Skocz do zawartości

Generał zwolniony przez Macierewicza o katastrofalnej sytuacji polskiego lotnictwa


Rekomendowane odpowiedzi

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22710882,nie-tylko-system-obrony-patriot-usa-sprzedadza-polsce-kolejne.html#BoxNewsLink&a=66&c=96

Nie tylko system obrony Patriot. USA sprzedadzą Polsce kolejne elementy uzbrojenia

Amerykański rząd sprzeda Polsce systemy artylerii rakietowej oraz uzbrojenie do myśliwców F-16. Potencjalna wartość kontraktów może wynieść pół miliarda dolarów.

Z not przesłanych do Kongresu przez Departament Stanu wynika, że Polska chce kupić od USA systemy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Są one produkowane przez koncern Lockheed Martin.

Kontrakt obejmie 25 ruchomych wyrzutni zdalnie naprowadzanych rakiet (GMLRS), 61 taktycznych wyrzutni rakiet ziemia-ziemia (ATACMS), a także rakiety, pociski testowe oraz systemy GPS. Wyrzutnie staną się częścią systemu artyleryjskiego HOMAR.

Wartość zakupu szacowana jest przez Amerykanów na 250 milionów dolarów.

Drugi kontrakt, opiewający na podobną sumę, dotyczy zakupu 150 rakiet średniego zasięgu do myśliwców F-16 (AIM-120C-7) oraz wyposażenia dodatkowego takiego jak części zamienne, kontenery i sprzęt treningowy.

Producentem pocisków do F-16 jest koncern zbrojeniowy Raytheon. Żaden z zakupów nie wiąże się z porozumieniami offsetowymi.

Dwa tygodnie temu amerykański rząd wyraził zgodę na sprzedaż Polsce systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Wartość tego kontraktu ma wynieść ponad 10 miliardów dolarów.

Teraz czas na Kongres

Zgodnie z amerykańskim prawem, Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi zwykle 15 dni.

Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu, transakcja może być realizowana."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pieję z zachwytu, tylko próbuję zwrócić uwagę wielce szanownych kolegów, że gość próbuje modernizować WP, po 8 latach zastoju. I tylko tyle.
Chociaż uważam, że wydawanie pieniędzy na broń to marnowanie środków, które przydały by się bardziej w innych dziedzinach gospodarki. Ale nieobliczalność naszego sąsiada sprawia, że niestety takie wydatki są konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

les05 (504 / 63) 2017-11-29 14:59:05

gość próbuje modernizować WP"

Pacjent* wymyślił, że w ciągu 14 lat MON wyciśnie z budżetu naszej socjalistycznej Ojczyzny dodatkowo... 550 mld złotych.

Przy czym, na razie, udało:

- kupić samoloty dla VIP, które obciążają tegoroczny (?) budżet MON
- podpisać umowę na 53 tys MSBS Grot
- podpisać umowę na zakup 96 armatohaubic Krab
- Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wraz z niemieckim koncernem Rheinmetall przystąpiły do modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4
- zamówić 118 jednostek Wirus IV
- zamówić sześć baterii przeciwlotniczych systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica
- podpisać umowę na umowę na dostawę 420 zestawów startowych i 1300 rakiet przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun
- zamówić 200 rewolwerowych granatników RPG-40
- zamówić c.a. 90 tys Beryli
- zamówić 150 sztuk karabinów wyborowych SAKO TRG M10 kalibru 8,6 mm wraz z amunicją

I teraz mi powiedz- na serio myślisz, że i projektowanie powyższych, i badania prototypów, itp nastąpiło od A do Z w ramach wstawania z kolan? Przecież większość negocjacji od lat się toczyła...



* to określenie wg mnie jest bardziej adekwatne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież większość negocjacji od lat się toczyła...
I by toczyła się przez następne lata i dziesięciolecia, bo popaprańcy w negocjacjach, aneksach i udowadnianiu, że szybciej nie można, są mistrzami. W tamtych czasach nasza zbrojeniówka pracowała non stop, finansowana przez MON, który traktowała jak dojną krowę, tylko efektów nie było. Dobrym przykładem jest tu sprawa Gawrona. Ale AM and koledzy to zmienili.

Pacjent* wymyślił, że w ciągu 14 lat MON wyciśnie z budżetu naszej socjalistycznej Ojczyzny dodatkowo... 550 mld złotych.
- to nie pacjent wymyślił, że kto nie chce finansować własnej armii, to później jest zmuszony finansować obce wojsko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

les05 (505 / 63) 2017-11-29 16:31:02

Myślisz, że wstał rano, poprawił gacie i stwierdził... Dziś kupimy to i to, wydając tyle i tyle"?
W sumie możliwe, że tak to wyglądało.

Tyle, że ci, jak ich nazwałeś popaprańcy" przynajmniej przy zleceniach zagranicznych myśleli np o offsecie.

A tu mamy kwiatki w stylu:

Offset i polonizacja sprawiają, że procedury negocjacyjne, a następnie realizacyjne, przeciągają się czasami na dziesiątki lat, a sprzęt staje się niebotycznie drogi"

Czyli wywalić N miliardów, bez szans na zwrot i rozwój krajowych firm, bo się Moskwy boi? Nie dość, że ją nieustannie prowokuje, to ma nadzieję, że te wydatki cokolwiek dadzą w razie, tfu tfu, godziny W?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset to temat rzeka, o którym w kontekście zakupu F-16 można pisać dużo a kontrowersje będą zawsze. Można kupić sprzęt taniej bez offsetu albo drożej z offsetem. Znając umiejętności naszych urzędników, wolałbym kupić taniej i nie wchodzić w żadne offsety, bo druga strona jest do takich negocjacji o lata świetlne lepiej przygotowana niż nasi. Oczekiwania po F-16 były ogromne a efekty bardzo skromnie. Nie warto powtarzać tego samego błędu. Negocjacje mogą trwać b. długo, a czy my mamy czas?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@les05 napisałKol.Balans AM walczył z komuną, tworzył KOR, siedział w więzieniu za swoje przekonania, gdy ty w tym czasie ......"
---------------------------------------------------------------

Widzisz młody człowieku - ja też za komuny w szafie się nie chowałem i też miałem wątpliwą przyjemność być aresztowanym i przesłuchiwanym przez SB. I straszono mnie między innymi odebraniem mieszkania, a i tak lojalki nie podpisałem...

No i co z tego? Czy to znaczy, że zjadłem wszystkie rozumy i wszystko mi wolno???

Antoni w swoim awieniu się w partyzantów" i robieniu za drugiego" po Naczelniku Państwa wyraźnie przegioł", bo w swojej megalomani zadarł z Prezydentem. Obecnie próbuje się ratować zamawiając [oczywiście bez przetargu i offsetu] u Amerykanów zabawki za kilkadziesiąt mld $#. Zabawki, na które nas na tych warunkach tak po prostu nie stać!

No i oczywiście, zapewne obawiając się dymisji, po raz kolejny gra Smoleńskiem, z którego zresztą w tamtym tragicznym dniu PIERWSZY NAWIAŁ!!!

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/antoni-macierewicz-na-pewno-doprowadze-do-konca-zadanie-wyjasnienia-katastrofy/6k1ltee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie szacun. Ale po co cytować opcję niemiecką.
Polska od zawsze miała dwóch geopolitycznych wrogów - Rosję i Niemcy. Wieki mijają, ale ich interesy są wciąż takie same. Zmieniają się tylko środki oddziaływania. To oczywista oczywistość, nie trzeba być historykiem jak AM, żeby to wiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

les05 to co pisnąłeś o dwóch odwiecznych wrogach, to historia. Obecnie jeden z nich, czyli tz opcja niemiecka, jest naszym sojusznikiem. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło. Wystąpiliśmy z NATO? Zażądaliśmy wykluczenia z Paktu Niemiec i wykonano nasze żądanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie