Jump to content

Ostoja

Forum members
 • Posts

  1314
 • Joined

 • Last visited

  Never

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Ostoja's Achievements

0

Reputation

 1. Kilka spostrzeżeń: o ile rozdziały dot. opisu umocnień i charakterystyki sił niemieckich i radzieckich na tym odcinku czyta się dość płynnie, to przy opisie działań bojowych warto mieć rozłożoną WIG-ówkę tych okolic, gdyż relacja z pola bitwy jest rozpisana niemal godzina po godzinie. Niby są mapy z naniesionymi ruchami wojsk ale umieszczone na końcu książki. Lepiej je było umieścić w środku. Brakuje mi też zdjęć z walk - trzeba je uzupełniać czytając materiały publikowane w tym temacie w czasopismach militarnych. Nie jestem znawcą broni pancernej ale z nazewnictwem IS-122 jako określeniem (w realiach II. poł. 1944r.) czołgu ciężkiego IS-2 spotkałem się po raz pierwszy, tym bardziej,że ten sam autor przed laty na łamach np. Poligonu" używa nazwy IS-2. Być może obie są poprawne choć statystycznie znacznie częstsze w polskiej literaturze jest IS-2.
 2. Przeczytałem.Jednym słowem warto gdyż jest to pierwsza od wielu lat książka naukowa a nie popularnonaukowa poświęcona walkom pod Warszawą latem 1944. Same suche fakty oparte na takich źródłach jak dokumenty z archiwów NARA, BAMA, CAMO FR i dokumentach polskich. Jeden ze współautorów N. Bączyk kilkanaście lat poświęcił na badania m.in. bitwy pancernej pod Warszawą. Ma wiedzę i kwalifikacje aby wypowiadać się w tej materii. Od wielu lat publikuje artykuły w czasopismach militarnych (m.in. w tym temacie) a także w Polityce". Napisał też co najmniej trzy książki. W swoich pracach wykazuje, że ACz. nie zatrzymała się celowo nad Wisłą w sierpniu 1944 na wieść o wybuchu PW. Tytułowa książka skupia sie na wydarzeniach na odcinku południowym umocnień tj. Celestynów,Wiązowna,Karczew,Otwock. Jeśli uda się zebrać odp. środki finansowe to w przyszłości ukaże się kolejna część.
 3. Dokładnie, szkoda czasu. Za jakieś 5 tyg. będzie kolejne śledztwo w sprawie klęski naszej reprezentacji na Mundialu. Gdzie? No oczywiście, że w Rosji ;)
 4. Szukam najdokładniejszej z możliwych mapy Saksonii (okolice Bautzen) z aktualnością na lata ok.1940-1950
 5. Można sobie zadać pytanie: czy w kraju w którym od jakiegoś czasu została wielokrotnie złamana Konstytucja, jakikolwiek akt prawny niższego szczebla ma moc prawną? Ja to pytanie zadałem znajomemu prawnikowi ale na razie odpowiedzi nie dostałem.
 6. Miałem na myśli handel zabytkami pozyskanymi nielegalnie np. wykopanymi.
 7. Odp. na postawione w wątku pytanie brzmi: nie, bo tkwią w nim od wielu lat, ale szeregi detektorystów zostaną mocno przetrzebione bo wielu ludzi ze względu na reputację i status społeczny nie może sobie pozwolić na ryzyko dostania zawiasów lub kary bezpośredniej. Część ludzi zrezygnuje, inni zapiszą się do stowarzyszeń lub będą poszukiwać solo na podst. zezwolenia WKZ a pozostali nigdy się nie ujawnią i będą szukać bez pozwoleń bo ludzie nie są frajerami i znalezione rzeczy chcą zatrzymać dla siebie. Zmiana ustawy i zaostrzenie kar ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie patologii wśród środowiska detektorystów związanej z : 1) rozkopywaniem i okradaniem grobów, kurhanów, stanowisk archeo 2) z wandalizmem i głupotą tj.: a) niezasypywanie dołków w terenie b) pozostawianie na pastwę losu ogórków" i innych przedmiotów niebezpiecznych na wierzchu lub ich znoszeniem na swoją posesję i publiczne udostęp. ich zdjęć. c) kopanie na obsianych polach uprawnych/łąkach/użytkach cennych przyrodniczo. Poszukiwaczy w ostatnich latach przybyło w tempie wykładniczym a tym samym odsetek patologii też jest wyższy, gdyż część poszukiwaczy to pseudopasjonaci i hieny. A już jedna hiena może narobić biedy prawdziwym pasjonatom. I tak też się stało. Muszę to z przykrością napisać, że poszukiwacze są sami sobie winni. Elementarne błędy to: a) brak kultury kopania (o czym wyżej) i skrajne łamanie kodeksu poszukiwacza b) chwalenie się na forach, portalach społecznościowych ewidentnymi zabytkami a przy tym ignorowanie faktu, że Internet przeglądają także ludzie będący w opozycji do poszukiwaczy-amatorów. c) nielegalny handel zabytkami lub mającymi cechy zabytku Pamiętajmy, że wszystkie partie w Sejmie zagłosowały za zaostrzeniem kar i w tej chwili nie ma żadnych szans na złagodzenie prawa. I nawet jeśli jesienią wygra wybory ktoś inny to nie sądzę aby to coś zmieniło.
 8. Nowe pośmiertne zdjęcia Hubala! http://twitter.com/PLinMunich/status/841646078155972609?ref_src=twsrc%5Etfw
 9. Na wojnie różnie bywa, historia z koniem jest jak najbardziej wiarygodna ale ludzie mają tendencje do ubarwiania relacji w jedną jak i w druga stronę. To,że pan młody na wezwanie majora musiał udostępnić" małżonki to już jest nieprawdopodobne. Jeśli w ogóle taka sytuacja miała miejsce to zapewne chodziło o udostępnienie panny młodej do tańca, co jest normalną rzeczą na takich imprezach. Hubal może i był specyficzny ale nie przekonują mnie takie historie o nim.
 10. Tak to prawda, w moim powiecie jest wiele takich okopów - nic, nawet odłamków nie ma.
 11. A po co by mieli obkładać ciało jedliną i gazetami? Hubal z niewielkim oddziałem w walce ich ośmieszył i poniżył - armię niemiecką w 1940 najsilniejszą w Europie. Musieli wziąć odwet...
 12. No właśnie! To zdjęcie Hubala odnalezione kilkanaście lat temu w Austrii chyba nie pozostawia złudzeń. No ale zaraz pojawią sie oponenci twierdząc, że za pomocą gałązek i gazet (zbyt niska temp. spalania) nie da się spalić ludzkiego ciała.
 13. Cyt. za linkiem z powyższego postu: Mogą potrwać [badania DNA - mój przyp.] od kilku miesięcy do nawet kilku lat". Standardowe badanie DNA trwa 2-3 tyg. ale tu chyba chodzi aby gonić króliczka a nie złapać go, bo szanse, że to Hubal są bliskie zeru. Niemcy z dywizji rezerwowych... Nie była to może elita Wehrmachtu ale ukryć ciała, tak by nie dało się odnaleźć to raczej umieli.
 14. Joosto a nie możesz po prostu tam pojechać i sprawdzić sprzętem? Nie każdy obiekt z lidaru jest oczywisty.
 15. Pozostanę w swoim sceptycyźmie i obym się mylił. Trzeba pamiętać,że oprócz Hubala zginął też Antoni Kossowski „Ryś”. Jego ciało również zwinęli Niemcy i nie wiadomo, gdzie pochowali.
×
×
 • Create New...

Important Information