Skocz do zawartości

Pomnik


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 229
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mi osobiście, pomnik w kształcie prawosławnego krzyża" na mogile pochowanych tam Rosjan nie będzie przeszkadzał. Ale [ewentualna] obecność tam naszego prezydenta wydaje mi się, mimo wszystko, jednak trochę zbyt kontrowersyjna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomnik ma wymiar raczej propagandowy i polityczny aby pokazać, że mamy dobre stosunki z Rosjanami.
Osobiście nie mam nic przeciwko grobom ale czy tak muszą upamiętniać jak by nie pacząc wrogów i agresorów choć już minęło od tego dnia 80 lat to jednak jak ginęli byli nimi.
Nie można było zrobić skromnego niewielkiego wspólnego grobu z krzyżem i tablicą w dwóch językach, ogrodzonego płotkiem i roślinnością ozdobną? Tylko od razy pomnik z rozmachem jak za PRL. Skromny prosty zbiorowy grób urządzony ze smakiem był by znacznie lepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol wm , patrząc na zdjęcie ten szumnie zwany przez pismaczatko pomnik" będzie miał formę właśnie typowej zbiorowej mogiły- dodatkowo zwieńczenie jej krzyżem prawosławnym jest doskonałym posunięciem. Bo , uważasz , ja odczytuję go tak : tu pochowani są Rosjanie których zabiliśmy w 1920 roku. Dopóki żyli , byli naszymi wrogami , ale martwym okażemy szacunek. A ideologię , która ich tu zagnała , mamy głęboko w ... poważaniu. Tu i teraz Rosjanie niech spoczywają w spokoju , a ideologia bolszewicka niech spada.
Podobnie jest z grobami Niemców z DWS - prosty żołnierski krzyż im się należy jak psu buda , wszak byli ludźmi. Bombastyczne pomniki- już nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Erih, nie mieszaj pojęć. Pomnik to pomnik, a mogiła to mogiła. Pomniki stawia się bohaterom, a mogiły wszystkim bez wyjątku. Tutaj krzyż i 22 szpice w postaci bagnetów - jak na mogiłę to cośkolwiek za dużo. Poza tym jak sadzę ówcześni mieszkańcy tamtych okolic pewnie się w grobach przewracają, być może któryś z tych poległych gwałcił ich żony i córki. To niepojęte jak dzisiejsza polityka wszechobecnej miłości prowadzi do absurdów. Owszem, pomódlmy się za tych sołdatów, ale nie miłość boską nie stawiajmy im pomników.A więc kolego Erih ja, w przeciwieństwie do ciebie, odczytuję tę akcję wyłącznie w kontekście panującej propagandy polepszania" naszych stosunków polsko-rosyjskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to tylko technikalia, ale - 22 zabitych, jeden znaleziony krzyzyk. A jesli w tej mogile jest pochowany Zyd i Tatar - ci na pewno woleli by uniknac posmiertnego lezenia pod krzyzem. No i jeszcze te bagnety na ktorych niesiono rewolucje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Niemcy maja swoje cmentarze wojenne, to niech bolszewicy tez maja. Ja tam problemu nie widze, ale nierozumiem co tam robi krzyz prawoslawny ? Przeciez bolszewicy niszczyli cerkwie, stracali krzyze, mordowali popów, itd. a na koniec Polacy krzyz im postawili ???

Dziwne to i niezrozumiale.
Tam powinna byc czerwona gwiazda albo sierp i mlot.
Tyle odemnie.

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmentarza nikt nikomu nie zabrania dodatkowo tego typu miejsca są objęte konwencją genewską która Polska podpisała, wiec czy się to komuś podoba czy nie cmentarz musi powstać. Ale czy musi być taka forma, krzyż specjalnie wybrano aby pomnik nikogo w oczy nie kuł, no bo to krzyż wiec nikt nie zabroni im spoczywać pod krzyżem. Ale po co te pseudo bagnety? Niemcy także mają problem ze swoimi cmentarzami które powstają poza ich granicami, zapewne także postawili by tam pomniki ale wiedzą, że nie mogą nikogo drażnić. I powstają tam jedynie nagrobki oraz zamiast pomnika niewielki postument lub skromną tablicę z neutralnym tekstem. A u nas na własnej inicjatywy powstają pomniki. Myślę, że Rosjan zadowolił by zwykły skromny cmentarzyk. Dodatkowo pomnik ten jest dość brzydki i stylem przypomina mi te jakie za PRL stawiano na cmentarzach radzieckich wiec przynajmniej klimat utrzymano. Cmentarz ten z tego co widziałem położony jest w polu i jakoś słabo się komponuje w krajobrazie. Powinni zbudować coś podobnego jak budowano poległym w 1 Wojnie Światowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu protestu okolicznych mieszkańców odwołano zaplanowane na niedzielę uroczyste odsłonięcie mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej na Polakówej Górce w Ossowie. Na mogile ktoś namalował czerwone gwiazdy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8254088,Nie_odslonieto_pomnika____Hanba______akt_pogardy_dla.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w prasie ciężko było doczytać kiedy ma się odbyć uroczystość odsłonięcia" pomnika postanowiłam przyjechać tam już przed południem. Ze stacji Kobyłka ruszyłam w kierunku Ossowa w towarzystwie Tomka z Krakowa. Po drodze (Ossów znajduje się kilka kilometrów od Kobyłki) rozmawialiśmy z przypadkowymi przechodniami na temat zapowiadanego wydarzenia. Zadziwiał brak informacji i wiedzy na temat pomnika wśród mieszkańców pobliskich miejscowości.

