Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
18 minut temu, les05 napisał:

I pomyśleć, że Karakale miały być zapłatą za stołek dla Tuska a oni w swojej uprzejmości tyle dobra chcieli nam jeszcze zafundować. 

Raczej rekompensatą za Mistrale, bo to my najgłośniej żeśmy wtedy nawoływali aby ich Francuzi Ruskim nie sprzedawali. A to, że tak przy okazji odrodziłby się nasz przemysł śmigłowcowy, silnikowy i nie tylko, to był bonus za wejście na nasz rynek.

Za to teraz możemy liczyć na to, że Amerykanie nas przy każdej okazji wyślizgają bez mydła, jak przy tych Patriotach dla przykładu...

https://www.defence24.pl/bedzie-aneks-do-umowy-offsetowej-wisly-mon-powolal-zespol

 

 

 

Napisano
26 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Piszesz, co wiesz, ale wiesz, co piszesz?
Masz jakieś dowody? Masz jakieś, oprócz tego, informacje, co przez te dobre cztery lata, ekipa z MON latającego zamówiła i gdzie?

Sherlocku Holmesie dowodów szukasz? Cztery lata temu było maglowane w mediach i bez dowodów. Takie sprawy załatwia się w cztery oczy bez kelnerów. 

Napisano
6 godzin temu, balans napisał:

"Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska, przedstawił szczegółowo ofertę offsetową Airbus Helicopters. Jak podkreślił, jest ona w ponad 90% skierowana do spółek podlegających skarbowi państwa i w większości zależnych od PGZ. WZL-1 w Łodzi w ramach offsetu ma zyskać pełna zdolność remontową, przeniesienie produkcji Caracala do spółki w Łodzi z większościowym udziałem PGZ, WZL-1 w Dęblinie ma zyskać zdolność produkcji i obsługi silników oraz APU dla maszyn H225M a WZL-2 w Bydgoszczy zyska kompetencje w zakresie awioniki. Uzbrojeniem zajmie się Mesko, natomiast wiele innych firm, w większości związanych z PGZ, ma zyskać inne związane z umową kompetencje oraz udział w łańcuchu dostaw. Umowa ma też obejmować dalszy rozwój konstrukcji śmigłowcowych i udział ośrodków naukowych. Nie sprecyzowano jednak jaka jest całkowita wartość offsetu, co może być związane z rozmowami, które jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęły. "

Wystarczy wygooglować...

 

Dzięki za radę.

 

Rząd PO i PSL chciał wydatkować na rzecz producenta francuskiego 13,5 mld zł., kupując tam śmigłowce Caracal. Nie zawarł jednak kontraktu na offset, czyli obowiązkowych dostaw technologii dla Polski. Rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu. Mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez Ministra Rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu. W tej sytuacji Minister Rozwoju Wicepremier M. Morawiecki uznał dalsze negocjacje za bezzasadne.

Katarzyna Jakubowska cz. p. o. rzecznika prasowego MON

( także ze strony defence24)

Napisano
5 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

A propos i exilibris offsetu i F-35

Tak patrząc z dystansu to w zakupach broni znaczenie ma cena, jakość, specyfikacja zmówienia, niekompetencja, łapówki, biurokracja i polityka.

Co do polityki to jej "wagę" oceniam na 80 % wszystkich punktów.

Napisano

"Airbus Helicopters zdecydowanie zaprzecza zarzutom (...), jakoby prowadził negocjacje w złej wierze. (...) Airbus Helicopters nieustannie pozostawał w pełni zaangażowany w osiągnięcie porozumienia z Polską" – napisano w liście.Firma podkreśla, że zaoferowała offset o wartości przekraczającej cenę netto dostawy 50 śmigłowców Caracal, która została ustalona w wysokości 10,8 mld zł. Wartość umów offsetowych miała wynieść tyle, ile cena zakupu plus VAT – "co doprowadziło do łącznej wartości offsetu w wysokości 13,4 mld zł"."Pomimo że kompensacja podatku VAT poprzez offset nie jest standardową praktyką, Airbus Helicopters zgodził się na dokonanie kompensaty do wartości brutto umowy dostawy" – zaznaczyła firma.

Oświadczyła, że jej oferta uwzględniała m.in. 45 wymogów transferu technologii określonych przez resorty obrony i rozwoju.

"Wartość naszej oferty offsetowej wygenerowałaby większe korzyści gospodarcze w Polsce niż przychody, które przypadłyby Airbus Helicopters w ramach umowy na dostawę śmigłowców. Ambicją Airbus Group było stworzenie w Polsce 6000 miejsc pracy, z czego program Airbus Helicopters doprowadziłby do stworzenia 3800 miejsc pracy, w tym bezpośrednio 1250, głównie w Łodzi, Radomiu i Dęblinie" – napisano w liście.

W ocenie Airbus Helicopters oferowany offset zapewniłby "co najmniej 30 lat działalności" polskim spółkom państwowym w ramach wielu projektów przemysłowych pracujących na rzecz bezpieczeństwa. Firma wskazała tu produkcję śmigłowców do kraju i na eksport, przekazanie pełnych zdolności do obsługi, napraw i remontów śmigłowców, transfer kodów źródłowych i udzielenie licencji wraz z przyznaniem praw do modernizacji śmigłowców i ich systemów.

Według firmy oferowany offset zakładał "bezpośredni udział 28 liczących się międzynarodowych spółek lotniczych, które zapewniłyby transfer technologii i know-how do polskiego przemysłu".

"Nasza oferta offsetowa przekształciłaby Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL-1), państwową spółkę należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., obecnie zajmującą się obsługą rosyjskich śmigłowców starej generacji, w światowej klasy przemysłowe centrum śmigłowcowe dysponujące zdolnościami obejmującymi: linię produkcji śmigłowców, produkcję systemów, obsługę, remonty i modernizację, na potrzeby zarówno rynku polskiego, jak i międzynarodowego" – napisano.

"Airbus Helicopters zgodził się na utworzenie wraz z WZL-1 jedynego w Polsce państwowego zakładu produkcji śmigłowców, w którym Polska posiadałaby 90 proc. udziałów" – napisała firma, podkreślając, że "w Polsce nie ma żadnej wytwórni śmigłowców należącej do Skarbu Państwa", każdy z dwóch zakładów, które rywalizowały z nią w przetargu, "są w pełni własnością swojej zagranicznej spółki-matki".

"Oprócz linii produkcyjnej śmigłowców Caracal, która zostałaby utworzona w Łodzi, Airbus Helicopters zaoferował Polsce zbudowanie dodatkowego, nowego zakładu produkcyjnego, w którym powstawałyby złożone elementy wirników i przekładni dla pełnej gamy obecnych i przyszłych produktów Airbus Helicopters" – przypomniała firma swą deklarację.

Wartość inwestycji miała wynieść początkowo 370 mln zł, przez 10 lat wygenerować obroty rzędu 1,7 mld zł, w kolejnych latach "roczne obroty przekroczyłyby 200 mln zł"; ten projekt został odrzucony przez Ministerstwo Rozwoju – napisano w liście.

Firma przypomniała, że częścią oferty offsetowej była produkcja minimum 50 kompletnych śmigłowców H225 w Polsce – tylu, ilu miał dotyczyć kontrakt na dostawę. Pierwsza partia śmigłowców miała być ze względu na terminy dostaw zmontowana we Francji, przez polskich pracowników WZL-1, co "zapewniłoby odpowiedni transfer umiejętności, know-how i technologii do Polski".

Firma poinformowała, że 30 września zgodziła się przełożyć termin ważności oferty offsetowej na koniec listopada br. "Pomimo powolnego tempa negocjacji prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju od września 2015 r., Airbus Helicopters nieustannie pozostawał w pełni zaangażowany w osiągnięcie porozumienia z Polską" – napisała w liście.

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/983273,airbus-helicopters-przetarg-offset-caracale.html

 

 

Napisano
4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Piszesz, co wiesz, ale wiesz, co piszesz?
Masz jakieś dowody? Masz jakieś, oprócz tego, informacje, co przez te dobre cztery lata, ekipa z MON latającego zamówiła i gdzie?

"Wiele wyjaśnił w sprawie głośnych negocjacji były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Potwierdził doniesienia francuskich mediów, ujawniając, że o zwycięstwie w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii nie przesądziła ich jakość, ale był to efekt wielkiego międzynarodowego „dealu”."

3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Czyli... jak ci Czesi pod Wrocławiem ?

Ja spotkałem gościa, który w 5.45 ich widział. Ty nikogo takiego nie spotkasz, bo nie chce ci się ruszyć tyłka z fotela woląc recenzować innych, gdybyś choć trochę wysiłku włożył i porozmawiał z ludźmi, którzy w maju byli w okolicach, to byś przekonał się jaka po przejściu frontu była tam bonanza a nawet czeski film.

Napisano
10 godzin temu, les05 napisał:

Ja spotkałem gościa, który w 5.45 ich widział

Ja spotkałem gościa, który mówił że w Tatrach widział Sasquatcha. Więc one też istnieją ? 

Napisano

Yeti, nie przekonasz tych, którzy są świecie przekonani, że naszą rolą jest robienie za lokaja USA, wojna z Rosją o Krym [ktoś z naszych ma tam posiadłości?], a nasz przemysł powinien się ograniczać do produkcji palet drewnianych, krasnali ogrodowych, ławek patriotycznych i sztandarów z Matką Boską.

A odnośnie Caracali i Kuwejtu, to jak na razie wychodzi na to, że ktoś w Libanie liczył na Bakszysz w wysokości 60 mln euro, a do dziś nie dostał...

Napisano

Bjar- nie przebijesz, i tak, tych tysięcy Tygrysów w bajorach..  I co im zrobisz?

 

 

PS A na marginesie nieźle brzmi cytata z AK, którego jakby mogli, to by nawet po -nastu latach oskarżyli ? Znaczy się już można Go za człowieka miarodajnego traktować?

Napisano
35 minut temu, bjar_1 napisał:

A ja znam gościa, który widział widmo bitwy pancernej i co mu zrobisz?

Pozazdrościć pancerna bitwa... Ja tylko widmo przeprawy przez Pilicę;)

Napisano
46 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Magius... A Ty chcesz się przekonać, że Yeti istnieje? Zwłaszcza, że Ty chyba ze Stolycy zDolnego Śląska jesteś...

Yeti to Yeti, a sasquatch to sasquatch. 
Yeti, że istnieje, to się już przekonałem, choć to hektolitry kawy i piwa temu było, a i kontakt raczej przelotny, więc sklerozę krajanowi wybaczam ? 

Napisano
4 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

PS A na marginesie nieźle brzmi cytata z AK, którego jakby mogli, to by nawet po -nastu latach oskarżyli ? Znaczy się już można Go za człowieka miarodajnego traktować?

Dałem ci cytata gościa z twojego ideolo, mogę wrzucić tekst Macierewicza, jak ci Kwachu nie pasi.

Napisano

Ani mi pasi, ani nie... po prostu taka lekka schizofrenia.

A Człowieka z obłędem w oczach będziesz cytował, gdy obiecuje, że już za raz, za momencik o polsko-ukraińskich, czy:

"W tym roku 2016 będzie ich dwa, w roku 2017 będzie ich osiem, potem jedenaście"

"Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa"

itp

itd

Pointa

"Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w piątek wartą 1,65 mld zł brutto umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz sprzętem medycznym. Maszyny mają być dostarczone do końca 2022 r."


"Ceremonia przekazania Wojskom Specjalnym czterech śmigłowców S-70i Black Hawk odbyła się w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego"

8 sztuk wyceniono, łącznie, na c.a. 2,3 mld... już pal licho netto czy brutto...

 

Napisano
5 godzin temu, balans napisał:

Yeti, nie przekonasz tych, którzy są świecie przekonani, że naszą rolą jest robienie za lokaja USA, wojna z Rosją o Krym [ktoś z naszych ma tam posiadłości?], a nasz przemysł powinien się ograniczać do produkcji palet drewnianych, krasnali ogrodowych, ławek patriotycznych i sztandarów z Matką Boską.

A odnośnie Caracali i Kuwejtu, to jak na razie wychodzi na to, że ktoś w Libanie liczył na Bakszysz w wysokości 60 mln euro, a do dziś nie dostał...

Wstawiam ponownie, bo z nimi nie ma dyskusji na argumenty, bo nikt im nie powie, że białe jest białe, a czarne jest czarne...

Napisano

"i to się nazywa polityka bez przekrętów. Czego nie rozumiesz?"

Że miast 50 szt = 13,3 mld ( brutto, gdzie VAT wraca do US ) + offset nijak ma się do 8 sztuk, bez offsetu za 2,3 mld...

A o polityce bez przekrętów możesz, np. PFN czy PCK porozmawiać...


PS Balans.. "białe jest białe, a czarne jest czarne"

 

Napisano
1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Że miast 50 szt = 13,3 mld ( brutto, gdzie VAT wraca do US ) + offset nijak ma się do 8 sztuk, bez offsetu za 2,3 mld.

- cena jednostkowa jest zbliżona

- offset sprawdziliśmy przy zakupach F-16 z żałosnym rezultatem

- lepsze jest 8 szt latających niż 50 szt rdzewiejących

- lepiej zamawiać sprzęt produkowany w Polsce niż nie wiadomo gdzie

- naszym sojusznikiem jest USA, Francja przehandlowała nas w 1939 i zdradzi nas dziś

- ćwiczymy na poligonach Polsce z wojskami USA na sprzęcie USA a nie francuskim

- Black Hawk jest śmigłowcem przyszłościowym a Caracal nie jest

- nie możemy robić z siebie durniów, i być tak traktowani przez międzynarodówkę 

i można tak w nieskończoność ale wiem, że niektórych nie da się przekonać, bo oni już tak mają - nie bo nie, żeby zrobić na złość PiS-owi są w stanie przyjąć każde gówno a jak przychodzi z Francji, to nawet polubić. Nie mówię tu o tobie, bo wiem, że ci to wisi, płacą ci w końcu za co innego.

Napisano

les...

1/ "cena jednostkowa jest zbliżona " a wydawać się mogło, że matematyka jest uniwersalna i obiektywna...

2/ "lepsze jest 8 szt latających niż 50 szt rdzewiejących"  Dowody?

3/ "lepiej zamawiać sprzęt produkowany w Polsce niż nie wiadomo gdzie" To może jednak sprawdź ofertę off-setową od Francuzów.

4/ "naszym sojusznikiem jest USA, Francja przehandlowała nas w 1939 i zdradzi nas dziś" No cóż...

5/ "ćwiczymy na poligonach Polsce z wojskami USA na sprzęcie USA a nie francuskim" I co ja mam na to odpowiedzieć?

6/ "nie możemy robić z siebie durniów, i być tak traktowani przez międzynarodówkę " Ubawiłeś mnie jak norkę... Dowodem na ten pkt niech będzie San Escobar, 27:1, Orban i wiele, wiele innych

"nie bo nie, żeby zrobić na złość PiS-owi są w stanie przyjąć każde gówno" No tak- wszystko przez ostatnie 5 lat, to wina Tuska- łącznie ze znikającymi wpisami na Twitterze PAD2015...


 "Nie mówię tu o tobie, bo wiem, że ci to wisi, płacą ci w końcu za co innego. " Nie oceniaj każdego wg siebie...

Napisano
2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

5/ "ćwiczymy na poligonach Polsce z wojskami USA na sprzęcie USA a nie francuskim" I co ja mam na to odpowiedzieć?

odpowiedz, że oczy Macierewicza cię podniecają.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie