50-70 rakietach.... PS "...the fourth quarter of FY24..."- jak się zmobilizujesz, to są dostępne informacje, gdzie one... stacjonują :-)
Cypis Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 W dniu 13.10.2025 o 13:29, Czlowieksniegu napisał: "Donald Trump na razie nie przekaże Ukrainie...." A czy i co wyniknie z przekazania samych rakiet? U. będą nimi z proc, czy katapult strzelać? korzystając ze źródeł , to ty stwierdziłeś , że Ukraińcy nie będą mieli z czego strzelać . Ja podałem tylko przykład jakiejś alternatywy (może i prototypowej). Teraz piszesz , że przecież są możliwości pozyskania przez Ukrainę wyrzutni lądowych . Chłopie zdecyduj się . Bo wygląda , że jesteś za , a nawet przeciw. Jeszcze raz 13.10.2025 zasugerowałeś , że Ukraina nawet jak dostanie Tomahawki to nie będzie miała czym ich wystrzelić Po moim wpisie o jakiejś , może prototypowej wyrzutni , którą można wykorzystać na Ukrainie , udowadniałeś dwa dni , że jestem debilem , który się nie zna . A dzisiaj piszesz , że przecież są takie wyrzutnie i mogą być użyte w Ukrainie. I jeszcze sugerujesz , że to ja pisałem , że nie ma czym wystrzliwać Tomahawków z ziemi. Manipulacja pełną gębą (pizdzielcy powinni się od ciebie uczyć)
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 2 minuty temu, Cypis napisał: korzystając ze źródeł , to ty Po co przeinaczasz i manipulujesz? Gdybyś czytał ze zrozumieniem, zapytałem, w jaki sposób U. mają wykorzystywać T., w sytuacji, gdy gotowe/istniejące zestawy są policzalne na palcach jednej ręki, a Pentagon, co z jego perspektywy może wydawać się rozsądne, nie będzie tych istniejących chciał oddać. Na to, że U. nie będzie miało problemów w razie W, przywołałeś zdjęcie z targów uzbrojenia AUSA 2025, które odbywają się 13/15 października, a na którym widać prototyp, a może i wydmuszkę X-MAV. I w/w zdjęcie, idąc twoim tokiem rozumowania (?) ma być dowodem, że na dziś Typhoon nie jest jedynym rozwiązaniem. Przez litość pominę CZTERY istniejące zestawy, które USMC* tworzyła wraz z US Army, ale które jako problematyczne zostały zawieszone/skończone bez happy end**. Gdybyś ich szukał, podpowiem, że jeszcze niedawno były bodajże w Japonii.... * temat powiązany ze śnurkiem Karpika... ** USMC próbuje "coś" z Lockheed na podwoziu JLTV lub Oshkosh M983A4 HEMTT, a US Army pompuje Typhoon
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 17 minut temu, Cypis napisał: udowadniałeś dwa dni , że jestem debilem , który się nie zna . Nie, nie chciałoby mi się i nie wypadałoby mi tak cię określić. Czy się znasz- sam sobie odpowiedziałeś, gdy napisałeś "...może prototypowej wyrzutni...". 19 minut temu, Cypis napisał: przecież są takie wyrzutnie No to je wreszcie... przywołaj, najlepiej w ilości, która pozwoli na ich przekazanie U.
Jedburgh_Ops Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 W dniu 12.10.2025 o 13:31, Jedburgh_Ops napisał: Czekam (ale pewnie się nie doczekam, bo media lotnicze są za skąpe, żeby to sfinansować) na badanie w polskim general aviation, ilu prywatnych właścicieli Cessn, Piperów i innych takich w razie „W” byłoby gotowych przeznaczyć ich samoloty do ganianek za ruskimi latadłami ze strzelcem na pokładzie. Uzbrojone antydronowe Cessny już istnieją... u dziczy. Rosja rozpoczęła nietypową adaptację lekkich samolotów Cessna, przekształcając je w narzędzie do zwalczania ukraińskich dronów.
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 - Jeśli ta wojna się nie zakończy, jeśli nie będzie drogi do pokoju w krótkiej perspektywie, to Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami podejmą niezbędne kroki, aby obciążyć Rosję kosztami jej nieustannej agresji - powiedział sekretarz wojny USA Pete Hegseth, który w środę w kwaterze głównej NATO wziął udział w posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. - Jeśli będziemy musieli podjąć ten krok, Departament Wojny USA jest gotowy dołożyć swoją cegiełkę w sposób, w jaki tylko Stany Zjednoczone mogą to zrobić - podkreślił. - Pod niezłomnym przywództwem prezydenta Trumpa, a w szczególności przy wsparciu naszych europejskich sojuszników, położymy kres wojnie w Ukrainie. Wojna musi się skończyć - zaznaczył Hegseth.
Jedburgh_Ops Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 13 minut temu, Czlowieksniegu napisał: ...obciążyć Rosję kosztami jej nieustannej agresji Że co? Nieleczony pacjent objął urząd 20 stycznia 2025. Od pierwszej minuty po objęciu do dziś nikt z Białego Domu nie mógł wykrztusić, bo by się zakrztusił, kto jest agresorem-napastnikiem w tej wojnie, a dziś... nagle to wiadomo?
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 24 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał: Że co? Nie bądź taki- za "moment" się okaże, że "ktoś-coś" źle zrozumiał, że wyrwane z kontekstu, że "coś" innego H. miał na myśli, że "ktoś" sobie dopowiedział... Mnie bardziej zastanawia "jaki tylko Stany Zjednoczone mogą to zrobić". Nawet broń jądrowa, w sumie, się w to nie mieści, bo w NATO nie tylko USA nią dysponuje.
karpik Napisano 15 Październik 2025 Napisano 15 Październik 2025 Śmiesznie się zapluwa ta plugawa gębą ruskiej propagandy VID_20251015_182847_950.mp4
Czlowieksniegu Napisano 15 Październik 2025 Autor Napisano 15 Październik 2025 Się piechota poddała przy podejściu i przejściu przez podwójne zasieki i rowy przeciwczołgowe- po drodze, pomijając artylerię, drony ją popsuły. Umocnienia, które ku zaskoczeniu wszystkich (?) U. nie tylko przygotowali teoretycznie, ale później realnie wykonali w terenie- mignęła mi mapa, gdzie rejon Pankivki, czyli okolice powyższej rzezi, są b. ładnie zabezpieczone i bez ciężkiego sprzętu będzie "tylko" masowy przyrost Gruzu 200, bo o 300 nie ma co nawet myśleć. PS Przywołane czołgi, to pierwsza i druga próba poprawki po znikniętej piechocie. Ale, że sprzęt ma do wyboru zatrzymanie na zębach smoka, głęęęęębikich rowach p/czołgowych i minach, to dwa razy orki próbowały jedyną (?) drogą... gdzie, co oczywiste, dobiły je drony. Finalnie część Pankivki zajęli Rosjanie- ale dopiero, gdy wysadzili rurociąg (?) z amoniakiem, który przykrył pozycję U.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się