Jump to content

Krzysztof115

Forum members
 • Content Count

  1348
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Krzysztof115 last won the day on July 16 2019

Krzysztof115 had the most liked content!

Community Reputation

16 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wprowadziłem pojęcie "pancerny składak" i między innymi taką jednostką był "Podhalanin". Drugi wagon artyleryjski z poc. panc. "Postrach II" z jedną armatą (foto) oraz 2 wagony ckm (4 wagony).
 2. Mimo upływu 100 lat takie zdjęcie szerokotorowego pociągu pancernego nie wypłynęło. Jednostka ta posiadała taki sam wagon 2 wieżowy jak 'Groźny " (ex sowiecki), ale 2 armaty zostały zdemontowane przez Rosjan (o ten wagon mi chodziło- zamazałem oznaczenia).
 3. Ja wracam do sprawy tablicy z napisem na parowozie "Dowbora". Moim zdaniem jest to nazwa mniejszej stacji kolejowej, napisanej po rosyjsku. W związku z tym może TYLKO to jedyne zdjęcie zostało wykonane wiosną 1920 r. , gdy wszystkie inne zdjęcia prezentują "Dowbora" w maju/czerwcu/ lipcu 1919 r.
 4. Ten artykuł pochodzi z 1928 r. Zdjęcie zostało wykonane jednak wcześniej, prawdopodobnie jesienią 1920 r. lub w 1921 r. w Poznaniu.
 5. Niestety, ja także próbowałem, ale z podobnym skutkiem. Wagon artyleryjski pociągu pancernego Nr 11 "Poznańczyk".
 6. Nie uwzględniłeś 6 "warszawskich" (11-16) które weszły do akcji już w styczniu 1919 r. Klasycznym przykładem improwizowanego był "Pancernik Jarosław", który istniał stosunkowo długo, brak jest szerszej informacji. Zobacz mapy , jak wyglądała linia frontu w marcu i kwietniu, jak się ona przesuwała - stąd duże potrzeby frontu na jakiekolwiek pociągi pancerne.
 7. Takich różnych "pancerek" było sporo, dla przykładu sowiecka o nazwie "Sorokin" pod Barem (Podole) w czerwcu 1919 r. podczas walk z siłami Petlury. Możliwe, że wcześniej była petlurowska a teraz jest "trofiejna".
 8. Ta notatka z Huperta zawiera bardzo ciekawą informację, że w dniu 15 .08.1919 r. WP posiadało 40 pociągów pancernych.Oficjalny raport Sztabu MSW z dnia 2 sierpnia 1919 podaję ilość 20 pociągów pancernych (+ 3 pociągi wielkopolskie) =23. Teraz od 40-23 = 17, czyli o 17 jednostkach nie wiemy nic! Prawdopodobnie były to jakieś "pancerki" improwizowane, ale znajdowały się na "stanie". Wśród tych 20 polskich był m.in. zbiorowy pociąg pancerny stacjonujący 2.08.1919 r.w Samborze.
 9. Ciekawa notatka - ale to był zwykły ukraiński eszelon wojskowy, zestawiony w Samborze.Ta notatka prasowa nie jest precyzyjna " udał się pociągiem polskim" (czyli "Kozakiem" ) podjechać pod stację w Ustrzykach. Haubice 10 cm wykorzystano w sanockim "Kozaku" , który nie posiadał żadnego wagonu artyleryjskiego! Jest natomiast prawdą, że w WK w Samborze zestawiono później 2 ukraińskie improwizowane pociągi pancerne, które uczestniczyły w zajęciu Chyrowa.
 10. To drugie zdjęcie jest tak opisane., ale jest jeszcze jedno inaczej opisane. Nie wiem czy odnajdę - bo mam n płytach.Czy posiadasz to pierwsze dobrej jakości? Priva.
 11. Miałem na myśli "krótki" pociąg pancerny "Poznańczyk" i jego "prototypowe", wieżowe wagony art.), które następnie zostały ulepszone w nowej formie- jako wieżowe o kącie obrotu 320 stopni ( "Lis-Kula" , "Piłsudczyk", "Hallerczyk"...). To ostatnie zdjęcie pochodzi ze "Smoka" w domyśle - "krakowskiego smoka wawelskiego", ziejącego ogniem.
 12. Napiszę tak: zmieniał się koncepcje i etaty pociągu pancernego (tabor bojowy) w czasie wojny 1919-1920. W 1919 r. dochodziły 2 wagony artyleryjskie "boczne", jeden prowadził ogień art. na "prawą burtę" a drugi na "lewą burtę", wagon sanitarny...W 1920 r. na skutek zmiany taboru zmieniły się etaty- "krótkie" pociągi pancerne.
×
×
 • Create New...

Important Information