Jump to content

Ostoja

Forum members
 • Content Count

  1314
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Kilka spostrzeżeń: o ile rozdziały dot. opisu umocnień i charakterystyki sił niemieckich i radzieckich na tym odcinku czyta się dość płynnie, to przy opisie działań bojowych warto mieć rozłożoną WIG-ówkę tych okolic, gdyż relacja z pola bitwy jest rozpisana niemal godzina po godzinie. Niby są mapy z naniesionymi ruchami wojsk ale umieszczone na końcu książki. Lepiej je było umieścić w środku. Brakuje mi też zdjęć z walk - trzeba je uzupełniać czytając materiały publikowane w tym temacie w czasopismach militarnych. Nie jestem znawcą broni pancernej ale z nazewnictwem IS-122 jako określeniem (w realiach II. poł. 1944r.) czołgu ciężkiego IS-2 spotkałem się po raz pierwszy, tym bardziej,że ten sam autor przed laty na łamach np. Poligonu" używa nazwy IS-2. Być może obie są poprawne choć statystycznie znacznie częstsze w polskiej literaturze jest IS-2.
 2. Przeczytałem.Jednym słowem warto gdyż jest to pierwsza od wielu lat książka naukowa a nie popularnonaukowa poświęcona walkom pod Warszawą latem 1944. Same suche fakty oparte na takich źródłach jak dokumenty z archiwów NARA, BAMA, CAMO FR i dokumentach polskich. Jeden ze współautorów N. Bączyk kilkanaście lat poświęcił na badania m.in. bitwy pancernej pod Warszawą. Ma wiedzę i kwalifikacje aby wypowiadać się w tej materii. Od wielu lat publikuje artykuły w czasopismach militarnych (m.in. w tym temacie) a także w Polityce". Napisał też co najmniej trzy książki. W swoich pracach wykazuje, że ACz. nie zatrzymała się celowo nad Wisłą w sierpniu 1944 na wieść o wybuchu PW. Tytułowa książka skupia sie na wydarzeniach na odcinku południowym umocnień tj. Celestynów,Wiązowna,Karczew,Otwock. Jeśli uda się zebrać odp. środki finansowe to w przyszłości ukaże się kolejna część.
 3. Przykładowe koszty przy zam. 23 odbitek czerń-biel A4 150 dpi JPG: 1 odbitka = 0,42 EUR CD-Herstellung czyli nośnik danych ~5 EUR (nie wysyłają skanów mailem, mimo prośby) Bearbeitungspauschale tj. opłata manipulacyjna ~5EUR (nie wiadomo jak ją wyliczają) Postversandgebühren tj. opłata pocztowa 4,60 EUR Versandverpackung tj. koperta ąbelkowa" 0,87 EUR Einschreibegebühren 2,50 EUR - niestety nie wiem za co jest ta opłata :( do sumy kosztów dodany jest VAT 19% i już mamy kwotę końcową. Jak widzicie nie jest to tania zabawa a przy chęci zamówienia kilkuset lub więcej stron koszta są astronomiczne. Lepiej jest wtedy pojechać osobiście lub poprosić znajomych mieszkających w pobliżu archiwum bo robić zdjęcia papierów własnym sprzętem można za free.
 4. Procedura zamawiania dokumentów: 1) Zapoznanie się z regulaminem archiwum oraz cennikiem. 2) rejestracja na str. www.bundesarchiv.de (zakładka Benutzen >Benutzungsverordnung). Pobieramy, wypełniamy Benutzungantrag i wysyłamy. 3) Zamawiamy przez firmę Selke: www.selke-gmbh.de ,zakładka Archivdienstleistungen, tam pobieramy załącznik (Bestellformular) i odsyłamy. Cała procedura trwa nie mniej niż 3-4 tyg. Ja swoje złożyłem 1.06 br. ale ze względu na pomyłkę z mojej strony procedura potrwa dłużej.
 5. A wiecie dlaczego R.Biczaka nie ma od dłuższego czasu w Poszukiwaczach historii" ?
 6. Nie kwestionuję bohaterstwa i wytrwałości tzw. Wyklętych ale nie umiem pojąć na co oni liczyli nie mając zaplecza zbrojnego i będąc na łasce i tak ubogiej ludności cywilnej jeśli chodzi o kwatery i żywność? Los Polski dokonał się w Teheranie i Jałcie, gen. Okulicki rozwiązuje struktury AK jeszcze przed końcem wojny a oni stawiają opór samotnie lub w kilkuosobowych patrolach.Oddali na marne najlepsze lata życia.
 7. Brakuje mi w tym wszystkim przeszukiwania miejsc składowania ekskrementów z czasów gdy nieznano kanalizacji.
 8. Dokładnie, szkoda czasu. Za jakieś 5 tyg. będzie kolejne śledztwo w sprawie klęski naszej reprezentacji na Mundialu. Gdzie? No oczywiście, że w Rosji ;)
 9. Szukam jeszcze kontaktu do użytkownika Feld. Potrzebuję czegoś ze Zgorzelca.
 10. Witam, Czy ma ktoś z Was kontakt do użytkownika Forum: kopijnik2 ? Pisałem na e-mail forumowy ale bez odpowiedzi a potrzebuje o coś się jego zapytać w związku z zamiarem zrobienia kwerendy w IPMS.
 11. Ha, ha.Dobre! To tylko dobrze świadczy o poziomie merytorycznym forum Odkrywcy:)
 12. Nowe odcinki BNM to ględzenie. Dobrze,że program wykopkowy na Polsacie trzyma poziom.
 13. Feld a mógłbyś w skrócie opowiedzieć jak wygląda obecnie kwestia pozwoleń na terenach prywatnych i państwowych (lasy). Zostawiłem ci wiadomość na priv.
 14. Chyba żaden wyższy oficer w WP nie obrósł w tyle legend co Walter. Jego nadmierne niczym nieuzasadnione ryzykanctwo doprowadziło go do przedwczesnej śmierci. Książka z tego co widzę ma obalić mity o tej postaci - słusznie bo trochę ich jest. Cena dość wysoka ale myślę, że jednak warto.
 15. Szukam najdokładniejszej z możliwych mapy Saksonii (okolice Bautzen) z aktualnością na lata ok.1940-1950
×
×
 • Create New...

Important Information