Jump to content

Tomasz70

Forum members
 • Content Count

  1132
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Tomasz70 last won the day on June 10

Tomasz70 had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral
 1. Tak tylko gwoli ścisłości - Wehrmacht (siły zbrojne III Rzeszy) obejmował trzy rodzaje wojsk: Heer (wojska lądowe), Kriegsmarine (marynarka wojenna) i Luftwaffe (lotnictwo).
 2. Mocno skorodowane, ale przypomina zaczep maski od amerykańskich pojazdów drugowojennych - np. Willys Jeep. Sam wykopałem taki ze 30 lat temu w swoim ogrodzie.
 3. Klamerka od niemieckiej maski przeciwgazowej.
 4. Uchwyt wygląda jak od MG-15. http://www.alibreforum.com/forum/index.php?media/original-mg15-ground-service.214/
 5. Jesli dobrze widzę, to konstrukcja pasa (skórzany jezyk do regulacji długości, sposób zapinania) wskazuje na rozwiazania niemieckie. Może to być parciany pas WH z końca wojny, klamra natomiast (aluminium?) jest prawdopodobnie też niemiecka ale nie od kompletu. Nałożony orzeł to może być efekt partyzanckiej samoróbki. Żeby mieć wiecej pewnosci, potrzebne są dodatkowe, bardziej szczegółowe zdjęcia.
 6. Amerykańskie elementy umundurowania (kurtki M41, M44, sweter) sugerują Zgrupowanie Piechoty Polskiej we Francji (tu jednak brak odpowiednich oznak) lub kompanie wartownicze (najbardziej prawdopodobne).
 7. Kubek jak najbardziej amerykański, ale manierka nie wygląda typowo. Raczej jak hybryda między M1910 a CRS. Czy ma jakies sygnatury (np na dnie)?
 8. Turystyczna, harcerska powojenna - lata '80 (mozliwe, że ZSRR - mialem podobną na wykopki, kupioną na bazarze u Ruskich". Straszny badziew...)
 9. No wlaśnie, skrzynka i taśma nie zasługiwały na utylizację...
 10. Wygladają na wrześniowe, wpisujące sie w dzisiejszą rocznicę. Szkoda, że tak banalnie potraktowane...
 11. Ku pomocy, gdyby sie ktoś zastanawiał nad oryginalnością oryginalnych szyldów niemieckich" (a jest wysyp, jak maślaków po deszczu): Tu oryginalny oryginał": http://allegro.pl/szyld-niemiecki-iii-rzesza-waffen-ss-i7353083415.html?reco_id=72dfa310-5b6a-11e8-a826-6c3be5bb21e8 A tu, tylko oryginał": http://www.amazon.com/Waffen-Ss-Organization-Ideology-Function/dp/0631140735 ;)))
 12. Eugene J. Bender w swojej książce Military holsters of World War II" na stronie 106 porusza podobny problem, opisując kaburę do Walthera PP, z przybitym" stemplem o zbliżonej formie (nota bene kabura ze zdjeć Kolczyka zblizona jest kształtem do kabury od Walhera PP - różnica to przede wszystkim pętle do zakladania na pas - nie szeroka, pojedyncza, ale dwie i to z koluszkami). Bender konkluduje jednocześnie, że zawsze w takim przypadku należy brać pod uwagę możliwość fałszerstwa. Decyzja należy do kolekcjonera i zawsze trzeba byc ekstermalnie ostrożnym. Mój osobisty komentarz do posiadacza: jeśli znasz pochodzenie tego egzemplarza i masz 100% pewności, że to absolutna prawda, to nic, tylko pogratulować fanta. Nam, pozostalym obserwatorom wypada albo uwierzyć, albo wsiąść do serca slowa Eugena J. Bendera.
 13. Zapiaszczacz - ochraniacz wylotu lufy karabinka Mauser wz.1888.
×
×
 • Create New...

Important Information