Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Dwa myśliwce EA-18G Growler zderzyły się dziś podczas Air Show „Gunfighter Skies” w stanie Idaho.

Do incydentu doszło w rejonie bazy Mountain Home Air Force Base. Obie maszyny należały do jednostki VAQ-129 „Vikings” US Navy i wykonywały pokaz w powietrzu, gdy doszło do kolizji.

Najważniejsza informacja — wszyscy czterej członkowie załóg bezpiecznie się katapultowali i przeżyli wypadek bez obrażeń. 🇺🇸

Po zderzeniu samoloty spadły na ziemię około 3 km od bazy, wywołując pożar oraz gęste kłęby czarnego dymu widoczne z dużej odległości. Pokazy natychmiast przerwano, zamknięto także fragment autostrady nr 167.

Wojsko rozpoczęło już śledztwo mające ustalić przyczyny kolizji.

Co ciekawe i zarazem pechowe — była to pierwsza edycja pokazów Gunfighter Skies od 2018 roku. Wtedy również doszło do tragicznego wypadku podczas imprezy.

 

FB_IMG_1779080733173.jpg

Edited by Woodhaven
Posted

Wszyscy czterej mieli gigantycznego szczenia, że udało im się wysiąść bez natychmiastowej kolizji z wrakami. Przynajmniej z perspektywy filmującego tak to wygląda.

Dwa "Growlery" utracone... Dochodzę do przekonania, że "pokazy lotnicze" z udziałem bardzo wartościowego sprzętu bojowego, nie mają sensu. Oczywiście, do wypadku mogło dojść w trakcie zwykłych ćwiczeń... Ale jednak nie doszło, bo być może zagadnieniem psychologicznym jest samo zjawisko pokazu, które coś tam zmienia w mózgach pilotów.

M.

Posted

24 maja 2026 roku w rejonie góry Schmittenhöhe w Austrii doszło do groźnego incydentu lotniczego z udziałem paralotniarki i Cessny 172 (znaki rejestracyjne OE-KAF). Podczas lotu czasza skrzydła paralotni 44-letniej kobiety została uderzona przez przelatujący samolot, który zerwał linki niemal tuż nad głową. W wyniku zderzenia czasza została rozerwana, a paralotniarka zaczęła gwałtownie spadać i wirować w powietrzu.

 

Posted (edited)
12 minut temu, Cronos napisał:

nie spotkałem się z określeniem "śmigłowiec wojenny"

To mleczny brat „okrętu wojskowego” oraz „statku wojskowego”, które też zasiedlają polskie media.

Edited by Jedburgh_Ops
Posted
Godzinę temu, bodziu000000 napisał:

 

 

No cóż, widocznie ta informacja jeszcze nie do wszystkich pilotów docierała.:(

Posted

Śmigłowiec Apache należący do amerykańskiej armii rozbił się w poniedziałek w pobliżu Cieśniny Ormuz - podaje "New York Times". Jego dwuosobowa załoga została uratowana.

"Nie jest jasne, czy Apache został zestrzelony przez irański ostrzał, uległ awarii mechanicznej czy napotkał inny problem" - podaje jedno z anonimowych źródeł, na które powołuje się dziennik.

Na pokładzie śmigłowca były dwie osoby. Miały zostać uratowane, a samo zdarzenie jest przedmiotem śledztwa.

Posted (edited)
12 godzin temu, bodziu000000 napisał:

Dramat, ale i ciekawe to. Puchacz to szybowiec-ideał. Podobnie, jak jego poprzednik Bocian. Polska ma dobrą rękę do projektowania i produkowania znakomitych szybowców szkolno-treningowych. Nie pamiętam, żeby w Bocianie albo Puchaczu coś zawiodło (poza człowiekiem). Nie wiem, jak trzeba się „postarać”, żeby rozbić Puchacza i to aż z ofiarą śmiertelną.

Edited by Jedburgh_Ops

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information