Jump to content

Sedco Express

Forum members
 • Content Count

  2071
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

Sedco Express last won the day on July 15

Sedco Express had the most liked content!

Community Reputation

244 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. gen.por. Eugeniusz Henning de Michaelis Opinia marszałka JP z 1922 r.: "Zdaniem moim, niezdatny do niczego; ani na froncie, ani na tyłach. Jedyna może wartość, gdyby ktoś chciał i umiał go używać, jest to odpowiednie zawracanie głowy panom cywilnym i intrygi wśród nich na korzyść Naczelnego Wodza. Wojska naszego nie zna i za późno mu go poznać. Nic o num więcej powiedzieć nie mogę".
 2. gen.dyw. Edmund Hauser W okresie II WŚ podpisał w Wiedniu volkslistę a po powrocie do Polski podjął starania o rehabilitację. Wynik ?
 3. Różne typy samolotów to jedno, a drugie - nie ta sama eskadra a i niejedna dziewczyna miała je na imię
 4. Zapomniałem napisać, że "Zochna" jak sądzę jest na Halberstadt CL-II Bay .
 5. Kol. Koloman napisał - "Ciekawe, czy są inne fotografie samolotów z taką "nazwą przechodnią". Czy nazwa przechodnia ? być może bo tym razem widać, że nie jest to papier a tabliczka przytwierdzona do kadłuba. Lotnik NN
 6. Tak, rzeczywiście ta "tabliczka" to kartka papieru z wypisanym imieniem - doskonale widać to na powiększeniu. Odnośnie owych imion to sądzę, że były to imiona dziewczyn, sympatii lotników i w wypadku dwóch imion były to imiona związane z pilotem i obserwatorem, którzy latali na "swoim" samolocie. Być może usunięte zostały imiona na LVG.C.V nr "4" bo samolot przeszedł w inne "ręce". Może kartka na Alb. C.X została przyklejona jedynie do zdjęcia, które swojej miłej zamierzał wysłać któryś z lotników eskadry. Mogło tak być, że na tym samym samolocie pojawiały się kartki z różnymi imionami dziewczyn wyłącznie by zrobić zdjęcie i je wysłać podobnie jak jest wiele zdjęć mechaników lub innych z personelu obsługi naziemnej, którzy pstrykali sobie fotki w pełnym lotniczym ubiorze (hauba, gogle) w kokpicie. Znane są także zdjęcia w atelier gdzie do munduru doczepiano sobie szable, dodawano ostrogi etc. - rekwizyty z wyposażenia zakładu fotograficznego. Nie widzę w tym nic nagannego, że chłopak chciał pokazać dziewczynie, że samolot nazwany został jej imieniem lub z tym dodatkowym wyposażeniem - "popatrz jaki to jestem dzielny wojak" Co to za skrót M.O.Z
 7. Wskazane byłoby trzymanie się kolejności wcześniej utworzonej np. wg listy Haller St. jest na 11 miejscu a został wstawiony jako 9-ty, Haller Józef jest wstawiony jako 8 a na liście jest na 10 -tej pozycji.
 8. Pytanie - kiedy dopisywać różne info i poprawki do życiorysów ? Po skończeniu wstawiania na daną literę? Dotyczy to również zdjęć.
 9. Adzia - OK tylko... nie jest to LVG C.V (chodziło mi o imiona na tym typie samolotu ). Adzia w odróżnieniu od imion na LVG.C.V (malowanych) jest na białej tabliczce przytwierdzonej do kadłuba. Jest to Albatros C.X nr niem. 9224/16 nr CWL 4.4 z II Esk.Wlkp. -- maj lub październik 1919 r. lotnisko polowe w Bobrujsku. Z lewej kpr.obs. Tadeusz Dzierzgowski a obok kpr.pil. Antoni Smętkowski
 10. Też tak sądzę, że jest to ten mundur - dlatego napisałem o białych lamówkach.
 11. Wracam jeszcze do zdjęcia LVG C.V nr "4" W chwili obecnej znane są dwa zdjęcia w/w samolotu z usuniętymi imionami. Do niedawna było tylko jedno (!) "x" lat temu zamieszczone w internecie mające też usunięte imiona - teraz doszło to drugie z Allegro. Wniosek - są dwa zdjęcia (być może i więcej) z jednego negatywu, na którym z niewiadomych powodów usunięto przez wyskrobanie imiona "Mania" i "Ema", czyli zlikwidowano nazwy własne samolotu LVG C.V o numerze taktycznym "4".
 12. Tak jest - to Maksymilian Kowalewski dca I Esk.Wlkp. potem 12.EW.
 13. Retusz na fotografii ? A w jakim celu ? Po co ? Dlaczego ? Retuszuje się by coś na zdjęciu zmienić (usunąć, dodać) lub "wyostrzyć" zdjęcie. Na zdjęciu usunięto imiona a nic nie dodano - nie znane jest mi inne zdjęcie "4" by w tych miejscach co innego dodano lub przywrócono "goły" kadłub Zdjęcie z imionami "Mania" "Ema" jest mi doskonale znane i dlatego zadałem pytanie dlaczego zostały one usunięte. Zagadka pozostaje więc nierozwiązana.
×
×
 • Create New...

Important Information