Skocz do zawartości

Szybownictwo w II.RP


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Witam,


Mam pytanie dot. budowy hangaru szybowcowego na Górze Gugona (Świętochłowice).
Czy te widoczne 6 bloków mogły być częścią ówczesnego hangaru, czy zostały w tym miejscu zbudowane już po rozebraniu hangaru?

file.php?id=707&sid=75372f554f9105f24a66

Budowa i struktura betonu tych bloków bardzo jest podobna do fundamentów. Zawierają między innymi drewniane deski, śruby do mocowania konstrukcji.
Ogólnie mówi się, że te bloki zbudowno na tej posadzce i miały służyć jako ławkim w celach rekreacyjnych (były podobno jakieś zadaszenia nawet).
Mi coś nie pasuje i chciałbym się upewnić, czy takie elementy mogły być od początku fukcjonowania hangaru.

file.php?id=8472&sid=75372f554f9105f24a6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2021 o 13:12, hrusovsky napisał:

Witam,


Mam pytanie dot. budowy hangaru szybowcowego na Górze Gugona (Świętochłowice).
Czy te widoczne 6 bloków mogły być częścią ówczesnego hangaru, czy zostały w tym miejscu zbudowane już po rozebraniu hangaru?

file.php?id=707&sid=75372f554f9105f24a66

Budowa i struktura betonu tych bloków bardzo jest podobna do fundamentów. Zawierają między innymi drewniane deski, śruby do mocowania konstrukcji.
Ogólnie mówi się, że te bloki zbudowno na tej posadzce i miały służyć jako ławkim w celach rekreacyjnych (były podobno jakieś zadaszenia nawet).
Mi coś nie pasuje i chciałbym się upewnić, czy takie elementy mogły być od początku fukcjonowania hangaru.

file.php?id=8472&sid=75372f554f9105f24a6

Hej..Dużo informacji o historii Wzgórza Hugona jest na stronie Urzędu Miejskiego jak i na stronach stowarzyszeń..Te elementy na pewno są z lat 80-tych....hangar przedwojenny nie przetrwał to raz i nie miał podwalin betonowych..Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 25.11.2021 o 11:55, Hornet napisał:

Hej..Dużo informacji o historii Wzgórza Hugona jest na stronie Urzędu Miejskiego jak i na stronach stowarzyszeń..Te elementy na pewno są z lat 80-tych....hangar przedwojenny nie przetrwał to raz i nie miał podwalin betonowych..Pozdro.

Ale czy na pewno te boczne elementy z betonu (murek, schody) nie były częścią ówczesnego drewnianego hangaru?
Racja, te bloki w środku słabo pasują do reszty, która wydają się być elemantami całej zabudowy.
https://i.postimg.cc/TRmfd4hF/hugon.jpg

Edytowane przez hrusovsky
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 12.12.2021 o 17:13, formoza58 napisał:

lot szyb gg.JPG

Raczej powinno być „próba szczotki”. :classic_smile: Uczniom-pilotom Instruktorzy zawsze doradzają (niebezpodstawnie), aby synchronizację ruchu nóg (ster kierunku) i rąk (lotki) na sterownicach do wykonania zakrętu ćwiczyć na kiju od szczotki. Na początek zaleca się, aby te ruchy wykonywać jednocześnie. Dopiero później już sam człowiek się przekonuje, że na większości stałopłatów, jeśli nie na wszystkich, zawsze lepiej o 0,5-1 sek. wcześniej wcisnąć pedał steru kierunku a dopiero po tym czasie kończyć zakręt lotkami. Ja przynajmniej tak wolę.

Fajne zdjęcie 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Piękne zdjęcie! 👍

Kolejny raz widać bardzo cenioną w Polsce przedwojennej i powojennej niemiecką pomiarową dyszę kombinowaną Askania Ldü 41.

No niezłe fotki, oglądam. Daję ITS-a-8, z dyszą kombinowaną Askania Ldü 41... Ale do rzeczy. Widać dwa motoszybowce ITS: z przodu ITS-8W, z tyłu ITS-8. PS. Czy fotografie szybowca PWS-103 ujrzą kiedyś światło dzienne?
 

ITS 8  66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, TMD napisał:

Czy fotografie szybowca PWS-103 ujrzą kiedyś światło dzienne?

Nie fotografie, ale fotografie i artykuł Andrzeja Glassa, Twój i mój. Obiecuję, że w styczniu 2022 dostarczę Ci to. Amerykański nadgorliwiec z agencji Wide World Photo pomazał te zdjęcia tak, że wyczyszczenie ich teraz w Photoshopie to gehenna. Mimo że pracuję z najlepszymi grafikami wydawniczymi to sorry, ale nie stać mnie na wydanie „w czynie społecznym” x-dziesięciu tys. zł na wyczyszczenie tych zdjęć z ambitnych kresek amerykańskiej agencji fotograficznej. Robię to sam i pamiętam o Tobie. Do grobu tych zdjęć nie zabiorę, bo to nie moja mentalność. Za darmo zobaczą je wszyscy.

Pozdrowienia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Zaczął te amerykańskie zdjęcia PWS-103 czyścić mój ś.p. ojciec, który był absolutnym mistrzem Photoshopa i dobrym kolegą Andrzeja Glassa ze studenckiej ławy. Ale niestety tata przed śmiercią nie skończył swojego dzieła i cała masa radosnej amerykańskiej twórczości na tych zdjęciach spadła na mnie. Nie boję się Photoshopa, lubię go, ale pracochłonność tej roboty jest potworna. A ja nie jestem niestety emerytem z nadmiarem czasu wolnego, tylko jeszcze długie lata przede mną na zarabianie na zawartość miski dla mojej labradorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Za darmo zobaczą je wszyscy.

Hmm,... tzn. za 15,40 zł, czyli za cenę jednego numeru Przeglądu Lotniczego Aviation Revue.

Ja w każdym razie przekażę to całkowicie za darmo - bez liczenia USD, za które musiałem wygrać aukcję na te zdjęcia i bez liczenia ceny grubych dziesiątków godzin czyszczenia tych zdjęć z maziaków naniesionych na nie przez amerykańską Wide World Photo.

Cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie