Jump to content

Tomasz70

Forum members
 • Posts

  1186
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Tomasz70

 1. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc określić okres produkcji na lata 1943-1944 i przypisać egzemplarz do służb medycznych Wehrmachtu.
 2. Więc wersja z lazaretem jest prawdziwa, z tym, że to zdecydowanie II wojna światowa. Farba Dunkelgelb wskazuje na wojskowe zastosowanie i okres po 1942 roku. Z ciekawości - z jakiego regionu pochodzi ten egzemplarz?
 3. Nie spotkałem się z takim modelem. Zadziwiają sprytne rozwiązania - domyślam się, że te nóżki-słupki są ruchome i mogą służyć do dźwigania jako np nosze, a ich zakończenia wskazują, że co najmniej dwa takie łóżka mogły być łączone (dodatkową tuleją) jedno nad drugim, jak piętrowe.
 4. I wszystko wskazuje, że to raczej III Rzesza i II wojna światowa, niż Prusy i pierwszy światowy konflikt - styl, sposób wykonania, czcionka szablonu, logo etc.
 5. Oprócz straży pożarnych, w latach powojennych poniemieckich hełmów z namalowanymi orzełkami używały też inne służby (Milicja Obywatelska, straże przemysłowe itd.). Jak to początkowo bywało - brakowało wszystkiego: mundurów, broni, hełmów, a nawet zwykłego papieru do urzędowej roboty. Wykorzystywano więc to, co było dostępne, a najłatwiej w 1945 było dorwać szpej niemiecki.
 6. Maksiusta, Twoja manierka jest jak najbardziej przedwojenna. Wszystkie sygnatury zostały nabite przed wrześniem 1939 r. Cyfry 47 to symbol odbioru wojskowego, skrót M.S.Wojsk. - Ministerstwo Spraw Wojskowych.
 7. http://www.szwadron-lacznosci.pun.pl/viewtopic.php?id=93
 8. Doskonale trafiłaś! Bjar zaraz udzieli wyczerpującej informacji. ;)
 9. Sądząc po nazwie firmy i jej adresie, to zdecydowanie II RP.
 10. Mój dziadek miał takich dwie pary - czarne i zielone, do jazdy na motocyklu (lata 50/60). Nie znam szczegółów (producent, okres), ale zawsze byłem przekonany, że to wyrób naszego przemysłu z tego okresu. I tak sądzę też dzisiaj (analizowałem wojenne i przedwojenne modele i żaden z nich nie pasuje). Czarne miały szklane szybki, zielone z tworzywa sztucznego. Pamiętam, że na zielonych była nieczytelna sygnatura wytwórcy.
 11. Gwóźdź z okresu IIRP (pewnie lata 30-ste), przybity do drzewca jakiegoś sztandaru przez przedstawicieli działającego na poziomie parafialnym Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Tuszynie.
 12. Na 100% brytyjska radiostacja wojskowa, ale który zestaw? Było tego w cholerę i jeszcze trochę. Szkoda, że zostały tylko resztki napisu: Wireless Set - tam najprawdopodobniej był numer zestawu.
 13. Wygląda na belgijski nieśmiertelnik, wzorowany na modelu francuskim. Francuski, wprowadzony w maju 1918 r i używany do lat 50tych, miał mniej więcej równe połówki i otwór w dolnej części. Belgijski wyraźnie mniejszą część dolną, tak jak ten ze zdjęcia i brak otworu. Nazwisko też raczej potwierdza belgijskie pochodzenie.
 14. Warszawa, Ursynów, przed chwilą. Na razie grzmi i grozi...
 15. No to akurat, nie jest najtrafniejsze stwierdzenie... ? https://en.m.wikipedia.org/wiki/National_Personnel_Records_Center_fire Przez to ubyło paręnaście milionów rekordów m.in. z IIWŚ...
 16. Bartee ma rację. Niemiecka. Najprawdopodobniej używana w WP do 1939
 17. Zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest pas oszczędnościowy LWP (lata 40/50).
 18. W nomenklaturze niemieckiej to Kilometermesser. Standardowe WH z okresu II WŚ wyglądały tak, jak w linku: http://www.malcolmwagner.co.uk/wehrmacht-kilometermesser/ W przypadku wybitego napisu obstawiałbym raczej nazwisko właściciela: Bollert.
 19. Zwane też Żabką. Nieodzowny klucz nastawny w torbie hydraulika.
 20. Mniej więcej stosowana od 1955/56 r.
 21. M.39 - pieczęć magazynu z Monachium, z datą przyjęcia w 1939.
 22. Salieri 16000 ma rację - to cywilny gadżet z lat 90-tych, nie ma niestety nic wspólnego z armią amerykańską, poza napisem US Army.
 23. W uzupełnieniu tego, co napisał adamus73 - weteranom armii francuskiej, nakładana na daszek hełmu z przodu, tak jak na egzemplarzu z linku poniżej. https://stewartsmilitaryantiques.com/french-wwi-adrian-helmet-artillery-veterans-brass-visor-plate.29542.archive.htm
×
×
 • Create New...

Important Information