Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• 0
danieloff

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...

Question

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Recommended Posts

Ot, kolejna ciekawostka identyfikacyjna z rosyjskiego Forum:
Kolega Белкин napisał:

Прошу прощения что вмешиваюсь, это, вероятно, щиток с кивера из войск союзных Наполеону. Вероятнее всего 7-го неаполитанского полка, который в 1813 г. входил в состав гарнизона Данцига, кстати полк состоял из негров."

Czyli w wolnym tłumaczeniu:

Przepraszam, że się wtrącam, ale to prawdopodobnie tarczka z czaka wojsk sojuszniczych Napoleona. Prawdopodobnie 7 neapolitańskiego pułku, który w 1813 roku wchodził w skład garnizonu Gdańsk i składał się z murzynów."

?????????????????
Na razie bez komentarza, ale każdy trop jest cenny...

Ta siódemka przetrwała do 1831 stylistycznie :-)
Mamy też rozwiązanie w kwestii guzików..

Piękna sprawa.
Kontekst wydaje się jak najbardziej potwierdzać teorię o polskim pochodzeniu przedmiotu..

Gratulacje!!

Rosyjska kampania- od września do grudnia 1812 roku brał udział w obronie Gdańska.

Pomsee, czytam właśnie album Napoleon i Polacy, znalazłem te 5-tke i lece skanować, a Ty ja wrzuciłes na końcu tu... Daj spokój, myślałem, ze sam cos twórczego tu sam dodam...:)

Na rysunkach, czako podobne do m 1810 - wysokość ok 19 cm a co za tym idzie;
Wymiary tarczek w kształcie rombu to 112x100 cm orły zazwyczaj 13,5 cm. Tarcze i orły nachodzą na rozetę i zajmują prawie cały cylinder do od paska przy daszku- 2cm do rantu denka- 4cm. Na wszystkich rysunkach żołnierzy 7 neapolitańskiego pułku piechoty tarczka wygląda na małą, która nie nachodzi na rozetę-jest pod nią a nadto jest nad paskiem przy daszku.
matematyka:
19 cm całość wysokość cylindra czako z paskiem i rantem
-2,5 cm pasek przy daszku
-4 cm rant denka
-ok 4 cm połowa rozety nachodzącej na cylinder.
= 8,5 cm na tarczkę.
Czyli, jest wielce prawdopodobne, że tarczka pochodzi z czako, jeśli rozłożyć symetrycznie to zostaje po ok. 1,3 cm odstępu.

Chociaż tak naprawdę to tarczka nie jest aż taka mała, moim zdaniem spokojnie mogła być mocowana na czaku - na fotce widać mniej więcej wielkość w stosunku do sylwetki.

Fotki tarczek z nr pułków jazdy z okresu księstwa warszawskiego umieszczane na bandolierach.

Ad. tropu napoleońskiego...

W rejonie gdzie wyszła tarczka w 1812 roku przeciwko przerzuconej z Mołdawii armii rosyjskiej zwanej naddunajską adm. Czyczagowa działały w Księstwie dwie zagraniczne" formacje:
a) korpus saski - gen. Jean Reynier
b) korpus austriacki - gen. Karl Schwarzenberg

Cel: ustalić jakie jednostki wchodziły w skład obu korpusów.

• Create New...

Important Information