Jump to content

pni

Forum members
 • Content Count

  737
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Pan kierował się przypuszczeniami i zdążył powiadomić ekipy telewizyjne. Litości. To tak jakby w sprawie 250 z Pilicy ktoś tłumaczył się, że namierzył wrak i go wydobył ot tak bo trzeba działać a teraz załatwiam papiery". Chyba gorączka złotego pociągu udzieliła się co po niektórym. Trzeba sobie wbić do głowy, że to co jest w ziemi, rzece, morzu naprawdę wartościowe z historycznego punktu widzenia należy do Skarbu Państwa i nie mowa tu o orzełkach, klamrach i innych tego typu przedmiotach, których pełno ale pojazdów samolotów nie można sobie od tak wydobywać tym bardziej w kawałkach.
 2. Rozmawiałem z importerem i podobno to w tej cenie najlepszy sprzęt tzn. zasięgowo b. dobry, przy tym mający te funkcje których konkurencji brakuje. Jak ktoś ma to niech napisze opinię.
 3. Szkoda tylko, że w tej składanej III w przedziale silnikowym stoi woda (deszczówka), co widać na 1 zdjęciu.
 4. Niemcy ja wydobyli swój samolot z morza to umieścili go w specjalnym tunelu gdzie przez dłuższy czas był zraszany roztworem kwasu cytrynowego w celu oczyszczenia i zabezpieczenia przed przyspieszoną korozją. Nie powinien tak sobie leżakować.
 5. Naszym nieszczęściem było to, że większe elementy pojazdów lub całe pojazdy szły do huty. Części za to w Polsce jest sporo a już od Stugów III b. dużo. Pozostaje się cieszyć, że mamy skorupę i że trafiła do pancernych magików.
 6. Na czyms musieli ćwiczyć. Jak się poczyta wspomnienia z tego okresu to bardzo brakowało sprzętu. Posówano się nawet do ściągania znszczonych pojazdów (radzieckich) z pól bitwenych i ich remontowania. (artykół z Militaria o wydobywaniu sprzetu radzieckiego z rzek).
 7. Dzięki Les to teraz wszyscy już wiemy co mamy robić :). Jak to prosto wystukać na komuterze.
 8. Zdjęcie Su 76 pasuje mi do kroniki z walk o Lublin. Dokładnie jest tam nakręcoan taka scena. Może to tylko podobne ujęcia.
 9. Ciekawe co powodowało znalazcami by przekazać te części do muzeum AK? Ani to im potrzebne, ani szczególnie związane z statutową działalnością muzeum. Wątpie by wiedizeli co z tym zrobić.
 10. To pokazuje jakich w kraju mamy specjalistów. Nie tylko zrezztą to. Brawo za dotychczasowe prace z tej wydmuszki w b. kiepskim stanie (na oko) zrobiono ładny egz. pokazowy. Pozdr
 11. pni

  SD.Kfz. 6

  Tempo imponujące, tym bardziej wielkie ukłony w strone osób, instytucji pracujacych nad pojazdem. Piękna sprawa, widać, że doświadczenie ze strugiem nie zostało zmarnowane.\\ Pozdr
 12. pomesse zdjecia przeze mnie załączone i moje dywagacje na ich temat to tylko pomysł, wskazówka, przyczyek do dyskusji. Nie upieram się przy tym, że jest ta tarcza na pewno z pasa widocznego na powyższych obrazkach. Na marginesie może któs ma rysunki szeregowych z tego pułku. Zresztą nikt jak dotąd nie wyjaśnił w 100 % jej pochodzenia. Jedynie co jest pewne w tej sprawie to, to że tarcza dotyczy 7 ... pułku, oddziału itp., a sposób mocowania wskazuję bezpośrednie przytwierdzenie do materiału np. ładownicy, nakrucia głowi, szerokiego pasa itp.
 13. pomesse ta tarcza na piersi nie jest przymocowana za pomocą przetyczek tylko jak wynika z rysunku (jest on oczywiście niedoskonały) jest przymocowana bezpośrednio do pasa. Odnośnie rysunku to należy zwrócić uwagę, iż nie ma na tej tarczy orła jak na zdjęciach przez ciebie załączonych tylko coś na kształt cyfry lub litery. To drugie raczej wykluczam, a jak cyfra to .. 7. Może ktoś ma więcej dokładnych rysunków. Można byłoby też sprawdizc wszystkie jednostki wojskowe z nr 7 z Królestwa Polskego. Niestety na razie ja nie mogę tego zrobić. Pisze tak dla tego, że kształt cyfry jak już uznaliśmy nawiązuje do wojsk napoleońskich a kropka przy niej do rosyjskich takie zestawienie mogło być w wojsku K.P.
 14. Wracam do już troche zapomnianego tematu. Dotarłem do zdjec tablic mundurów armi napoleońskiej. Niestety ksiązka jest w pdfie i nie potrafię wkleić zdjecia, które może ( podkreślam to słowo) dać odpowiedź na to skąd pochodzi ta tarcza. Do rzeczy, w ksiazce tej jest plansza kolrorowa dotycząca 7 lekkeigo regimentu polskich lansjerów. Plansza przedstawia oficerów. Na pasach/szarfach biegnących od ładownic jest umieszczona tarcza z niewyraźnym symbolem/ czyfrą nad tarczą oddzielnie jest umieszczona również korona. Moge ew. przesłać tą planszę na priw. zainteresowanym. To co jedynie w całym opisie nie pasuje to rok. Ksiazka przedstawia bowiem broń i barwę armi napoleońskiej w 1813 r. Co nie znaczy że wcześniej takie tarcze nie były noszone. Pozdrawaiam
×
×
 • Create New...

Important Information