Jedburgh_Ops Napisano 27 Grudzień 2021 Napisano 27 Grudzień 2021 W dniu 12.12.2021 o 17:13, formoza58 napisał: Raczej powinno być „próba szczotki”. Uczniom-pilotom Instruktorzy zawsze doradzają (niebezpodstawnie), aby synchronizację ruchu nóg (ster kierunku) i rąk (lotki) na sterownicach do wykonania zakrętu ćwiczyć na kiju od szczotki. Na początek zaleca się, aby te ruchy wykonywać jednocześnie. Dopiero później już sam człowiek się przekonuje, że na większości stałopłatów, jeśli nie na wszystkich, zawsze lepiej o 0,5-1 sek. wcześniej wcisnąć pedał steru kierunku a dopiero po tym czasie kończyć zakręt lotkami. Ja przynajmniej tak wolę. Fajne zdjęcie
formoza58 Napisano 29 Grudzień 2021 Napisano 29 Grudzień 2021 Wanda Modlibowska w motoszybowcu ITS 8.
Jedburgh_Ops Napisano 30 Grudzień 2021 Napisano 30 Grudzień 2021 Piękne zdjęcie! Kolejny raz widać bardzo cenioną w Polsce przedwojennej i powojennej niemiecką pomiarową dyszę kombinowaną Askania Ldü 41.
TMD Napisano 30 Grudzień 2021 Napisano 30 Grudzień 2021 7 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał: Piękne zdjęcie! Kolejny raz widać bardzo cenioną w Polsce przedwojennej i powojennej niemiecką pomiarową dyszę kombinowaną Askania Ldü 41. No niezłe fotki, oglądam. Daję ITS-a-8, z dyszą kombinowaną Askania Ldü 41... Ale do rzeczy. Widać dwa motoszybowce ITS: z przodu ITS-8W, z tyłu ITS-8. PS. Czy fotografie szybowca PWS-103 ujrzą kiedyś światło dzienne?
Jedburgh_Ops Napisano 30 Grudzień 2021 Napisano 30 Grudzień 2021 10 godzin temu, TMD napisał: Czy fotografie szybowca PWS-103 ujrzą kiedyś światło dzienne? Nie fotografie, ale fotografie i artykuł Andrzeja Glassa, Twój i mój. Obiecuję, że w styczniu 2022 dostarczę Ci to. Amerykański nadgorliwiec z agencji Wide World Photo pomazał te zdjęcia tak, że wyczyszczenie ich teraz w Photoshopie to gehenna. Mimo że pracuję z najlepszymi grafikami wydawniczymi to sorry, ale nie stać mnie na wydanie „w czynie społecznym” x-dziesięciu tys. zł na wyczyszczenie tych zdjęć z ambitnych kresek amerykańskiej agencji fotograficznej. Robię to sam i pamiętam o Tobie. Do grobu tych zdjęć nie zabiorę, bo to nie moja mentalność. Za darmo zobaczą je wszyscy. Pozdrowienia :-)
Jedburgh_Ops Napisano 30 Grudzień 2021 Napisano 30 Grudzień 2021 PS Zaczął te amerykańskie zdjęcia PWS-103 czyścić mój ś.p. ojciec, który był absolutnym mistrzem Photoshopa i dobrym kolegą Andrzeja Glassa ze studenckiej ławy. Ale niestety tata przed śmiercią nie skończył swojego dzieła i cała masa radosnej amerykańskiej twórczości na tych zdjęciach spadła na mnie. Nie boję się Photoshopa, lubię go, ale pracochłonność tej roboty jest potworna. A ja nie jestem niestety emerytem z nadmiarem czasu wolnego, tylko jeszcze długie lata przede mną na zarabianie na zawartość miski dla mojej labradorki.
Jedburgh_Ops Napisano 30 Grudzień 2021 Napisano 30 Grudzień 2021 31 minut temu, Jedburgh_Ops napisał: Za darmo zobaczą je wszyscy. Hmm,... tzn. za 15,40 zł, czyli za cenę jednego numeru Przeglądu Lotniczego Aviation Revue. Ja w każdym razie przekażę to całkowicie za darmo - bez liczenia USD, za które musiałem wygrać aukcję na te zdjęcia i bez liczenia ceny grubych dziesiątków godzin czyszczenia tych zdjęć z maziaków naniesionych na nie przez amerykańską Wide World Photo. Cierpliwości.
Jedburgh_Ops Napisano 11 Styczeń 2022 Napisano 11 Styczeń 2022 W dniu 31.12.2021 o 09:54, TMD napisał: na horyzoncie pojawia się ponownie na rynku Technika Lotnicza i Astronautyczna lada moment. Pod czyją redakcją (czyżby come back Piotra Górskiego)? Byle nikogo z Altairu. Umówiliśmy się, że dajemy ten materiał do Przeglądu Lotniczego Aviation Revue. Altair to już nie ze mną.
Jedburgh_Ops Napisano 11 Styczeń 2022 Napisano 11 Styczeń 2022 29 minut temu, formoza58 napisał: Z 1936 roku. Ładna Czajka II.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 16 minut temu, TMD napisał: Foto Orlika I - jednego z dwóch cudem ocalałych z pożogi wojennej, ówczesnego najlepszego szybowca wyczynowego świata. Foto z Instytutu Szybownictwa w 1946 r. Dziś byłby perłą muzealną. Szkoda, że go Adam Zientek rozproszkował w powietrzu w tym samym 1946 roku.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 Godzinę temu, TMD napisał: Artykuł może iść i do Skrzydlatej, nawet lepiej, mają tam dział z kart historii. Z chęcią go przyjmą. Nie ma mowy. Z Altairem i SP to ja się mogę spotkać co najwyżej w sądzie i to aż z trzech powodów. Żaden Altair nie dostanie nic ode mnie.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 2 godziny temu, TMD napisał: Technikę wydaje Politechnika Lubelska tym razem, niebawem będzie ogólnie dostępna. Ciekawa informacja. Czy znasz skład redakcji?
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 W dniu 25.11.2021 o 10:33, Sedco Express napisał: Fajny artykuł. A nagrody jak na tamte czasy całkiem, całkiem. Dostać wtedy 2000 zł i motocykl to już naprawdę było coś.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 J.N.-1 Żabuś II inżyniera Jarosława Naleszkiewicza.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 J.N.-1 Żabuś II i inż. Jarosław Naleszkiewicz. Wiidoczna dysza pomiarowa Autoflug Berlin Johannisthal. Dysza rzadko spotykana, chyba wielkiej kariery nie zrobiła, bo nawet na szybowcach niemieckich ciężko ją znaleźć. Askania zamordowała swojego konkurenta :-)
Jedburgh_Ops Napisano 12 Styczeń 2022 Napisano 12 Styczeń 2022 PS Z tego Żabusia II to tak trochę możemy być dumni, ponieważ w dziedzinie bezogonowców Jarosław Naleszkiewicz poszedł własną drogą bez kopiowania różnych rzeczy po Niemcach, mimo że oni w tamtych czasach bardzo promowali swoje szybowce bezogonowe i dzielili się ich dorobkiem na tym polu z całym światem. Ponieważ mam spory amerykański materiał autorstwa Aleksandra Lippischa z roku 1931 na temat szybowców bezogonowych (specjalny materiał dla NACA), to nie całkiem można się zgodzić ze stwierdzeniem Andrzeja Glassa, że (cytat) „Szybowiec J.N.-1 nawiązywał do koncepcji szybowca Lippischa (z 1930 r.) o krawędzi spływu prostopadłej do kierunku lotu, lecz skośnej krawędzi natarcia i zmiennym profilu wzdłuż rozpiętości płata zapewniającym stateczność”.* Po pierwsze - dobrze wiadomo, jakie Lippisch szybowce bezogonowe wtedy promował (z czterema różnymi obrysami skrzydeł) i żadnego z tych skrzydeł Naleszkiewicz nie skopiował; opracował swoje. Po drugie - kadłuby tych niemieckich szybowców to za każdym razem (zgodnie z niemieckim designem wtedy u nich panującym) bardzo toporne pudła, tymczasem Naleszkiewicz zrobił swojemu szybowcowi naprawdę wysmakowany aerodynamicznie kadłub zupełnie niepodobny do koncepcji niemieckich. Natomiast ma rację Andrzej Glass głównie w tym, że profile skrzydła bezogonowców Lippischa faktycznie były zmienne wzdłuż rozpiętości. Profile te opracowywało słynne niemieckie laboratorium aerodynamiczne Uniwersytetu w Getyndze. I Żabuś miał zmienne profile, ale czy były one niemieckie, czy polskie to już A. Glass nie pisze, a byłoby to bardzo ciekawe, bo niekoniecznie musiały one być niemieckie, skoro Naleszkiewicz nie skorzystał z obrysów skrzydeł Lippischa. ____________________ * Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939, str. 378.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się