Skocz do zawartości

Zdjęcia naszych samolotów w latach 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, formoza58 napisał:

Jw.

lot s lubll mdl.JPG

lot s mdl2.JPG

Bardo interesujące zdjęcie Lublina R.VIII ter/hydro w locie.

Wyraźnie widać różnicę w stopniu szarości na zdjęciu czarno-białym między sterem kierunku (ciemniejszy) a statecznikiem i kadłubem (jaśniejszy).

Wszystko więc wskazuje, że ster kierunku został pomalowany ciemniejszą farbą lub  taką samą tzn. szaro-zieloną (jak kadłub). Jeżeli przyjmiemy, że odmalowano go szaro-zieloną to różnica w stosunku do kadłuba może wynikać z tego, ze farba na kadłubie (i płatach) wypłowiała.

Wg najnowszych ustaleń (vide "Historie Puckie " nr. 10 ) pływaki były malowane nie na srebrno a na biało !

Zdjęcie zrobiono jak sądzę ze skrzydła mostku okrętu. Pytanie do znawców PMW jaki to okręt ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bodziu000000 napisał:

s-l1600 (3).jpg

Piękne zdjęcie pokazujące malowanie oznaczeń funkcyjnych.

W latach 1931-33 malowano biało-czerwone oznaczenia funkcyjne na PWS-10  w 4.PL Toruń.

1 -  kadr (na zdj. z lewej u góry) - dca 141.EM : pas czerwony z białymi brzegami od krawędzi natarcia do krawędzi spływu na centropłacie i taki sam pas ukośnie namalowany na stateczniku pionowym

2 - kadr (na zdj. drugi od lewej) - dca klucza esk.mśl. : dwa białe prostokąty na krawędzi natarcia płata przy szachownicach (ster bez malowania)

3 -kadr (na zdj. trzeci od lewej na dole) - dca III/4 Dywizjonu Myśliwskiego 4.PL : czerwony łamany pas z białymi brzegami z kołem w środku i taki sam pas poziomo namalowany na stateczniku pionowym (słabo widoczne dwa białe punkty)

 

PWS-10 dca 141.EM 4.PL - Toruń 1931-33.png

dca klucza.png

dca III-4 Dyw.Mysliwski 4.PL Toruń.png

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, formoza58 napisał:

 MDLot, w latach dwudziestych.

lbatros.jpg

Albatros D.V nr "5" - jeden z dwóch myśliwców (drugi to Fokker D.VII) z BLM (Baza Lotn.Morskiego)  zakupiony w maju 1920 r. w WMG. Użytkowany w latach 1920 -22. Brak szachownic na płatach a na kadłubie była bandera MW.

W mundurze MW oparty o kadłub kpt.mar.pil. B.Filanowicz.

Edytowane przez Sedco Express
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az mnie uniosło. Ale numer. Wszystkie sylwetki barwne i kalkomanie pokazują ten samolot z szachownicami. Pokręciłem ustawieniami - ale nie ma.
Zgodnie z zasadą przeczekałem w kątku pół godziny, poszedłem do ciemnego pomieszczenia, zasłoniłem żaluzje i raz jeszcze odpaliłem Photoshopa. Teraz już nie jestem pewien. Chyba jednak są...

1048755891_.thumb.jpg.6c23a497d61390652b05d721a7a4d866.jpg

Po drugie - jeśli jest szachownica na ogonku, to niby czemu nie miałoby być ich na skrzydłach. Pilot w kabinie - czyli to nie jest w trakcie przemalowywania, raczej normalny dzień lotny.
Szachownice na płatach - o ile są - to raczej we współczesnej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KayFranz napisał:

Az mnie uniosło. Ale numer. Wszystkie sylwetki barwne i kalkomanie pokazują ten samolot z szachownicami. Pokręciłem ustawieniami - ale nie ma.
Zgodnie z zasadą przeczekałem w kątku pół godziny, poszedłem do ciemnego pomieszczenia, zasłoniłem żaluzje i raz jeszcze odpaliłem Photoshopa. Teraz już nie jestem pewien. Chyba jednak są...

1048755891_.thumb.jpg.6c23a497d61390652b05d721a7a4d866.jpg

Po drugie - jeśli jest szachownica na ogonku, to niby czemu nie miałoby być ich na skrzydłach. Pilot w kabinie - czyli to nie jest w trakcie przemalowywania, raczej normalny dzień lotny.
Szachownice na płatach - o ile są - to raczej we współczesnej pozycji.

Szachownic na górnych pow. górnego płata  nie było - krzyże patee były zamalowane od krawędzi natarcia do krawędzi spływu.

Szachownice były tylko na dolnych powierzchniach dolnego płata na pasach po zamalowaniu krzyży (wg info w "Historiach Puckich" nr.10) ja natomiast uważam, że ich nie było podobnie jak na FF-33E

<http://www.konradus.com/forum/read.php?f=13&i=9081&t=9081&filtr=0&page=1>

Szachownica była też na białym (po zamalowaniu krzyża) sterze kierunku a na kadłubie z obu burt była bandera MW z orłem.

Kadłub ster kierunku i statecznik poziomy - szary, płaty góra/dół kolor cellowanego płótna.

Generalnie to samoloty z BLM podlegały MW a jej znakiem nie była szachownica a bandera i stąd jej malowanie w pierwszym okresie .

PS - w kokpicie mat pil. Stanisław Śledziejowski

alb D-V.png

Alb. D-V nr 5.png

Edytowane przez Sedco Express
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Maszyny 121 eskadry myśliwskiej 2 PL, albo... 113 eskadry myśliwskiej 11 PL.

119002091_3211326505630188_7490516634518075098_o.jpg

Super zdjęcie !

Tak jest 121.EM 2.PL.

W locie PZL P.7 (?) na na murawie lotniska PWS A z 2.PL (Kraków). Godło "uskrzydlony grot" i numer biała "5" jednoznacznie określa maszynę z 121.EM. Zdjęcie z 1931 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bodziu000000 napisał:

Zdjęcie przedstawia grupę żołnierzy Wojska Polskiego pozujących przy samolocie Lublin R-XIII, który wchodził w skład 63 eskadry towarzyszącej 6 pułku lotniczego

MPF-20841.jpg

20841.jpg

Ciekawe zdjęcie pokazujące godło 63.ET 6.PL w postaci białego kwadratu w zielonym otoku  z pionowym prostokątem w środku (stosowane w latach 1927-32) na Lublinie R-XIII. W niektórych publikacjach błędnie podawane jest, że takie godło było malowane wyłącznie (!) na samolotach PZL Ł-2.

Na dolnej powierzchni lewego skrzydła litera "S" - litera kodu identyfikacyjnego 6.PL z Lwowa.

godło 63.ET 6.PL Lwów.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie