Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście był taki pułk Régiment d'Infanterie de Real Africano, od 1812 przemianowany na Régiment d'Infanterie de Principe Luciano. Tabela z barwą pułków neapolitańskich pokazuje tarczki podobne, tu akurat z cyfrą 6, 7 jest z trąbką.
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3dfd1f49fc77257c


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 21:19 30-07-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beningsen, dziękuję za wspaniałe linki! Teraz będę je systematycznie i dokładnie przeglądał - a kryje sie pod nimi sporo materiału do przerobienia".
Tak na pierwsze rzuty okiem - motyw tarczki mocowanej bezpośrednio do czaka dość powszechnie występuje w armiach Saksonii i Hesji w okresie wojen napoleońskich.
http://www.grosser-generalstab.de/sturm/sturm221.html
http://www.grosser-generalstab.de/sturm/sturm228.html

Na razie nie znalazłem identycznej tarczki jak moja, ale jedno jest potwierdzone - z pewnością były takie emblematy, mocowane bezpośrednio do czaka, co pozwala ciągle mieć nadzieję, że moje znalezisko okaże się jakimś mniej powszechnym wzorem blachy pułkowej z tego okresu.

I dalej do roboty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danieloff wyżej są fotki z tarczkami na czaka ale niestety z orłami + numerami pułków. Poza tym mocowanie (dziurki) są identyczne z jak na Twojej tarczce, półokrągły profil - wygląda na to, że i Twoja pochodzi z czaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że tarczka z patrontaszy, czy szabeltasu była by płaska i mocowana na ucha guzikowe, bądź jak nabijka..
tutaj można było obszyć, bądź założyć dreny..

też jestem zdania iż to blaszka z czako/kaszkietu.

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

total konkretów to niestety nie mogę ci napisać, lecz widziałem swojego czasu znajdy z miejsca walk z powstania kościuszkowskiego - rosyjskie. Stylizacja cyfr na niektórych guzikach była podobna tzn. zakończenia cyfr rozwidlały sie w labry". Nie uważam się za eksperta w tej sprawie co nie znaczy że nie mogę zabrać głosu w dyskusji. Zresztą sprawdze swoje źródła jak tylko będę w domu, wtedy napisze coś bardziej konkretnie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna informacja pomocnicza, którą wyszperał mój przyjaciel - w rejonie, w którym wyszła tarczka, w 1812 roku rozkwaterowano korpus pod
dowództwem króla Westfalii Hieronima, brata Napoleona. Czy ktoś zna jakiś dobry link lub publikację, z której możnaby zdobyć jakieś info na temat ich umundurowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie nie bez znaczenia jest korpka przy cyfrze, o ile wiem w armii francuskiej, a ściślej rzecz biorąc w epoce napoleońskiej nie stosowano cyfr z kropką. Także choćby z tego powodu wykluczałbym napoleońskie pochodzenie tej tarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, skontaktuję się więc z Tobą w najbliższym czasie, najpierw muszę jednak ustalić, jakie jest DOBRE francuskie Forum, gdzie mogą się wypowiedzieć kompetentni ludzie, żeby nie tracić czasu na odwiedzanie jakiegoś forum dla laików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trop apoleoński" może wydawać się właściwy, chociaż ja wstępnie typowałem emblemat jako rosyjski. Być może jest to naśladownictwo francuskiego wzornictwa wojskowego, uproszczone i zaadaptowane w armii rosyjskiej? Po weekendzie rozpocznę własne śledztwo, na razie jestem w erenie" i korzystam z internetu uprzejmościowo. Dziekuję za wszelkie dotychczasowe sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dotychczas fanem tropu włoskiego" ale... ale... rosyjskie (lub polskie wzorowane na rosyjskim) pochodzenie tej tarczki wcale nie jest takie głupie. Tu przychylam się do opinii kolegi pni z 2009-07-08 17:13:49 .Niedawno zauważyłem, że na 10 rublach Katarzyny II Wielkiej, cyfra 7 w dacie jest z kropką tak jak na tarczce. I to charakterystyczne wygięcie dolnego ramienia...
Oczywiście nie jest to, żaden dowód ale wykazanie,że taka stylistyka była już stosowana w latach 60. XVIIIw. Na dukatach Elżbiety np.1748r. również jest taka stylistyka 7 ale bez kropki. Ponieważ w tarczy są labry, należy brac pod uwagę najwyżej pierwsze 3 dekady XIXw. a to oznacza, szeroki krąg poszukiwań -Rosja, Polska (KK), armie sojusznicze Napoleona...
To co mi nie pasuje w wątku włoskim" to fakt, że ich szlak bojowy biegł dobre 200 km od miejsca znalezienia przedmiotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomesse ta tarcza na piersi nie jest przymocowana za pomocą przetyczek tylko jak wynika z rysunku (jest on oczywiście niedoskonały) jest przymocowana bezpośrednio do pasa. Odnośnie rysunku to należy zwrócić uwagę, iż nie ma na tej tarczy orła jak na zdjęciach przez ciebie załączonych tylko coś na kształt cyfry lub litery. To drugie raczej wykluczam, a jak cyfra to .. 7. Może ktoś ma więcej dokładnych rysunków.

Można byłoby też sprawdizc wszystkie jednostki wojskowe z nr 7 z Królestwa Polskego. Niestety na razie ja nie mogę tego zrobić. Pisze tak dla tego, że kształt cyfry jak już uznaliśmy nawiązuje do wojsk napoleońskich a kropka przy niej do rosyjskich takie zestawienie mogło być w wojsku K.P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze nie zapominajmy o takim tropie: 7 Regiment Pieszy Litewski

Ponieważ walczyli pod Brześciem i w obronie Warszawy to najkrótsza droga z jednego miasto do drugiego szła właśnie przez obszar odkrycia tarczki. I to też jest mi bliższe niż trop włoski"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment z PRZEPISY UBIORÓW DLA WOYSK I ADMINISTRACYÓW WOJENNYCH XSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO", fragment rozdziału mówiącego o umundurowaniu strzelców konnych:

A r t y k u ł 3.

B r o ń .

Pałasz więcey prosty, rękoiść żółta pochwa żelazna z ryfkami metalu żółtego. Ładownica czarna, żółto okuta, część zwierzchnia Ładownicy (z) rzemienia czarno-lakierowanego z obwódką takąż w środku Laur i Numer Pułku, pas do teyże czarny, z złotemi po bokach półcalowemi galonkami, pas całkowicie trzy cale szerokości, mieć powinien; sprzączki metalu żółtego. Na przodzie tarcza z przetyczkami na łańcużkach wiszącemi, na którey Numer Pułku, iak wtyle u ładownicy, nad tarczą Puklerz z pierścieniem. Pendent skórzanny, czarny dwó-calowy szyty po bokach, z złotą obwódką z przodu zapinka i sprzączka tegoż metalu. Pendent spaiany dwóma pierścieniami, od których paski do pałasza umocowane iednocalowey szerokości, wraz z kruczkami żelaznemi. Pas do ładownicy i Pendent do Pałasza na codzienne używanie maią bydź biało lakierowane skórzanne.


To ciągle nie to, ale przynajmniej jest mowa o tarczce z numerem pułku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie