Jump to content

Ostoja

Forum members
 • Content Count

  1314
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by Ostoja

 1. Kilka spostrzeżeń: o ile rozdziały dot. opisu umocnień i charakterystyki sił niemieckich i radzieckich na tym odcinku czyta się dość płynnie, to przy opisie działań bojowych warto mieć rozłożoną WIG-ówkę tych okolic, gdyż relacja z pola bitwy jest rozpisana niemal godzina po godzinie. Niby są mapy z naniesionymi ruchami wojsk ale umieszczone na końcu książki. Lepiej je było umieścić w środku. Brakuje mi też zdjęć z walk - trzeba je uzupełniać czytając materiały publikowane w tym temacie w czasopismach militarnych. Nie jestem znawcą broni pancernej ale z nazewnictwem IS-122 jako określeniem (w realiach II. poł. 1944r.) czołgu ciężkiego IS-2 spotkałem się po raz pierwszy, tym bardziej,że ten sam autor przed laty na łamach np. Poligonu" używa nazwy IS-2. Być może obie są poprawne choć statystycznie znacznie częstsze w polskiej literaturze jest IS-2.
 2. Przeczytałem.Jednym słowem warto gdyż jest to pierwsza od wielu lat książka naukowa a nie popularnonaukowa poświęcona walkom pod Warszawą latem 1944. Same suche fakty oparte na takich źródłach jak dokumenty z archiwów NARA, BAMA, CAMO FR i dokumentach polskich. Jeden ze współautorów N. Bączyk kilkanaście lat poświęcił na badania m.in. bitwy pancernej pod Warszawą. Ma wiedzę i kwalifikacje aby wypowiadać się w tej materii. Od wielu lat publikuje artykuły w czasopismach militarnych (m.in. w tym temacie) a także w Polityce". Napisał też co najmniej trzy książki. W swoich pracach wykazuje, że ACz. nie zatrzymała się celowo nad Wisłą w sierpniu 1944 na wieść o wybuchu PW. Tytułowa książka skupia sie na wydarzeniach na odcinku południowym umocnień tj. Celestynów,Wiązowna,Karczew,Otwock. Jeśli uda się zebrać odp. środki finansowe to w przyszłości ukaże się kolejna część.
 3. Przykładowe koszty przy zam. 23 odbitek czerń-biel A4 150 dpi JPG: 1 odbitka = 0,42 EUR CD-Herstellung czyli nośnik danych ~5 EUR (nie wysyłają skanów mailem, mimo prośby) Bearbeitungspauschale tj. opłata manipulacyjna ~5EUR (nie wiadomo jak ją wyliczają) Postversandgebühren tj. opłata pocztowa 4,60 EUR Versandverpackung tj. koperta ąbelkowa" 0,87 EUR Einschreibegebühren 2,50 EUR - niestety nie wiem za co jest ta opłata :( do sumy kosztów dodany jest VAT 19% i już mamy kwotę końcową. Jak widzicie nie jest to tania zabawa a przy chęci zamówienia kilkuset lub więcej stron koszta są astronomiczne. Lepiej jest wtedy pojechać osobiście lub poprosić znajomych mieszkających w pobliżu archiwum bo robić zdjęcia papierów własnym sprzętem można za free.
 4. Procedura zamawiania dokumentów: 1) Zapoznanie się z regulaminem archiwum oraz cennikiem. 2) rejestracja na str. www.bundesarchiv.de (zakładka Benutzen >Benutzungsverordnung). Pobieramy, wypełniamy Benutzungantrag i wysyłamy. 3) Zamawiamy przez firmę Selke: www.selke-gmbh.de ,zakładka Archivdienstleistungen, tam pobieramy załącznik (Bestellformular) i odsyłamy. Cała procedura trwa nie mniej niż 3-4 tyg. Ja swoje złożyłem 1.06 br. ale ze względu na pomyłkę z mojej strony procedura potrwa dłużej.
 5. A wiecie dlaczego R.Biczaka nie ma od dłuższego czasu w Poszukiwaczach historii" ?
 6. Nie kwestionuję bohaterstwa i wytrwałości tzw. Wyklętych ale nie umiem pojąć na co oni liczyli nie mając zaplecza zbrojnego i będąc na łasce i tak ubogiej ludności cywilnej jeśli chodzi o kwatery i żywność? Los Polski dokonał się w Teheranie i Jałcie, gen. Okulicki rozwiązuje struktury AK jeszcze przed końcem wojny a oni stawiają opór samotnie lub w kilkuosobowych patrolach.Oddali na marne najlepsze lata życia.
 7. Brakuje mi w tym wszystkim przeszukiwania miejsc składowania ekskrementów z czasów gdy nieznano kanalizacji.
 8. Dokładnie, szkoda czasu. Za jakieś 5 tyg. będzie kolejne śledztwo w sprawie klęski naszej reprezentacji na Mundialu. Gdzie? No oczywiście, że w Rosji ;)
 9. Szukam jeszcze kontaktu do użytkownika Feld. Potrzebuję czegoś ze Zgorzelca.
 10. Witam, Czy ma ktoś z Was kontakt do użytkownika Forum: kopijnik2 ? Pisałem na e-mail forumowy ale bez odpowiedzi a potrzebuje o coś się jego zapytać w związku z zamiarem zrobienia kwerendy w IPMS.
 11. Ha, ha.Dobre! To tylko dobrze świadczy o poziomie merytorycznym forum Odkrywcy:)
 12. Nowe odcinki BNM to ględzenie. Dobrze,że program wykopkowy na Polsacie trzyma poziom.
 13. Feld a mógłbyś w skrócie opowiedzieć jak wygląda obecnie kwestia pozwoleń na terenach prywatnych i państwowych (lasy). Zostawiłem ci wiadomość na priv.
 14. Chyba żaden wyższy oficer w WP nie obrósł w tyle legend co Walter. Jego nadmierne niczym nieuzasadnione ryzykanctwo doprowadziło go do przedwczesnej śmierci. Książka z tego co widzę ma obalić mity o tej postaci - słusznie bo trochę ich jest. Cena dość wysoka ale myślę, że jednak warto.
 15. Szukam najdokładniejszej z możliwych mapy Saksonii (okolice Bautzen) z aktualnością na lata ok.1940-1950
 16. Ok, jeszcze nie wysłałem ale naturalnie dam znać jak przyjdą kopie.
 17. Seria wiosenna ruszy pewnie tuż po świętach tak jak i Poszukiwacze historii".
 18. Najprościej jednak będzie złożyć zamówienie w tej firmie: https://www.selke-gmbh.de/ Na formularzu kontaktowym wpisuje się sygnaturę, od razu jest podany cennik i regulamin. Tylko nie wiadomo ile stron ma dokument,który chcemy zamówić. Nie udało się mi tej informacji znaleźć w BA-MA.
 19. Proces zamawiania e-kopii materiałów jest zupełnie nieintuicyjny i jak dotąd mi nieznany. Doszedłem tylko do sposobu rezerwacji materiałów na miejscu tj. we Freiburgu. Oczywiście nie pojadę,bo wiem, że jednak można uzyskać kopie online tylko na razie nie wiem jak.
 20. Nie mam karty BUW ale to akurat nie problem. Dzięki za info :)
 21. BN, BUW, BUJ, CBW - nie mają. Jeśli jest w Polsce ta książka to prawdop. tylko w rękach prywatnych.
 22. Dzięki za informację. Nie znałem tego sposobu, z pewnością skorzystam jeśli nie znajdę alternatywy.
 23. Witam Was, Poszukuję książki W. Vopersala o SS Totenkopf cz. Va. Nie można jej kupić w PL ani nie mają w stołecznych bibliotekach.Potrzebowałbym skanów kilkunastu stron za opłatą.
 24. Można sobie zadać pytanie: czy w kraju w którym od jakiegoś czasu została wielokrotnie złamana Konstytucja, jakikolwiek akt prawny niższego szczebla ma moc prawną? Ja to pytanie zadałem znajomemu prawnikowi ale na razie odpowiedzi nie dostałem.
×
×
 • Create New...

Important Information