Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za zainteresowanie tematem, mi chwilowo skończyły się pomysły, a co do wizyty w MWP to jak najbardziej mam ją w planach, ale jak na razie ciągle nie mogę znaleźć czasu, aż wstyd się przyznać, bo z pracy mam tam 3 przystanki tramwajem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis.

Fragmenty fotografii i wycinki tekstu pochodzą z pracy zbiorczej biory Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie" Wyd. Arkady, 1994.
Swoją drogą, może warto wybrać się do MWP i poprzyglądać mundurowym drobiazgom, nie wszystko zapewne zostało sfotografowane i umieszczone w książkach lub internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siódemka raczej z francuska nie wygląda..
Pomijając fakt samego kształtu - już prędzej Rosjanie i Prusacy stosowali kropki przy cyfrach pułkowych..

nie wykluczam w 100% Francji, ale to takie moje głośne myślenie"..

jest to wytłoczka czy odlew?
cienkie czy masywne ??

profil raczej sugeruje kaszkiet..

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o takim przeznaczeniu Twojego znaleziska ale odrzuciłem go z trzech powodów:
1. Na wewnętrznej stronie tarczki brak śladów po tulejkach, do których wkładano by przetyczki.
2. Otwory do mocowania Twojej tarczki wskazują, że była ona mocowana ściśle do podłoża a więc nie ma pod nią miejsca na przetyczki.
3. Profil Twojej tarczki dowodzi, że była mocowana do czegoś o półokrągłego a pas bandoliera jest płaski.

Na foto przykład zastosowania tarczki kryjącej przetyczki.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 07:36 07-07-2009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby wspaniale, gdyby tarcza okazała sie elementem z uniformu lub wyposażenia XIX-wiecznego żołnierza, ale mi ciągle delikatnie trąci ten przedmiot numerem służbowym (np. leśnika). Czy ktoś z was zna jakąś rosyjska stronę o XIX-wiecznych uniformach urzędniczych? Pochodzenie pruskie lub austriackie też jest możliwe, ale blachę znalazłem w Lubelskiem, co raczej sugeruje prowieniencje carskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZELT Brawo!
Wygląda na to, że zagadka jest rozwiązana! :)
Tarczka z trąbką i siódemką z planszy, którą zamieściłeś pochodzi z czaka woltyżera a tarczka danieloffa tylko z numerem z czaka regularnego piechura.
Tak więc wstępna identyfikacja i teoria, że jest to przedmiot z epoki napoleońskiej i z nakrycia głowy się potwierdza :)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 21:28 30-07-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie stylizacja numeru 7 z kropką oraz kształt cyfry wskazuje na carską rosję i najpóźniej początek XIX w. choć skłaniałbym się raczej do II poł. XVIII w. może okres powstania kościuszkowskiego lub nawet wczesniej. Jednak nigdy nie małem takiej tarczy w łapkach i trudno mi się bezsprzecznie na ten temat wypowiedzieć. Generalnie b. ładne znalezisko.
Pozdr.
pni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie