Jump to content

Sedco Express

Forum members
 • Posts

  2424
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Everything posted by Sedco Express

 1. Zdjęcie jest identyczne z tym z "Księgi..." Pozostali - NN pole do popisu kto zacz :-)
 2. Fischer ciekawa postać - taternik, narciarz, żeglarz, sportowiec rowerowy (na rowerze przejechał Europę i część Afryki Północnej), automobilista. Aresztowany za odmowę przyjęcia obywatelstwa niemieckiego w czerwcu 1942 r. został zamordowany w Auschwitz.
 3. Lotnik Jan Józef Fischer. Sportowiec - automobilista, żeglarz. W tle jak sądzę szkolny Brandenburg B-I. Warto zwrócić uwagę na szachownicę namalowaną na kadłubie o prostokątnych polach.
 4. W książce A.Morgały "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" w aneksie nie ma żadnej wzmianki o rozbiciu i kasacji SVA-10 10.06.22 r. (zginęli plut.pil. Cz.Wojtczak i plut.strz.samolot. Józef Skowera - wg "Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918-1939" - A.Popiel) Moim zdaniem nie jest to SVA-10 a Ansaldo A1 "Balilla".
 5. W podanej publikacji pisze się, ze był to SVA-10. Czyli też włoski, b.podobny do "Balilli". Jest tylko jena zasadnicza różnica - krawędź spływu steru kierunku. SVA- 10 ma sześć wystających końców a na zdjęciu jest ich pięć tyle ile w "Balilli".
 6. Wg mnie to Ansaldo A-1 Balilla. Warto zwrócić uwagę na podobieństwa: Ster kierunku: - krawędź spływu - ilość żeberek - górna krawędź - malowanie szachownicy Statecznik poziomy: - zaokrąglenie końca i końca steru wysokości - rozmieszczenie żeberek Zastrzał statecznik poziomu był od dołu - możliwe, że na zdjęciu jest przekręcony po rozbiciu samolotu.
 7. Zwróć uwagę na kształt chwosta - baryłka wiec sznur stosowany od 1931 r. ( od 1925 kiedy je wprowadzono do 1931 miały inny kształt )i o ile się orientuję to nie było "I stopnia" tylko - "sznur strzelca dobrego", "strzelca bardzo dobrego" i "strzelca wyborowego". Odnośnie odznaki "dobrego celowniczego ckm"- co innego jest "odznaka kompanii i szwadronów karabinów maszynowych" w latach 1919-1930 a co innego "dobrego celowniczego ckm" i "bardzo dobrego celowniczego ckm" - lata 1932-1939". Te ostatnie to żółty odcinek taśmy z nabojami na granatowym tle. Na zdjęciu wg mnie to podkładka jest ciemna.
 8. Szeregowi z prawej posiadają sznury "strzelca dobrego" wz. 31 (nie snajpera) w formie stosowanej od 1931 r. (m.in. chwost w kształcie baryłki). Na rękawach odznaki "dobrego celowniczego ckm" wprowadzone w 1932 r.
 9. Czwarty od prawej kpt (rtm) pil. Piotr Niżewski ?
 10. Spad 13 z 18.EM 1.PL - Mokotów 1922/23. Piaty od prawej kpt pil. Józef Krzyczkowski pozostali do rozpoznania
 11. Widoczne dwa Spady nr 1 i 4 z jasnymi trójkątami - przejściowe godło 118.EM 1.PL
 12. Na furażerce krzyż lotaryński (litewski, jagielloński). Wg mnie zółnierz litewski lata 1920-1930
 13. Nie zwróciłem uwagi, że już to zdjęcie zamieściłeś - kolorowane. I tu jest problem na tym forum - nie ma edycji wpisów i tym samym nie można dokonać poprawek lub usunięć.
 14. "Autor [...] nie wie w jaką okładkę wstawią jego opracowanie." A powinien, bo są przykłady gdy autor sam proponuje taką a nie inną okładkę a czytelnika nie powinno to interesować - ma otrzymać całość zgodną w 100 % !
 15. Było kilka odmian khaki koloru w jakim malowano polskie samoloty - w tym khaki "brązowy" w zależności od okresu produkcji samolotów. <https://www.modelpaint.pl/2017/06/24/tajemnice-polskiego-khaki/>
 16. "Koloryzowane materiały z tamtego okresu o niczym nie przesądzają, nie stanowią żadnego dowodu." Tak jest, w pełni się z tym zgadzam, dlatego zamieściłem planszę z modelem i znakami zapytania odnośnie barwy płatów i owiewek kół.
×
×
 • Create New...

Important Information