Skocz do zawartości

Szybownictwo w II.RP


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Witam

Jestem studentem ostatniego roku studiów - i piszę prace magisterską o tematyce historycznej.

Poszukuję pilnie informacji o wypadkach szybowców z okresu omawianego powyżej - w odniesieniu do roku 1933 r., z Warszawy. Miał wtedy miejsce (najprawdopodobniej dnia 17 grudnia) wypadek szybowca na Polach Mokotowskich, zginął w nim pilot Henryk Skwirowski. Szukałem informacji odnośnie tego wypadku w różnych źródłach (Kurier Warszawski, Skrzydlata Polska, Przegląd Lotniczy etc.) i niczego nie znalazłem. Jak myślicie, gdzie mógłbym jeszcze szukać informacji o wspomnianym wypadku?

Za odpowiedź pod tym postem będę niezmiernie wdzięczny

MF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

- Cześć Kaziek, na dziś(?) Bąk jest w Oborach w gminie Konstancin-Jeziorna u p. Jana Borowskiego, firma JBI.

Ostatnie znane zdjęcia Bąka są tu …09.2016 roku… http://www.airfoto-zj.pl/galeriaKat.php?id=316&gal=3

Jak widać nie ma nic nowego, szkoda… ?, Michał.

 

Edytowane przez Spirit of Warsaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
On 11.03.2020 o 23:33, Hornet napisał:

     Fotka z moich zbiorów-wszelkie prawa zastrzezone- mała ale myślę,że to prototyp PWS-a 101 SP-860...za nim RWD-8 SP-ZHP.Zdjęcie opisane jako Tęgoborze 1938 rok...Mnie ciekawi natomiast jak harcerze przestawiają szybowiec drąbiem manewrowym...czyżby były specjalnie wzmocnione otwory w nosie szybowca??...Fotka pokazuje ,że tak...

 

 

Prototyp PWS-101 SP-860.jpg

 

Edytowane przez Stanisław Malczyk
Zdjęcie pochodzi z 1937 przed wylotem na V Jamboree do Holandii. Na zdjęciu jest SG-7 SP-860. jest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szanowni Państwo,

Proszę o identyfikację, jakąkolwiek informację na temat załączonych zdjęć: co, gdzie, kiedy? Ten młody człowiek na zdjęciach to mój Wujek, imiennik, urodzony w 1921 roku w Radomsku. W przeddzień wojny w 1939r prawdopodobnie „zrobił” tzw. małą maturę w gimnazjum im. Fabianiego.  Marzył, aby zostać pilotem i prawdopodobnie robił wszystko, by tak się stało, o czym świadczą załączone zdjęcia.  W 1940r zapragnął jak inni dostać się przez Węgry do Francji, do polskiego wojska. Niestety, już za granicą został aresztowany i przewieziony do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimu, gdzie po nie całym roku prawdopodobnie zginął. Załączone zdjęcia, są niemal Jego ostatnimi, poza zdjęciami „oświęcimskimi”. Obecnie, gdy mija już niemal  100lat od Jego urodzenia, jakakolwiek informacja jest dla mnie bardzo cenna.

z_bog_1921lot2.jpg

z_bog_1921lot.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bardzo dziękuję Tom, za odpowiedź na moje zapytanie i informacje. Moje chwilowe milczenie pozwoliło mi, laikowi w tej dziedzinie, nieco poczytać i ochłonąć.

 Jak wspomniałem wcześniej, Wujek chciał zostać pilotem wojskowym (SPL Dęblin) i jego droga przez WOS w USTJANOWEJ była prawdopodobnie jedyną.  Te oba zdjęcia pochodzą z 1937-1939, a może nawet tylko z 1939 roku i dla mnie są trochę „różne”.  Pierwsze wygląda na z rekonesansu, z rzędem  szybowców, oznakowanych (SP-1780,SP-127?,SP-17??; brak widocznej nazwy szybowca (?)) na tle hangaru (?; z prawej), z lewej w tle zabudowania wiejskie, gospodarskie(?) . Drugie na stoku, na roboczo, jeden z 5-ciu plus fotograf, w tym 3 osoby umundurowane (widoczne paski; co to za mundury?) przy szybowcu (widoczne GODŁO-rysunek wrony i pełna nazwa WRONA-BIS) – nie widać lub brak oznakowania SP-…, ani L.O.P.P. Za to na Pańskim zdjęciu jest oznakowanie LIGI - L.O.P.P. , wmontowane w stosowne godło-rysunek(?). Ze zdjęć z Bloga zapamiętałem „wieżę” z pionowym napisem L.O.P.P. z TĘGOBORZA(?) .  Reasumując, na obu moich zdjęciach nie ma (lub nie widać) oznaczeń LIGI, czy to dowód, że to WOS USTJANOWA? Czy możliwa jest odpowiedź na te moje pozostałe, powyższe znaki zapytania, i czego jeszcze z tych jedynych zdjęć możemy się dowiedzieć?  Pozdrawiam. Bogusław.

P.S. Co za zbieg okoliczności. W ok. 3 tygodnie od uwięzienia mojego Wujka w K.L. Auschwitz do Obozu przybył transport Więźniów z Warszawy, a wśród NICH: sławny KONSTRUKTOR  „Wrony” inż. Antoni KOCJAN i bohaterski ROTMISTRZ Witold PILECKI. Obaj przeżyli Auschwitz, ale…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 10:37, Hornet napisał:

   Hej..powstaje Wrona..Orlik na ukończeniu...A kto wie co dzieje się z Bąkiem???Pozdrawiam.

Tymczasem z Konstancina dobre wieści o Bąku.                                                                           Aktualnie jest na warsztacie – rekonstrukcja w toku i są szanse, że na koniec lata będą już widoczne efekty, jeżeli będę coś wiedział, to napiszę.

Dzięki, Wojtek  ?

P.S. Informacja od p. Stanisława Borowskiego – JBI.

BRK.thumb.jpg.a22eae48b3b1fc9d96e46d4c5a459e38.jpg
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i Tęgoborze. Ale tyle było tych szybowisk przed wojną, że... Jeszcze dwie fotki z Wroną - ze zmienionymi malunkami na sterze kierunku Wrony.

Ponawiam prośbę o obiecaną fotografię szybowca PWS-103 z Tuli. Rok minął już...

Tom

Sz170 Wr.jpg

wron godl.jpg

Edytowane przez TMD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnóstwo pięknych zdjęć klasycznych szybowców, za co jestem bardzo wdzięczny. Na mnie największe wrażenie sprawia, co zrozumiałe, WRONA. Co do oznaczeń, na sterze kierunku szybowca (ostatnie zdjęcie) widzę nowy (inny niż poprzednie) rysunek godła (wrony?) i prawdopodobnie "nowe" oznaczenie "właściciela" - STRZELEC. Ja wciąż sentymentalnie - w relatywnie bliskiej odległości od SOKÓŁKI (ok. 200 km), w tym rejonie, ale już na NOWOGRÓDCZYŹNIE w prawie nadgranicznych PIERSZAJACH (przed Mińskiem) komendantem drużyny STRZELCÓW (tym razem niestety bez związku z lotnictwem) był, tak się złożyło mój drugi, inny Wujek Ludwik, najprawdopodobniej zamordowany w związku z tym w czerwcu 1941 roku (bardzo prawdopodobnie, dokładnie w tym samym czasie co Bogusław w KL AUSCHWITZ), przez drugiego okupanta, w drodze z więzienia NKWD we wspomnianych Pierszajach do MIŃSKA. Obaj, nie wiadomo dokładnie kiedy i gdzie zginęli ani czy i  gdzie są ICH groby. Bogusław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie