Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
danieloff

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...

Question

• 0

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Recommended Posts

• 0

Z tej samej serii - widoczne tarczki o kształcie zblizonym do znalezionej przeze mnie. Żółty kolor na ilustracji sugeruje wykonanie tarczek z mosiądzu, co też się zgadza. No i mocowane bezpośrednio do czapy, mogły być przyszyte.

• 0

Żołnierz siedzący na krawędzi muru... Na czaku coś jakby tarczka...
Foto ze strony:
http://www.napolun.com/mirror/napoleonistyka.atspace.com/napoleonic_uniforms.html

• 0

Chociaż tak naprawdę to tarczka nie jest aż taka mała, moim zdaniem spokojnie mogła być mocowana na czaku - na fotce widać mniej więcej wielkość w stosunku do sylwetki.

• 0
danieloff wyżej są fotki z tarczkami na czaka ale niestety z orłami + numerami pułków. Poza tym mocowanie (dziurki) są identyczne z jak na Twojej tarczce, półokrągły profil - wygląda na to, że i Twoja pochodzi z czaka.

• 0
myślę że tarczka z patrontaszy, czy szabeltasu była by płaska i mocowana na ucha guzikowe, bądź jak nabijka..
tutaj można było obszyć, bądź założyć dreny..

też jestem zdania iż to blaszka z czako/kaszkietu.

pozdro!

• 0
Podobny tylko kształt, niestety brak numerów, no i tarczka jest raczej wytłoczona na pelcie a nie nałożona.
Link:
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Shako_of_Polish_National_Guard_in_Lviv_in_1848.PNG/150px-Shako_of_Polish_National_Guard_in_Lviv_in_1848.PNG&imgrefurl=http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwardia_Narodowa_(Galicja)&usg=__aUWFiFOuulv3rMEno-nBc3v5Q6U=&h=191&w=150&sz=61&hl=pl&start=2&tbnid=-JVzJzrGXvvujM:&tbnh=103&tbnw=81&prev=/images%3Fq%3Dgwardia%2Bnarodowa%2B1848%26gbv%3D2%26hl%3Dpl%26sa%3DG

• 0
Motyla noga! Linki z wiki nie chcą mi się wkleić prawidłowo, a fotki są tylko w formacie pmg. Trzeba wpisać w Google hasło czako gwardia narodowa" i będzie link do strony na wiki z fotką rogatywki z orłem.

• 0

To ta fotka: Czapka gwardii narodowej ze Lwowa 1848 r.
Z pewnością wzorowana na czapkach WP z okresu 1815-1831.To jednak wciąż nie to. Myślę, że Twoja tarczka była umieszczona na czapce/czaku bez dodatków takich jak np. orzeł i pelta.

• 0
Zafundowałeś nam największą i najciekawszą indentyfikację/zagadkę w tym roku, wątpię aby do jego końca ktoś Cię przebił ;)

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 21:10 17-07-2009

• 0
Ja jednak wolałbym dowiedzieć się, kto nosił moja tarczkę, niż zostać zwycięzcą w kategorii Best unknown item found in 2009":-)

• 0
Jak jeszcze spędzę kilka kolejnych wieczorów i nocy szperając w necie za tarczkami, mundurami, rycinami itp., to temperatura mojego związku małżeńskiego nieco osłabnie, ha, ha:-) Uważajcie więc, co wyjmujecie z ziemi. Liczę na to, że jednak wyjaśnię zagadkę, chociaż jestem też świadomy, że być może ten wzór tarczki nie został nigdzie udokumentowany. Pokładam pewne nadzieje w dalszych badaniach terenowych, coś mnie tam ciągnie, jakby coś wołało z ziemi... I chyba właśnie to jest najpiękniejsze w naszej pasji - ten cień tajemnicy i wiedza, jaką zdobywamy badając materiały i źródła w celu identyfikacji wydobytego przedmiotu. Dawno już nie przyswoiłem tak solidnej porcji wiedzy o mundurach epoki napoleońskiej i początku XIX wieku, jak od czasu wykopania tarczki.

• 0
Na niemieckie Sucherforum temat wrzucił zibol, nie było żadnej odpowiedzi, na francuskim nie umieszczałem, tam akurat miałbym problem z językiem. A może znacie jakieś dobre Forum poświęcone epoce napoleońskiej?