Jump to content

Tomasz70

Forum members
 • Posts

  1174
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Tomasz70 last won the day on April 23

Tomasz70 had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Tomasz70's Achievements

18

Reputation

 1. Gwóźdź z okresu IIRP (pewnie lata 30-ste), przybity do drzewca jakiegoś sztandaru przez przedstawicieli działającego na poziomie parafialnym Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Tuszynie.
 2. Na 100% brytyjska radiostacja wojskowa, ale który zestaw? Było tego w cholerę i jeszcze trochę. Szkoda, że zostały tylko resztki napisu: Wireless Set - tam najprawdopodobniej był numer zestawu.
 3. Wygląda na belgijski nieśmiertelnik, wzorowany na modelu francuskim. Francuski, wprowadzony w maju 1918 r i używany do lat 50tych, miał mniej więcej równe połówki i otwór w dolnej części. Belgijski wyraźnie mniejszą część dolną, tak jak ten ze zdjęcia i brak otworu. Nazwisko też raczej potwierdza belgijskie pochodzenie.
 4. Warszawa, Ursynów, przed chwilą. Na razie grzmi i grozi...
 5. No to akurat, nie jest najtrafniejsze stwierdzenie... ? https://en.m.wikipedia.org/wiki/National_Personnel_Records_Center_fire Przez to ubyło paręnaście milionów rekordów m.in. z IIWŚ...
 6. Bartee ma rację. Niemiecka. Najprawdopodobniej używana w WP do 1939
 7. Zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest pas oszczędnościowy LWP (lata 40/50).
 8. W nomenklaturze niemieckiej to Kilometermesser. Standardowe WH z okresu II WŚ wyglądały tak, jak w linku: http://www.malcolmwagner.co.uk/wehrmacht-kilometermesser/ W przypadku wybitego napisu obstawiałbym raczej nazwisko właściciela: Bollert.
 9. Zwane też Żabką. Nieodzowny klucz nastawny w torbie hydraulika.
 10. Mniej więcej stosowana od 1955/56 r.
 11. M.39 - pieczęć magazynu z Monachium, z datą przyjęcia w 1939.
 12. Salieri 16000 ma rację - to cywilny gadżet z lat 90-tych, nie ma niestety nic wspólnego z armią amerykańską, poza napisem US Army.
 13. W uzupełnieniu tego, co napisał adamus73 - weteranom armii francuskiej, nakładana na daszek hełmu z przodu, tak jak na egzemplarzu z linku poniżej. https://stewartsmilitaryantiques.com/french-wwi-adrian-helmet-artillery-veterans-brass-visor-plate.29542.archive.htm
 14. Piterb2 - zawsze miałem takie przeczucie, odkąd posiadam ten fant (a to bedzie ze 30 lat). Te instrukcje montażowe wyglądają identycznie - czy reszta (kształt całości) też jest podobna? Jak mniemam, egzemplarz z Twojego zdjęcia jest z kontekstem - miejsce rozbicia Foki? Pozdrawiam! Tomasz
×
×
 • Create New...

Important Information