Skocz do zawartości

Gruzja - nasz strategiczny sojusznik?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 478
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kindżał

I jak tam?
Oczywiście nie ustosunkujesz się do tematu Osetia i rok 1810, bo i po co.
Jakże to było oczywiste, przecież lepiej przemilczeć fakty które nie pasują do lansowanej teorii i doskonale wyjaśniają skąd wziął się obszar znany obecnie jako Osetia Południowa, byle Rosja była zawsze be. A gęba pełna frazesów o honorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty sie ustosunkowales do sprawy Czeczenii ? Schowaj wiec swoje frazesy do kieszeni i zacznij poprawianie swiata od siebie.
Powracajac do tematu to prosze bardzo :

By 1810 the Russians were in control of Ossetia but could not prevent the Ossetians from rising from time to time untill 1850, with a massive revolt in 1842. With Shamyl captured in 1859 and the Circassian tribes defeated in 1864 the 100 years lasting struggle against Russian imperialism was over and Russia was in control of the Caucasus. The Russians, not confident of future obedience of the Caucasians decided to force them to leave and in 1865 1,2 million Caucasians including 3,000 Ossetian families left to settle in the Ottoman empire."

http://www.ossetia.net/caucasus/history/index.html

Jak widac zbrodnicza polityka Rosjan nawet Osetyncom nieprzepuscila i wielokrotne powstania osetynskie przeciwko Rosjanom zakonczyly sie kleska,wygnaniami oraz ludobojstwem!
Niestety zaslepienie i nienawisc niepozwala co niektorym Osetyncom o tych faktach pamietac...
Jesli chcesz to ci moge przetlumaczyc calosc, ale mam nadzieje ze niebedzie to potrzebne.

A skoro ci sie niechce zerknac na Wiki, to pozwole sobie na krotki cytat :

Historycy różnią się co do dalszych losów Osetyńców. Zdaniem części, już w XIII wieku ich grupa osiedliła się na południe od Kaukazu, w dzisiejszej Osetii Południowej. Inni utrzymują, że osadnictwo Osetyjskie w tym rejonie jest znacznie młodsze i liczy góra dwa, trzy wieki.

Rosja stopniowo od XVI wieku zdobywała dominację na Kaukazie, podporządkowując sobie ludy górskie, w tym Osetyńców.

W 1801 obszar dzisiejszej Osetii Południowej wraz z Gruzją został podbity przez Rosję. W 1846 roku władze carskie utworzyły okręg osetyjski. Istniał on dość krótko (do 1859), ale jego powstanie można uznać za narodziny Osetii Południowej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osetia_Po%C5%82udniowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty żartami ( ciekawe komu węgiel przeszkadzał ), ale serio pisząc właśnie przeczytałem analizę dotyczącą wycofania wojsk gruziński z Iraku. Jak wiadomo chodzi o c.a. 2000 żołnierzy + sprzęt. Trzy kraje mogą ad hoc zorganizować transport lotniczy - USA, Rosja, Ukraina. Rosja ( chyba ) nie wchodzi w grę. USA- może być różnie, zwłaszcza że podobno czerwony telefon się grzeje. Czyli zostaje Ukraina ( zapomnijmy np i Hiszpanii )? Ale tym samym wystawi się na mocny strzał" z Moskwy. Ciekawe, czy poza dyplomacją i pośrednictwem Juszczenko wychyli się jeszcze bardziej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa prawidłowość...jak oberkat-car Putin doszedł do władzy szybko zabrał się za Czeczenów ..następny oberkat-car Miedwiediew też zaczyna od wojny i krwi .... Angela jedzie do Moskwy ale wczesniej jej MSZ krytykuje Gruzinów ..a w tle Rurociągi ..gazociągi. Dla mnie Rosjanie byli i są narodem kundli (okreslenie historyczne ... już Zamoyski ich tak zwał ... i miał rację). Niestety Europa to powoli kraina eunuchów i palcem nie kiwnie..Monachium się kłania (za gaz..za ropę)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danieloff, niewiem czy pamietasz, ale w 1968 roku pewien facet dokonal samospalenia w protescie przeciw haniebnemu najazdowi na Czechoslowacje. Niedaj Boze aby cos takiego teraz sie wydazylo. W tym kontekscie twoj zarcik" niejest zbytnio zabawny...

Co zas do ropy/gazu, to wlasnie ta wojenka o to sie toczy! Zniszczyc suwerennosc Gruzji, aby ten kraj czasem nie byl droga przesylowa kaspijskiej ropy/gazu do Europy Zachodniej. Zeby Ukraina, Polska i inne kraje sie czasem nie uwolnily od drog tranzytowych dyktowanych nam przez Rosje (oraz Niemcy). Jesli ktos wiec nierozumie dlaczego musimy wspierac Gruzje, to tylko moze swiadczyc o jego intencjach, lub braku rozeznania w sytuacji geopolitycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że można Rosji nie lubić [sam ich szczerze nienawidziłem jak stali tu u nas w kraju], ale popierać atak Gruzinów i to jeszcze w dniu otwarcia Olimpiady?!

Wygląda na to, że [przy całej mojej sympatii do Gruzinów] władze Gruzji właśnie strzeliły sobie w kolano". Bo w cywilizowanym świecie takie konflikty rozwiązuje się na dwa sposoby: albo referendum, albo szeroka autonomia, a nie wojna.

A teraz to i swoim sojusznikom [USA, Polska i Ukraina] narobili tak przy okazji kłopotu. Bo jedno czego można być pewnym, to to, że USA nie wypowie wojny Rosji o Gruzję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz z repertuary Vomigod na temat Pragi 68'
PRAGA '68
Sunie wolno pojazd
Siła w stali drzemie
To jest bratni najazd
W komuchowym chlewie

Ch... wie o co chodzi
Snajper już na dachu
Terror tak się rodzi
Pójdziecie do piachu

Ludzie stoją na ulicach
Gówno gnije w odbytnicy
Już padają pierwsze strzały
Praga płonie - lud sprzedany

Na ulicach krew się leje
Polak z Ruskiem terror sieje
Na chodnikach leżą ciała
Tak holocaust się wyzwala

Czołg nadjeżdza pomalutku
Lufa dymi - sadyzm smutku
Ktoś benzyną się oblewa
Błysk zapałki - łez ulewa

Jak pochodnia zapalony
Samobójca już zwęglony
Czarny korpus cicho spada
Teraz nasza jest juz Praga!!!


teraz chyba czas cos stworzyc o Tibilisi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ofiary (1500 dusz) to za ITARTASS???? Tymi kilkoma Su 25 co ich mają Gruzini? Musieli by jakiś Hipermarket rozwalić..he he. Albo halę koncertową z zawartością..bzdura i tyle... Co do mediacji ..ile lat trwa konflikt? Gdyby Abhazowi i Osetyńcy chcieli to by się już dawno dogadali ..ale tam gdzie łapska wkłada KGB&CO raczej na to nie ma szans ... oglądałem wcześniej na VisionNetwork 24 wypowiedz Gruzina mieszkającego w Polsce ten dał ładny przykład że co byśmy zrobili jak by nam zabrano na początku 90-tych lat Lwów czy Wilno....prowdzącemu szczęka opadła (chłopina pracę już stracił...he he) taka wpadka a miało być tak poprawnie..


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 19:09 09-08-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stedke .. ładny wierszyk..co do Czechów i Słowaków że oni tacy biedni w 1968r...no cóż moją rodzinę nie kto inny a właśnie Słowacy z Adolfem wyzwalali w 1939r (mogło być gorzej ..czerwoni też chcieli...). Czesi tez byli mili w 1918 i czasie wojny 1920 roku...jakoś mi ich nie żal za ten 1968r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, że Osetyńcy nie chcą być częścią Gruzji!

Pozostają dwa logiczne rozwiązania: albo aksamitny rozwód" vide Czechy/Słowacja, albo bardzo szeroka autonomia w ramach Gruzji. Władze Gruzji wybrały wariant siłowy i moim zdaniem strzeliły sobie w kolano". A to, że my Polacy tak w większości już w genach mamy nienawiść do Rosji [i nie tylko], to wcale nie usprawiedliwia władz Gruzji, bo powinni się raczej zająć kulejącą gospodarką [w dużym stopniu efekt działania wyeksportowanego swego czasu do Gruzji naszego guru o reform], a nie wysyłać czołgi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie kto ma rację i o co w tym wszystkim chodzi przerażająco dla mnie zabrzmiał niniejszy cytat ( zwłaszcza, gdy rozciągnie się go na wszystkich- Gruzinów, Osetyńców, Abchazów, Rosjan ):

-Gdy o ósmej rano szedłem pod pomnikiem Stalina – urodził się tu, w Gori, i nadal ma tutaj swój pomnik – na okolicznych trawnikach spali wycieńczeni młodzi żołnierze w hełmach, którzy uczestniczyli już w walkach. Podeszło do mnie paru chłopców. Zapytali: Dlaczego Rosjanie nas zabijają? Powiedz światu, że niedługo nas nie będzie, jeśli nie przestaną".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiluś-ty to chyba drugą zmianę w ambasadzie ciągniesz ... jasne że słyszał... skończył tak jak Adolf lub co bardziej prawdopodobne ...oficer prowadzący GRU strzelił mu tradycyjnie w potylicę.
zyg-zag - dokładnie ...Osetyńcy już dawno zostali wywiezieni za czasów gdzy działał tam Beria...zostali tylko radzieccy ludia..a ci jak wiadomo za czerwonym carem ...
Jestem za Gruzinami..bo bliżej mi do nich niż tych co z Królewca zrobili dziadowo zrobili..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bildt: Hitler używał tej samej doktryny

Potrzebna jest bardzo mocna reakcja ze strony UE" - ocenił Bildt, który we wcześniejszym komunikacie ostro potępił rosyjską interwencję militarną w Gruzji.

Odrzucił w nim argumenty Moskwy, objaśniającej interwencję w Osetii Południowej koniecznością obrony rosyjskich obywateli.

Mamy powody, by przypomnieć, że pół wieku temu Hitler używał tej samej doktryny, by podkopać i zaatakować znaczące obszary Europy Środkowej" - napisał Bildt w oświadczeniu.


Ofensywa rosyjska przeciwko Gruzji i w Gruzji jest agresją niezgodną z prawem międzynarodowym oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i współpracy w Europie" - podkreślił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty wśród cywili spowodować miał atak artyleryjski . Sądząc po widzianych dziś obrazach dosyć intensywny- trochę trudniej trafić w T80 niż w blok.A Gradów Gruzini mają od groma.
Saakaszwili popełnił ladne polityczne samobójstwo , szkoda tylko ze za jego i Gamsachurdii mrzonki zapłacą niewinni.
PS Osetyńcy w Osetii są od bardzo dawna , oczywiście wielu wywieziono za Stalina , ale powracali za Chruszczowa o wiele bardziej masowo niż np Tatarzy krymscy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie