Stanisław Malczyk Napisano 13 Kwiecień 2021 Napisano 13 Kwiecień 2021 On 27.02.2021 o 12:09, Spirit of Warsaw napisał: @ Matfab Witam, małe szanse, ale są… Czy Henryk Skwirowski był z Warszawy? A może był z Twojej rodziny? Pozdrawiam Nie w literaturze żadnego śladu aby taka osoba latała na szybowcach i uczestniczyła w katastrofie
bezetpl Napisano 8 Maj 2021 Napisano 8 Maj 2021 Szanowni Państwo, Proszę o identyfikację, jakąkolwiek informację na temat załączonych zdjęć: co, gdzie, kiedy? Ten młody człowiek na zdjęciach to mój Wujek, imiennik, urodzony w 1921 roku w Radomsku. W przeddzień wojny w 1939r prawdopodobnie „zrobił” tzw. małą maturę w gimnazjum im. Fabianiego. Marzył, aby zostać pilotem i prawdopodobnie robił wszystko, by tak się stało, o czym świadczą załączone zdjęcia. W 1940r zapragnął jak inni dostać się przez Węgry do Francji, do polskiego wojska. Niestety, już za granicą został aresztowany i przewieziony do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimu, gdzie po nie całym roku prawdopodobnie zginął. Załączone zdjęcia, są niemal Jego ostatnimi, poza zdjęciami „oświęcimskimi”. Obecnie, gdy mija już niemal 100lat od Jego urodzenia, jakakolwiek informacja jest dla mnie bardzo cenna.
TMD Napisano 16 Maj 2021 Napisano 16 Maj 2021 Według mnie jest to Ustjanowa. Podobne godło na sterze kierunku Wrony. Tom
KayFranz Napisano 16 Maj 2021 Napisano 16 Maj 2021 Tęgoborze. Znam ten egzemplarz dobrze, bo kiedyś popełniłem...
bezetpl Napisano 22 Maj 2021 Napisano 22 Maj 2021 Bardzo dziękuję Tom, za odpowiedź na moje zapytanie i informacje. Moje chwilowe milczenie pozwoliło mi, laikowi w tej dziedzinie, nieco poczytać i ochłonąć. Jak wspomniałem wcześniej, Wujek chciał zostać pilotem wojskowym (SPL Dęblin) i jego droga przez WOS w USTJANOWEJ była prawdopodobnie jedyną. Te oba zdjęcia pochodzą z 1937-1939, a może nawet tylko z 1939 roku i dla mnie są trochę „różne”. Pierwsze wygląda na z rekonesansu, z rzędem szybowców, oznakowanych (SP-1780,SP-127?,SP-17??; brak widocznej nazwy szybowca (?)) na tle hangaru (?; z prawej), z lewej w tle zabudowania wiejskie, gospodarskie(?) . Drugie na stoku, na roboczo, jeden z 5-ciu plus fotograf, w tym 3 osoby umundurowane (widoczne paski; co to za mundury?) przy szybowcu (widoczne GODŁO-rysunek wrony i pełna nazwa WRONA-BIS) – nie widać lub brak oznakowania SP-…, ani L.O.P.P. Za to na Pańskim zdjęciu jest oznakowanie LIGI - L.O.P.P. , wmontowane w stosowne godło-rysunek(?). Ze zdjęć z Bloga zapamiętałem „wieżę” z pionowym napisem L.O.P.P. z TĘGOBORZA(?) . Reasumując, na obu moich zdjęciach nie ma (lub nie widać) oznaczeń LIGI, czy to dowód, że to WOS USTJANOWA? Czy możliwa jest odpowiedź na te moje pozostałe, powyższe znaki zapytania, i czego jeszcze z tych jedynych zdjęć możemy się dowiedzieć? Pozdrawiam. Bogusław. P.S. Co za zbieg okoliczności. W ok. 3 tygodnie od uwięzienia mojego Wujka w K.L. Auschwitz do Obozu przybył transport Więźniów z Warszawy, a wśród NICH: sławny KONSTRUKTOR „Wrony” inż. Antoni KOCJAN i bohaterski ROTMISTRZ Witold PILECKI. Obaj przeżyli Auschwitz, ale…
TMD Napisano 31 Maj 2021 Napisano 31 Maj 2021 (edytowane) Może to i Tęgoborze. Ale tyle było tych szybowisk przed wojną, że... Jeszcze dwie fotki z Wroną - ze zmienionymi malunkami na sterze kierunku Wrony. Ponawiam prośbę o obiecaną fotografię szybowca PWS-103 z Tuli. Rok minął już... Tom Edytowane 31 Maj 2021 przez TMD
formoza58 Napisano 6 Czerwiec 2021 Napisano 6 Czerwiec 2021 Z poświęcenia szybowiska w Sokółce koło Grodna, w 1934 roku...
bezetpl Napisano 9 Czerwiec 2021 Napisano 9 Czerwiec 2021 Mnóstwo pięknych zdjęć klasycznych szybowców, za co jestem bardzo wdzięczny. Na mnie największe wrażenie sprawia, co zrozumiałe, WRONA. Co do oznaczeń, na sterze kierunku szybowca (ostatnie zdjęcie) widzę nowy (inny niż poprzednie) rysunek godła (wrony?) i prawdopodobnie "nowe" oznaczenie "właściciela" - STRZELEC. Ja wciąż sentymentalnie - w relatywnie bliskiej odległości od SOKÓŁKI (ok. 200 km), w tym rejonie, ale już na NOWOGRÓDCZYŹNIE w prawie nadgranicznych PIERSZAJACH (przed Mińskiem) komendantem drużyny STRZELCÓW (tym razem niestety bez związku z lotnictwem) był, tak się złożyło mój drugi, inny Wujek Ludwik, najprawdopodobniej zamordowany w związku z tym w czerwcu 1941 roku (bardzo prawdopodobnie, dokładnie w tym samym czasie co Bogusław w KL AUSCHWITZ), przez drugiego okupanta, w drodze z więzienia NKWD we wspomnianych Pierszajach do MIŃSKA. Obaj, nie wiadomo dokładnie kiedy i gdzie zginęli ani czy i gdzie są ICH groby. Bogusław.
formoza58 Napisano 13 Czerwiec 2021 Napisano 13 Czerwiec 2021 Kolejna z naszych szybowniczek,Maria Younga.
formoza58 Napisano 17 Czerwiec 2021 Napisano 17 Czerwiec 2021 Szybowcowa przyczepa transportowa produkcji krajowej.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się