Jump to content

Wyro

Forum members
 • Content Count

  1828
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Si si, ale wydaje mi się jedna rzecz nie logiczna. Ja nie upieram sie, ze to nie jest grenadierskie, ale upieram sie, ze mozna powiedzieć To nie jest artyleryjskie tylko grenadierskie bo ma granat..." Sam napisałeś: Okucie sznura naramiennego tzw. akselbantu wykorzystuje motyw gorejącego granatu ale to jeszcze nie znaczyło, że były zarezerwowane tylko dla grenadierów czy artylerii." No i właśnie o to mi chodzi. Wiec nie za bardzo wiem już o co chodzi... A że na tym poligonie wychodzą i grenadierskie i artyleryjskie rzeczy to wiem. Pisałem nawet po guzikach w jakim stosunku. Kilkaset guzików artyleryjskich na kilka grenadierskich, ale można podkreślać możliwość tego, że to mógł być grenadier, ale nie mozna wykluczać artylerii. Ba, rachunek prawdopodobieństwa mówi, że raczej artyleria. Czy to mało logiczne? Mam pytanie. Wklejona i zamieszczona przez Kolegę wyżej część sznura była srebrzona. Czy na mojej srebrzenie zeszło, czy to inny rodzaj? Czy sznury były noszone przy mundurze galowym tylko przez oficerów i podoficerów czy przez wszystkich? Dzięki abcd, Hubert i inni koledzy za ID (nie wpadłbym na to, że to sznur...).
 2. Nie mam takiej wiedzy w połowie jak Ty, ale się nie zgodzę. W miejscu stacjonowania jednostki stricte artyleryjskiej żołnierzy artylerii carskiej nosili takie plecaki: https://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/plecak_copy.jpg Tam na zaczepie tez jest symbol granatu. A nie byli to grenadierzy czy grenadierzy artylerii. Ten symbol zazwyczaj, na guzikach, jest grenadierski, ale w ornamentyce bywa zarówno grenadierski jak i artyleryski niezaleznie od reformu w drugiej połowie XIX wieku, kiedy płomień gorejący nd skrzyżowanymi armatami zastąpił orzeł na armatach (takich guzików, bez przesady, mam z tego miejsca kilkaset). Pisze tylko dla potwierdzenia kontekstu artyleryjskiego. Ale oczywiście moge sie mylić:) dago2 - piekny, srebrzony.
 3. Miejsce znaleziska jest bardzo konkretne, bo są to koszary artylerii carskiej. A płomień grenadierski był uzywany nie tylko przez artylerie i grenadierów ale (zwłaszcza w pierwszej polowie XIX wieku nawet przez piechotę). Ale to tylko takie moje... W każdym razie bardzo Ci dziekuję za link z całoscią!!!
 4. Piękne! Szkoda, że nie mam całego... ale i tak bardzo sie cieszę. Specjalizuję" się w carskiej artylerii, a czegos takiego nie miałem. abcd możesz napisać przy jakim mundurze był taki sznur, kto go nosił itd.? Dziękuję.
 5. Ostatnie foto. W środku jest puste. Dziękuje za ID z góry.
 6. Trzymam to do góry nogami. Ten wazonik" ma cztery powtarzające się motywy. Kule armatnie w rzędach pionowo i pomiędzy nimi cztery granaty gorejące, symbol grenadierów/artylerii. Kontekst znaleziska jest artyleryjski i carski, chociaż i coś napoleońskiego się tam zdarzyło (jednak 95% carszczyzna). Nie mam pojęcia co to jest. Dziękuje za ID.
 7. Przydaje sie google earth, ale niektóre cześci kraju ma niewyraźne, za to zumi jedzie ok.
 8. Etrex? Znaczy nie można do niego wgrać dodatkowych, nowych map, ale to co już ma jest ok na lasy, ścieżki turystyczne?
 9. Czyli w grę wchodzi głównie Garmin. A http://www.allegro.pl/item464656938_nawigacja_medion_gps_mp3_mapa_eu_pl_gwar_fvat.htmlpowiedzcie, za ile najtańzy garmin turystyczny się nadaje, bo nie mam duzo grosza. Bo rozumiem, że takie badziewko odpada? http://www.allegro.pl/item464656938_nawigacja_medion_gps_mp3_mapa_eu_pl_gwar_fvat.html
×
×
 • Create New...

Important Information