Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie w promieniu ok. 100 m. od miejsca wykopania tarczki wyszły 4 przedmioty:
1. 5 groszy polskich 1821 (w jednym dołku z tarczką)
2. 10 groszy 1813
3. 1 kopiejka Aleksandra II 1855
4. guzik cynowy z cyfrą 4

Czyli nic jak na razie sie nie wyjaśniło, żaden z przedmiotów podniesionych z najbliższego otoczenia nie czyni wyraźnego kontekstu dla tarczki. Cóż, trzeba próbować ponownie, a miałem cichutką nadzieję na jakiś guziczek z 7-ką, lub inne znalezisko, pomocne w wydatowaniu i identyfikacji tarczki...
Z borsuczym pozdrowieniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie nie stosowali nigdzie cyfr zakończonych labrami.
zakończone były kleksem" czy kulką" ale nigdy nie widziałem labrowanych cyfr pułkowych wśród rosyjskiego sprzętu..

Na Powstanie Kościuszkowskie, to chyba troche nie ta technika wykonania.. Wytłoczka w tamtych czasach była czymś bardzo odległym..

ps. nigdy nie widziałem rosyjskich guzików z okresu powstania kościuszkowskiego z cyfrą pułkową czy godłem, myślę że stosowano wtedy guziki gładkie, takie jak te, które znajduje się na pobojowiskach z Wojen Napoleońskich..

Francuzi nie stosowali cyfr pułkowych z kropką, co nie oznacza że nie mogą być to wpływy francuskie (np. armia Królestwa Kongresowego, która w większości nawiązywała stylistyką do napoleońskiej czy Księstwa Warszawskiego).

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, zapraszam do przejżenia stylistyki rosyjskiej (guziki, cyfry pułkowe, monogramy), wtedy od razu widać jak układała się ewolucja" owych emblematów..

W nawiązaniu do Armii Napoleona, nawet monogramy książąt - sojuszników - zakończone są labrowanym wywinięciem"..
zerknij np na monogram Joachima Murata (Księstwo Berg'u), czy na monogramy innych dowódców zwiazanych z Napoleonem I...

Jedyna armia poza Wielką Armią, która używała labrów w stylistyce to armia brytyjska..

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć to nie ja znalazłem tarczkę z cyfrą 7 to jednak byłem współuczestnikiem wyprawy w dniu, w którym ona została odkryta i jest mi tak samo bliska jak właścicielowi. Zatem postanowiłem drążyć temat dalej bo sprawa niewątpliwie jest interesująca i odpuścić gdy wyczerpią się wszystkie możliwości. A do mety jeszcze daleko... chyba.
Po ponad 5 latach od znalezienia tarczki czas na analizę i podsumowanie tego co zostało w tej kwestii powiedziane i napisane nie tylko na forach internetowych ale też w mojej prywatnej korespondencji. Większość przypuszcza, że tarczka jest na czako a ściślej czako żołnierza 7. neapolitańskiego pułku piechoty 1811-1814.

I tak i nie.

1. Dlaczego ak" :
a) jak wyżej - bo większość wypowiadających się tak przypuszcza,
b) o tym, że to blacha od czaka świadczą dziurki do zamocowania" cyt. za forumowiczem pomsee, post z 2009-07-05, 08:10:27
c) profil (...) tarczki dowodzi, że była mocowana do czegoś półokrągłego a pas bandoliera jest płaski" cyt. za pomsee 2009-07-07, 07:34:05 . A czako jest półokrągłe.

2. Dlaczego ie":
a) wysokość zaledwie 58 mm więc na czako za malutka", cyt. za pomsee post z dn. 2009-07-05, 13:59:52
b) wygląda tak, jakby centralnie coś kiedyś do tarczki przylegało" cyt. za danieloff 2009-07-06, 16:07:15
Proszę zwrócić uwagę na rdzawy nalot na środku rewersu tarczki. Wygląda tak jakby była przyszyta do czegoś a dodatkowo stykała się z czymś stalowym, więc czako odpada.
c) dziwne jest to ze nie była nabijana ani nie posiada uszek, tylko była naszywana albo mocowana na "okrętkę drucikami" cyt. za 8total4 2009-07-05, 22:39:36 i odp.: według
mnie to znaczy, że była mocowana do materiału a nie skóry. Może do jakiejś części munduru? Bo to małe jakieś jest" cyt. za pomsee 2009-07-05, 22:57:00

Dalsze moje działania będą polegać na ogłoszeniu zagadnienia na forum rosyjskim (innym niż podanym w wątku) i włoskim. Jest jasne, że dopóki nie odnajdziemy nie szkicu, czy ryciny a fotografii takiej samej tarczki to sprawa ugrzęźnie na dobre, dlatego trzeba będzie skierować kroki do muzeów. Jeśli tarczka ma pochodzenie faktycznie wojskowe to jest mało prawdopodobne, że zachowała się tylko w jednym egzemplarzu. No ale jeśli się okaże inaczej, będzie to skrajny niefart.
Ciąg dalszy (może) nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu 2013r. na jednym z polskich for napisano: Tarcze tej formy na czakach nosiła piechota Królestwa Neapolu Joachima Murata. Był tam 7 pułk piechoty - Regimento Africano". Dodano zdjęcie fizyliera z 9 pułku neapolitańskiego.

...czyli to co przyszło" kiedyś z rosyjskiego forum ma swoje poparcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, nie o to chodzi, a raczej o dostępność źródeł.. ;)
Po niemiecku od biedy dał bym radę, ale póki co nie wpadły mi w ręce żadne ciekawe pozycje..

Resztę można przedyskutować na priv, nie będziemy Danielowi wątku zaśmiecać :)

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie