Skocz do zawartości

Zdjęcia naszych samolotów w latach 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Sedco Express napisał:

Zdjęcie zrobiono w Poznaniu  w 1930 r.

A nie wcześniej? Po pożarze we wrześniu 1929 wytwórnia raczej nie była w stanie wyprodukować tylu samolotów.
Zamówienie wojskowe z 1928 opiewało na 22 sztuki i  tyle tutaj stoi. A one latały już w 1929 w jednostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, KayFranz napisał:

A nie wcześniej? Po pożarze we wrześniu 1929 wytwórnia raczej nie była w stanie wyprodukować tylu samolotów.
Zamówienie wojskowe z 1928 opiewało na 22 sztuki i  tyle tutaj stoi. A one latały już w 1929 w jednostkach.

Całkiem możliwe ?  a wręcz na pewno !

Zdjęcie wydało mi się znane i po szperaniu znalazłem je (tzn. trochę inne ujęcie) na str. 100 w książce K.Hoffa "Skrzydła niepodległej" podpisane: "Gotowe do odbioru płatowce BM-4. Fotografia z Albumu dziesięciolecia lotnictwa polskiego, Poznań 1930."

Zamiast sprawdzić w w/w albumie - a na str. 176 jest to zdjęcie zamieszczone z podpisem: " Serja płatowców BM 4 gotowa do odbioru" wpisałem pod zamieszczonym  zdjęciem datę - 1930 r. a tymczasem jest to data wydania wspomnianego albumu ! Ha, ale numer !

Zdjęcie jest już dzięki Twojej czujności właściwie opisane ! Dziękuję !

 

 

 

 

BM-4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe foto, chociaż nieźle widać okucia. RWD-8a o nazwie własnej STEFCZYK (a może FRANCISZEK STEFCZYK, bo nie wygląda to na KASA STEFCZYKA, a tak brzmiała formalna nazwa spółdzielni).
Przeczesałem rejestr, ale chyba słabnę. Nie wie ktoś, jaką ten samolot miał rejestrację? I jak brzmiała nazwa własna?

2126766677_RWD-8aSTEFCZYK.thumb.jpg.2ddcfefc489b31b5b9ce8c9b527c329d.jpg

Źródło: FB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o ten dodatkowy element chodzi - ale czy to jest skrzydełko od pilota automatycznego ?

Czy nie jest to zwiększenie powierzchni statecznika poziomego ?

A czy  F-68 miał pilota automatycznego ?

Mam wydaną w jęz. rosyjskim monografię F68 z serii  Awiakolecja ale nic tam nie piszą o automatycznym pilocie i nie ma wzmianki o nim w Polish Wings 18 i także w "Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939" (A.Morgała).

Fotek od środka  nie było ? A czy są prócz tej jednej poniżej ? Chyba brak.

Wnetrze przód.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakimś czeskim? słowackim? serwerze znalazłem kiedyś coś takiego, z informacją, że to "polske letouny Goliath". Może tak, a może to ichnie, bo Czesi też mieli kilka, co prawda w wersji F.60. Chociaż Goliaty w różnych wersjach głównie różniły się silnikami.

F68_intro_02.thumb.jpg.ca7f5ee61f025ce45c0a1653364af814.jpg            F68_intro_01.thumb.jpg.c379528253596f9504fc5a499a3cd747.jpg

 

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie