Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dziennikarza z ówczesnej gazety poniosła fantazja.

Nie są to żadne "talizmany" a już na pewno nie ów "zygzak pioruna".

"Zygzak pioruna" - godło 13.EM (luty 1919-kwiecień 1920 - 2.Wlkp.Esk.Lotn.) a czaszka indywidualne godło NN pilota.

Samolot Albatros D.III (Oef). Eskadra nie brała udziału w wojnie polsko-ukraińskiej tylko walczyła w Wlkp. i wojnie polsko-bolszewickiej.

"tzw. eskadra Kościuszkowska" czyli 7.EM im. "T.Kościuszki" miała inne godło i owszem brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast w wojnie polsko-ukraińskiej wpierw była to III Eskadra Lotnicza Bojowa (do końca 1918 r.) a potem już po zakończeniu wojny  polsko-ukraińskiej (wrzesień 1919 r.) zmieniono nazwę na 7. Eskadra Lotnicza a od grudnia 1919 r. - 7.EM im.T.K.

 

 

Talizmany.png

  • Tak trzymać 1
Napisano
W dniu 27.09.2018 o 09:32, formoza58 napisał:

Breguet.
Pierwotnie latał na nim płk. Rayski, potem kpt. Orliński.

lot_s_breguet_z_obcietym_skrzydl_rayskie

Przecież to jest Bréguet 19 A2 z rajdu Warszawa - Tokio - Warszawa, Orlińskiego. Odcięta końcówka lewego dolnego skrzydła złamanego na Syberii w locie powrotnym i odarta z poszycia końcówka prawego (dla równowagi)

  • Tak trzymać 1
Napisano

Wszystko się zgadza. To Bre XIX nr. 1240 "Cinderella"  znany ze słynnego rajdu lotniczego Orlińskiego ale ten egz. przyprowadził lotem do Polski płk. L.Rayski. Był to trzeci z Bre XIX z zamówionych we Francji. Na tym samym egz. nr. 1240 płk.Ludomił.Rayski wraz z sierż.mech. Leonardem Kubiakiem dokonał rajdu śródziemnomorskiego na trasie: Francja - wybrzeże Afryki Półn..- Ateny - Konstantynopol - Warszawa (16-22.10.1925 r.). Orliński i Kubiak rajd do Tokio 27.08-26.09.1926 r.

Napisano

Wpis Kolegi Krzysztof115:

fotografia przedstawia  wrak maszyny Albatros D.III (Oef) nr 253.237.

Identycznego typu maszyna z rysunkiem czaszki rozbiła się pod Radomiem w sierpniu 1920. Zamiast rysunku błyskawicy w kole miała na burcie napisane imię.

7.jpg

Napisano
W dniu 6.06.2019 o 11:49, Koloman napisał:

Wpis Kolegi Krzysztof115:

fotografia przedstawia  wrak maszyny Albatros D.III (Oef) nr 253.237.

Identycznego typu maszyna z rysunkiem czaszki rozbiła się pod Radomiem w sierpniu 1920. Zamiast rysunku błyskawicy w kole miała na burcie napisane imię.

7.jpg

Alb.D.III (Oef) z 17.EW - Radom 15.08.1920 r. Czaszka oczywiście inna. Czyżby widoczne litery "RE" to początek owego imienia ?

Renata ?

Napisano

Mechanicy PLL LOT. Cztery "Electry" przypłynęły rozmontowane do Gdyni na statkach potem ciągnikami transportowano je na lotnisko w Rumi, montowano i odlot do W-wy. Rumunia też zakupiła te samoloty i w Polsce szkolono rumuński personel i dokonywano przeglądu silników.

Napisano

Powyższe informacje pochodzą z książki W.Makowskiego "Cywil w wojsku - wspomnienia z życia i wojen" cz. III i IV, który był przed 1939 r. dyr. nacz. PLL LOT. Chyba miała na wszystko skoro zamierzano nawet zakupić licencje ale info o tym brak. Ja nie wiem.

Na zdjęciach widać dwułopatowe śmigła, napis N.Y - Gdynia ale czy to jest port w Gdyni? Znaki rejestracyjne raczej niepolskie ? Może to inne samoloty i nie dla Polski ?

Ale to już wymaga wyjaśnień specjalistów od "pasażerów" :-))

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie