Jump to content

Chciał sprzedać setki niemieckich dokumentów z czasów okupacji Łodzi. Grozi mu 8 lat więzienia

Recommended Posts

Blisko 300 dokumentów, wytworzonych w latach 1939-44 przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi, próbował sprzedać w internecie mieszkaniec Bielan. Przechwycili je funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji. Śledztwo wszczął także Instytut Pamięci Narodowej.

Działania zmierzające do ustalenia miejsc ukrycia dokumentów, a następnie ich odzyskania, podjęto w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, prowadzonym w sprawie uchylania się od przekazania IPN posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej.

Jak ustalili śledczy, wśród dokumentacji znajdują się odręczne zapiski, maszynowe dokumenty, skoroszyty zawierające plany konstrukcyjno-techniczne różnego rodzaju maszyn, sporządzone w języku niemieckim. - Dokumenty za kwotę 59 tysięcy złotych oferował do sprzedaży na jednym z portali internetowych mieszkaniec Bielan - poinformował Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KSP.

Działania niemieckich władz

Mężczyzna miał zakupić materiały archiwalne na jednym z warszawskich targowisk. - Zabezpieczone dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi, wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 1939 – 1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez naród polski w latach drugiej wojny światowej. Będą miały zatem istotne znaczenie dla badań nad okresem najnowszej historii Polski - przekazał prokurator Robert Janicki z IPN-u.

Jak poinformowali śledczy, czyn stanowiący podstawę wszczęcia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-udaremniono-probe-sprzedazy-historycznych-dokumentow-z-czasow-niemieckiej-okupacji-4705026

6 minut temu, bjar_1 napisał:

W tym syfie już nic mnie nie zdziwi.

Nie narzekaj, bo w odróżnieniu od tzw. komuny mamy obecnie wolność jak nie wiem co. Przecież możesz [jeszcze] legalnie wyjść z domu nie posiadając świadectwa moralności od proboszcza. A to, że Cię służby śledzą na każdym kroku, to olej...

• Like 1
  • Sad 1

5 godzin temu, les05 napisał:

Jak widać, ten gość miał dosyć specyficzne przedmioty, więc jakoś mnie to nie dziwi. Co nie zmienia faktu, że prawo jest chore w tej materii. 

22 godziny temu, hipolit-O4 napisał:

Musisz być młodzian.Komusze służby było można olać.Teraz za sikanie w parku czy woreczek foliwy w kominku się przyczepią.Oglądanie na komisariacie w TV "Czarnego kota" nie było bardzo dolegliwe.

To pod moim adresem? Może i młodzian jestem, ale już mi blisko do 7+. Przyznaję, że nie wiem co to był "Czarny kot" na komisariacie, ale doskonale pamiętam "Azora" na dołku.

A o wolności zapomnijcie, ta się skończyła wraz z upadkiem tzw. komuny. A jak ktoś ma jakieś wątpliwości, to niech się wybierze z wykrywaczem na własne pole, czy też nawet do własnego przydomowego ogródka...

Edited by balans