Miejscowi nie tylko nie znali daty ani godziny uroczystości ale niektórzy z nich nie wiedzieli na ten temat zupełnie nic! Ostatecznie dowiedzieliśmy się, że odsłonięcie odbędzie się jutro". Dotarliśmy do Ossowa, gdzie znów spotkaliśmy się z oficjalnym potwierdzeniem jutrzejszej daty. Widząc bezcelowość naszego przyjazdu pod mogiłę postanowiliśmy zostać na Mszy Świętej, a następnie zobaczyć uroczysty pokaz i zawody kawalerii. Po zakończeniu głównych obchodów poszliśmy w kierunku mogiły aby zobaczyć wybudowany tam, a nie odsłonięty jeszcze uroczyście pomnik".

Ciężko było nam trafić na miejsce ponieważ ludzie nie umieli nic w temacie powiedzieć. W końcu jednak znaleźliśmy drogę. Co ciekawe okazało się, że nie została tam wybudowana jedynie mogiła i pomnik ale też wysypano do niej dochodzącą drogę i postawiono most aby przejść przez niewielkie źródło wody. Ku naszemu zaskoczeniu miejsce nie było puste, a uroczystości miały odbyć się nie kiedy indziej jak dziś!

Dotarliśmy tam ok. godziny 16.00, zastaliśmy nie wielkie zgromadzenie ludzi, niektórzy mieli ze sobą transparenty, byli tam Krakowianie, Gdańszczanin, Warszawiacy, oraz kilku mieszkańców Ossowa. Nie było żadnych obrońców" pomnika z Ossowa, okolicznych wsi ani żadnych innych miast.

Prowadzono ciekawe dyskusje z obecnym tam panem Kunertem. Poziom dyskusji był zaskakująco wysoki, bez skrajnych postaw i agresji mimo tak odmiennego zdania w tej sprawie. Udało mi się także porozmawiać z profesorem. Pan Kunert starał się słownie załagodzić konflikt nie nazywając owego upamiętnienia pomnikiem", a jedynie mogiłą" co w praktyce mogło by wiele zmienić jednak spojrzenie w stronę mogiły rozwiewało wątpliwości, że nie jest to mogiła, a okazałe miejsce pamięci, do którego doprowadza nowo wysypana droga i wybudowany most.

Ciekawym wydaje się fakt, że pan Kunert bierze całą odpowiedzialność zdarzenia na siebie i odczuwa żal z tego powodu, że uroczystości odsłonięcia" nie odbyły się. Z rozmowy wywnioskowałam, że kieruje się on wiarą w polepszenie stosunków z naszymi wschodnim sąsiadem przy pomocy takich jak ten gestów". Na pytanie o prawosławny krzyż odpowiedział, że w tym miejscu znaleziono taki krzyż", zapewne dlatego nie traktuje się tego symbolu w tym wypadku jako nadużycie, natomiast wydawało się to lepszą alternatywą niż budowanie symboli bardziej olszewickich" jak gwiazda itp...

Zapytałam, czy nie można było obejść się bez kontrowersyjnej budowy dużych oznaczeń i symboli (to właśnie owy nie pasujący raczej ideologicznie do bolszewików stanowi dla nich pomnik) ale upamiętnić mogiłę tablicą i odgrodzić miejsce pochówku tym samym pokazując szacunek do śmierci ale nie nadając jej politycznego wymiaru. Wtedy nikt nie miał by wątpliwości, że w miejscu tym jest mogiła a nie pomnik wzniesiony ku czci bolszewików. Pan Kunert nie odpowiedział na to pytanie.

Zadziwia nadal pośpiech z jakim zostały wykonane prace, nie ścisłe informacje a właściwie brak informacji o oficjalnej dacie oraz godzinie uroczystości". Cieszę się, że mimo to na miejscu zjawiło się kilkanaście osób. Dzięki nim nie doszło do uroczystego odsłonięcia pomnika poświęconego bolszewikom w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Polityka-Polska/538879,W-ossowie-powstala-mogila-czy-pomnik.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie widze namalowanej czerwonej gwiazdy ???...

...a jest to tylko funkcją czasu - by się pojawiła...
i wtedy padnie słowo - prowokacja - bo profanacja - to nie będzie...
... i będziemy mieli o czym czytać - w gazetach...

tylko jaka wymowa moralna będzie - domalowania symboli - pod którymi przyjechali (- przyszli )- i niszczyli - również symbol - który im na mogile postawiono...

czyli - zdarzenie - to prowokacja prowokacji"...
- w czyje dobro?"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie