formoza58 Napisano 4 Czerwiec 2019 Autor Napisano 4 Czerwiec 2019 Znalezione w sieci...A tutaj por. Ludwik Patalas na tle tego " talizmanu"
Sedco Express Napisano 4 Czerwiec 2019 Napisano 4 Czerwiec 2019 Dziennikarza z ówczesnej gazety poniosła fantazja. Nie są to żadne "talizmany" a już na pewno nie ów "zygzak pioruna". "Zygzak pioruna" - godło 13.EM (luty 1919-kwiecień 1920 - 2.Wlkp.Esk.Lotn.) a czaszka indywidualne godło NN pilota. Samolot Albatros D.III (Oef). Eskadra nie brała udziału w wojnie polsko-ukraińskiej tylko walczyła w Wlkp. i wojnie polsko-bolszewickiej. "tzw. eskadra Kościuszkowska" czyli 7.EM im. "T.Kościuszki" miała inne godło i owszem brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast w wojnie polsko-ukraińskiej wpierw była to III Eskadra Lotnicza Bojowa (do końca 1918 r.) a potem już po zakończeniu wojny polsko-ukraińskiej (wrzesień 1919 r.) zmieniono nazwę na 7. Eskadra Lotnicza a od grudnia 1919 r. - 7.EM im.T.K. 1
Peter Napisano 4 Czerwiec 2019 Napisano 4 Czerwiec 2019 W dniu 27.09.2018 o 09:32, formoza58 napisał: Breguet. Pierwotnie latał na nim płk. Rayski, potem kpt. Orliński. Przecież to jest Bréguet 19 A2 z rajdu Warszawa - Tokio - Warszawa, Orlińskiego. Odcięta końcówka lewego dolnego skrzydła złamanego na Syberii w locie powrotnym i odarta z poszycia końcówka prawego (dla równowagi) 1
Sedco Express Napisano 4 Czerwiec 2019 Napisano 4 Czerwiec 2019 Wszystko się zgadza. To Bre XIX nr. 1240 "Cinderella" znany ze słynnego rajdu lotniczego Orlińskiego ale ten egz. przyprowadził lotem do Polski płk. L.Rayski. Był to trzeci z Bre XIX z zamówionych we Francji. Na tym samym egz. nr. 1240 płk.Ludomił.Rayski wraz z sierż.mech. Leonardem Kubiakiem dokonał rajdu śródziemnomorskiego na trasie: Francja - wybrzeże Afryki Półn..- Ateny - Konstantynopol - Warszawa (16-22.10.1925 r.). Orliński i Kubiak rajd do Tokio 27.08-26.09.1926 r.
Sedco Express Napisano 5 Czerwiec 2019 Napisano 5 Czerwiec 2019 Na poprzednim zdjęciu Albatros B-II ( Alb C-I ?)
Koloman Napisano 6 Czerwiec 2019 Napisano 6 Czerwiec 2019 Wpis Kolegi Krzysztof115: fotografia przedstawia wrak maszyny Albatros D.III (Oef) nr 253.237. Identycznego typu maszyna z rysunkiem czaszki rozbiła się pod Radomiem w sierpniu 1920. Zamiast rysunku błyskawicy w kole miała na burcie napisane imię.
Sedco Express Napisano 8 Czerwiec 2019 Napisano 8 Czerwiec 2019 Kabina pasażerska licencyjnego Fokkera F.VIIb/3m
Sedco Express Napisano 8 Czerwiec 2019 Napisano 8 Czerwiec 2019 W dniu 6.06.2019 o 11:49, Koloman napisał: Wpis Kolegi Krzysztof115: fotografia przedstawia wrak maszyny Albatros D.III (Oef) nr 253.237. Identycznego typu maszyna z rysunkiem czaszki rozbiła się pod Radomiem w sierpniu 1920. Zamiast rysunku błyskawicy w kole miała na burcie napisane imię. Alb.D.III (Oef) z 17.EW - Radom 15.08.1920 r. Czaszka oczywiście inna. Czyżby widoczne litery "RE" to początek owego imienia ? Renata ?
Jedburgh_Ops Napisano 9 Czerwiec 2019 Napisano 9 Czerwiec 2019 Fajne one były. Czy wiadomo, kto miał uprawnienia w II RP do serwisowania tych Elektr?
Sedco Express Napisano 9 Czerwiec 2019 Napisano 9 Czerwiec 2019 Mechanicy PLL LOT. Cztery "Electry" przypłynęły rozmontowane do Gdyni na statkach potem ciągnikami transportowano je na lotnisko w Rumi, montowano i odlot do W-wy. Rumunia też zakupiła te samoloty i w Polsce szkolono rumuński personel i dokonywano przeglądu silników.
Sedco Express Napisano 9 Czerwiec 2019 Napisano 9 Czerwiec 2019 (edytowane) Edytowane 9 Czerwiec 2019 przez Sedco Express
Jedburgh_Ops Napisano 9 Czerwiec 2019 Napisano 9 Czerwiec 2019 I Polska miała uprawnienia na absolutnie wszystko - na płatowiec, przyrządy pokładowe i napęd?
Sedco Express Napisano 9 Czerwiec 2019 Napisano 9 Czerwiec 2019 Powyższe informacje pochodzą z książki W.Makowskiego "Cywil w wojsku - wspomnienia z życia i wojen" cz. III i IV, który był przed 1939 r. dyr. nacz. PLL LOT. Chyba miała na wszystko skoro zamierzano nawet zakupić licencje ale info o tym brak. Ja nie wiem. Na zdjęciach widać dwułopatowe śmigła, napis N.Y - Gdynia ale czy to jest port w Gdyni? Znaki rejestracyjne raczej niepolskie ? Może to inne samoloty i nie dla Polski ? Ale to już wymaga wyjaśnień specjalistów od "pasażerów" :-))
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się