Jump to content
Sign in to follow this  
Woodhaven

Wilhelm Gustloff - ciało nurka.

Recommended Posts

Dnia 6 czerwca 2019r podczas wykonywania dokumentacji stanu wraku Wilhelm Gustloff, zgodnie z pozwoleniem z Urzędu Morskiego w Gdyni, natrafiliśmy na ciało nurka. O zdarzeniu poinformowaliśmy VTS Zatoka oraz Policję i Prokuraturę w Lęborku. W porozumieniu z Policją w dniu dzisiejszym 07.06 wykonaliśmy dokumentację filmową i zdjęciową oraz oznaczaliśmy bojką miejsce znalezienia ciała. Stan ciała wskazuje na to, że leży w tym miejscu od kilku lat. Ekipa Baltictech Tomasz Stachura Łukasz Piórewicz Jacek Kapczuk Łukasz Pastwa

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Woodhaven napisał:

Dnia 6 czerwca 2019r podczas wykonywania dokumentacji stanu wraku Wilhelm Gustloff, zgodnie z pozwoleniem z Urzędu Morskiego w Gdyni, natrafiliśmy na ciało nurka. O zdarzeniu poinformowaliśmy VTS Zatoka oraz Policję i Prokuraturę w Lęborku. W porozumieniu z Policją w dniu dzisiejszym 07.06 wykonaliśmy dokumentację filmową i zdjęciową oraz oznaczaliśmy bojką miejsce znalezienia ciała. Stan ciała wskazuje na to, że leży w tym miejscu od kilku lat. Ekipa Baltictech Tomasz Stachura Łukasz Piórewicz Jacek Kapczuk Łukasz Pastwa

Na wraku Gustloffa  leżą tysiące szczątków ludzkich więc jedno truchło +czy - nie robi żadnej różnicy. pewno nurek żądny przygód.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W środę, 5 czerwca, nurkowie francuskiej armii podczas nielegalnego nurkowania na wraku niemieckiej jednostki „Wilhelm Gustloff” odnaleźli zwłoki nurka. 6 czerwca na wraku nurkuje ekipa Baltictech, która również natrafia na zwłoki nurka, a następnie zawiadamia odpowiednie służby. Według wstępnych ustaleń odnalezione ciało należy do mężczyzny zaginionego 28 lipca 2012 r.

 

Francuski okręt zmierzał do portu w Kilonii, jednak po drodze postanowiono w ramach ćwiczeń wykonać nielegalnie nurkowanie na wraku niemieckiego liniowca „Wilhelm Gustloff”. Podczas pobytu na tej pozycji i prowadzenia nurkowania bez zezwolenia, Francuzi zostali zauważeni przez samolot polskiej Straży Granicznej.

Ponieważ obecność obcej jednostki oraz przeprowadzenie zanurzenia na wraku objętym ochroną przestała być tajemnicą, Francuzi zgłosili Straży Granicznej, że podczas nurkowania na wraku odnaleziono zwłoki nurka. Następnie funkcjonariusze Straży Granicznej przekazali informację o zwłokach nurka do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – SAR.

6 czerwca na wraku „Gustloffa” nurkuje ekipa Baltictech, która posiada zezwolenie Urzędu Morskiego w Gdyni na przeprowadzenie dokumentacji foto-video. Nurkowie również odnajdują zwłoki o czym po powrocie na pokład informują VTS Zatoka oraz Policję i Prokuraturę w Lęborku.

Następnie dzisiaj – 7 czerwca, w porozumieniu z policją nurkowie Baltictechu prowadzą kolejne nurkowanie, w celu zebrania dokumentacji oraz oznaczenia miejsca odnalezienia ciała przy pomocy bojki.

Aktualizacja z godz. 18.35:

Z informacji jakie przekazał nam podczas rozmowy telefonicznej Tomasz Stachura wiemy, że to on natrafił na ciało. Zwłoki znajdowały się na śródokręciu, w miejscu niezbyt interesującym z nurkowego punktu widzenia i właśnie to może tłumaczyć, dlaczego ciało pozostawało długo niezauważone (lub też nikt nie zgłosił tego z uwagi na zakaz nurkowań na Gustloffie). Podczas nurkowań na wrakach zazwyczaj główny cel stanowią rufa i dziób, jednak tym razem chodziło o sporządzenie dokładnej dokumentacji fotograficznej wraku.

Wiemy również, że odnaleziony nurek wyposażony był w sporą ilość charakterystycznego sprzętu, która powinna pozwolić jego bliskim na dosyć łatwą identyfikację. Wszystkie detale mogące przydać się w śledztwie oraz odtworzyć przebieg wydarzeń, zostały również dokładnie sfotografowane. Miejsce w jakim odnaleziono ciało wyklucza, by mogło ono przydryfować np z wraku Terry.

Odnalezione zwłoki prawdopodobnie należą do nurka zaginionego prawie 7 lat temu – 28 lipca 2012 roku. W środowisku nurkowym sprawa była znana jako „Terra”, ponieważ zaginięcie zgłoszono podczas nurkowania na znajdującym się niedaleko „Gustloffa” wraku tankowca „Terra”. Sprawę szerzej opisywano w mediach na początku 2019 roku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe co to za francuski okręt. Czy nasza prokuratura wszczęła jakieś śledztwo wobec francuzów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francuscy żołnierze przyłapani przy wraku Wilhelm Gustloff. Ministerstwo żąda wyjaśnień

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się do francuskiej ambasady o wyjaśnienia w sprawie nielegalnego nurkowania żołnierzy z Francji w pobliżu wraku Wilhelm Gustloff. Wojskowi nie mieli na to wymaganej zgody.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24913244,francuzi-przylapani-na-nurkowaniu-przy-wraku-wilhelm-gustloff.html#s=BoxOpMT

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 tony złota kuszą, nasi wojskowi prywatnie już w latach 70tych tam szperali i też był jeden trup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24921965,dlaczego-francuscy-zolnierze-nielegalnie-nurkowali-na-mogile.html

"Dlaczego francuscy żołnierze nielegalnie nurkowali na mogile wojennej? Ambasada milczy

Żołnierze francuskiej marynarki wojennej zostali przyłapani na nielegalnym nurkowaniu na wraku "Wilhelma Gustloffa", statku uznanym przez konwencje międzynarodowe za mogiłę wojenną. Przy okazji odnaleźli ciało płetwonurka, którym jest najprawdopodobniej zaginiony w 2012 r. Robert Szlecht. Ministerstwo domaga się wyjaśnień od francuskiej ambasady, ale ta - póki co - odmawia komentarza.

Wrak MS „Wilhelm Gustloff” spoczywa na dnie ok. 40 kilometrów na północ od Łeby i na podstawie umów międzynarodowych uznawany jest za mogiłę wojenną. Oznacza to, że samowolne nurkowanie na wraku i w jego obrębie jest bezwzględnie zakazane i wymaga specjalnych zgód Urzędu Morskiego w Gdyni. Nazistowski statek turystyczny na czas wojny został przystosowany na okręt szpitalny. W 1945 roku, podczas ewakuacji z Wybrzeża, został storpedowany i zatopiony przez radziecki okręt podwodny. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 9 tys. pasażerów – zarówno cywilów, jak i wojskowych......"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wilhelm Gustloff: Ciało nurka zostanie wydobyte. To najprawdopodobniej zaginiony z Poznania

Prokuratura Rejonowa w Lęborku oficjalnie potwierdziła, że do miejsca, gdzie spoczywa wrak statku Wilhelm Gustloff wypłynęła jednostka marynarki wojennej. Ma wydobyć ciało nurka, które w ostatnim czasie zostało zlokalizowane na środkowym pokładzie Wilhelma Gustloffa.
 

Prokuratura w Lęborku zapowiedziała wcześniej, że wydobycie ciała zależne jest m. in. od warunków atmosferycznych. Wstępnie akcję planowano na ostatni tydzień czerwca. Wówczas dokładna data nie została podana. Tymczasem w poniedziałek Patryk Wegner - Prokurator Rejonowy z Lęborka - potwierdził, że marynarka wojenna wysłała okręt, którego załoga rozpocznie wydobywanie ciała. Jeśli nie pojawią się komplikacje, to operacja zostanie zakończona do końca dnia lub we wtorek.

Zobacz też: Ciało na Gustloffie: Kulisy wyprawy, w której zaginął Robert Szlecht, nurek z Poznania

Prokurator poinformował również, że po wydobyciu ciała, biegły sądowy ma przeprowadzić badania DNA zwłok, w celu ich identyfikacji. Wiele wskazuje na to, że jest to Robert Szlecht z Poznania, który 7 lat temu zaginał w czasie wyprawy.

 

Zobacz też: Wilhelm Gustloff: Wiadomo kiedy ciało nurka zostanie wydobyte z wraku statku. Potem będzie można dokonać identyfikacji ciała

Przypomnijmy, że ciało we wraku Wilhelma Gustloffa zostało odnalezione 6 czerwca przez grupę Baltictech. Sprawę zgłoszono policji oraz prokuraturze, a następnie wszczęto śledztwo odnośnie nieumyślnego spowodowania śmierci.

 

https://gloswielkopolski.pl/wilhelm-gustloff-cialo-nurka-zostanie-wydobyte-to-najprawdopodobniej-zaginiony-z-poznania/ar/c1-14233265?fbclid=IwAR0tgxv9HpTvU-wN9coTTsRynFh-VjgM55Zy2TSqe7SP2fQZLiL21LAawHY

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Wbrew własnym zapowiedziom resort gospodarki morskiej nie wystąpił do ambasady Francji w Polsce o wyjaśnienie sprawy nurkowania francuskich żołnierzy nad wrakiem statku "Wilhelm Gustloff". Marynarze, bez odpowiednich zgód polskiej administracji, nurkowali w miejscu objętym całkowitym zakazem nurkowania. Sprawę opisaliśmy w czerwcu tego roku. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiedziało wtedy podjęcia działań w tej sprawie.

 

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nurkowanie-nad-gustloffem-resort-nie-wystapil-do-ambasady-fr,nId,3256413

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poznaniak Robert Szlecht, którego szczątki zostały znalezione w ubiegłym roku na wraku statku Gustloff w okolicach Łeby, zmarł z powodu utonięcia. Wszystko wskazuje więc na to, że nikt w tej sprawie nie usłyszy zarzutu zabójstwa. To nie oznacza jednak końca kłopotów osób, z którymi nurek wybrał się na wyprawę.

[...]

https://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/znamy-przyczyne-smierci-roberta-szlechta-nurka-ktory-zginal-na-wraku-gustloffa/t77996p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information