Jump to content

Sedco Express

Forum members
 • Content Count

  1560
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by Sedco Express

 1. Nie wiem kim jest Kazik a z zamieszczonego zdjęcia gdzie nie ma pełnego numeru nic ustalić nie można. Zapewne są inne zdjęcia tego Karasia z czytelną numeracją.
 2. Co widać - nr typu "44" i nr ewidencyjny - tylko pierwsza cyfra "2" druga jest NN. Nie da się zidentyfikować przydziału do jednostki lotniczej.
 3. Zdjęcie zostało zamieszczone w zeszycie 10 "Historie Puckie" w artykule " A-2 zidentyfikowana" (K.Krężel) a pochodzi z książki "Luftwaffe. Seaplanes 1939-1945" (Ch.Gross i B.Raubach).
 4. Słabe jakościowo zdjęcie ale niezwykle interesujące. Amfibia Nikol A-2 transportowana na małej pomocniczej jednostce Kriegsmarine. Zat.Gdańska, wrzesień 1939 r. (?)
 5. Z lewej kaszubscy rybacy a w tle amfibia Schreck FBA 17 HTM.2 nr. 51 rozbita dnia 23.05.1927 r. w rejonie Kuźnicy. Zginął kpt.pil.obs. Jan Malicki.
 6. Jakby był kadr na medale i odznaki to można by powalczyć z rozpoznaniem. Tak na szybko - pod guzikiem lewej kieszeni major ma wg mnie Pamiątkową Odznakę Oficerską 5 Dywizji Strzelców Syberyjskich 1919-1920.
 7. Z lewej mundur Austro-Węgry. Stopień - feldfebel (sierżant). Z prawej - major WP w kurtce oficerskiej wz. 1927
 8. Allegro - bez opisu Samolot Stanisława Działowskiego DKD-III SP-ACR, 1927 r.
 9. Taak, ale ta podpórka pod Bf 109F to rodzaj pałąka a nie szpikulec
 10. Napisałem, że " i pomimo całej słuszności, że prawa strona jest narażona na zetknięcie z ziemią ..." ta słuszność " to właśnie obrót kadłuba w prawo. A dlaczego niepotrzebny ? A np. silny podmuch wiatru i wiatrak się przechyla na lewo lub błąd w pilotażu... Ale taki szpikulec ? Jeszcze by się wbił w ziemię. Zakładając, że ruch byłby typu kołyszącego to tylko pałąk - jak w innych konstrukcjach samolotów). Ale pałąków czy też szpikulców nie ma na innych zdjęciach czyli jego przeznaczenie było inne. Jakie ? Tego nie wiemy
 11. Na innych zdjęciach zagranicznych wiatraków nie dostrzegłem tego elementu konstrukcyjnego. Jeżeli miałby zabezpieczać przed dotknięciem statecznikiem poziomym gruntu, to raczej byłby to pałąk i pomimo całej słuszności, że prawa strona jest narażona na zetknięcie z ziemią to i z lewej strony byłby również.
 12. Już było, ale teraz lepsze zdjęcie bez czarnego prostokąta. Nikol A-2 D-Goetz, Rostok 1940 r.
 13. Sekcja "b" to owszem nasze samoloty ale nie w obcych barwach. Po prostu fotki różnych typów używanych w polskim lotnictwie wojskowym i cywilnym.
 14. A dlaczego malowane ? Kolor "srebrzysty" łopat mógł to być odblask wypolerowanego metalu.
 15. Zdjęcie grupowe - "klęczący pierwszy z lewej ma bardzo ciekawie obszyty kołnierz, " Taki sam kołnierz ma stojący w pierwszym rzędzie ostatni z prawej. Nie widzę nic nadzwyczajnego - normalnie obszyty kołnierz taki sam jak u pozostałych (kwestia oświetlenia). Na pierwszym planie stół z butelkami - piwa ? Być może faktycznie zakończenie jakiegoś kursu w jednostce.
 16. Sprawa jest jasna - to podporucznik Polskiej Siły Zbrojnej. Zdjęcie czterech wojaków -warto zwrócić uwagę, że dwóch z nich ma przy pasie bagnety z żabkami. Zwykle tego typu zdjęcia były na odwrocie z liniami by wpisać adres i wysyłano je jako pocztówki (tzw. "carte de visite").
 17. I jeszcze jedno - skoro 1 gwiazdka podch., 2 - ppor., 3- por., to logiczne, że 4 miałby kapitan. Nigdzie nie spotkałem munduru z tego okresu tzn. Polska Siła Zbrojna lat z czterema gwiazdkami, Trzy miał kapitan.
 18. "8. Oznaki stopni na naramiennikach Polskiej Siły Zbrojnej - 6 - chorąży [bez gwiazdki], 7 - podporucznik [ jedna gwiazdka]..." rys.8 str.13 "Polski Mundur Wojskowy 1918-1939" - H.Wielecki, Bellona W-wa 2016. Który autor ma rację ?
 19. Czy na pewno chorąży miał jedną gwiazdkę na treflu? Wg mnie to podporucznik (bluza oficerska wz. 17 i metalowa rozeta na otoku czapki oficerskiej). a Chorąży (nie mówiąc o podchorążym) miał tylko trefla bez gwiazdki.
×
×
 • Create New...

Important Information