Jump to content

Grzechotnik

Forum members
  • Content Count

    456
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
  1. Beaviso Doucz się, polecam poważnie bo chygba Ty piszesz nową historię. O fakcie przekłamania liczby zestrzeleń piszą sami historycy i piloci Niemieccy. Zastanowiłeś się kiedyś jak jest możliwe by jeden samolot w jednym locie miał 16 zestrzeleń dysponując w uzbrojeniu 4 KM? Kolejna sprawa - dlaczego inne nacje mają na końcie po pół czy 1/3 a nawet mniejsze częsci zestrzelenia a Niemcy nie? Bo jeśli kilka brytyskich mysliwców prowadziło ogień wspólnie i zestrzelili babowiec to każdy dostawał tzw zestrzelenie cząstkowe, w przypadku Niemców każdy biorący udział w walce dostawał zeztrzelenie pełne. Na konto zestrzeleń pilota alianckiego jak i Japońskiego szły tyko zestrzelenia samolotów w walce powietrznej, w przypadku niemców (szczególnie w czasie walk w ZSRR) zaliczano również zniszczenia samolotów na ziemi. przekłamań było jeszcze parę ale samo to wystarcza. Na koniec proponuje porównać liczbę zestrzelonych maszyn podawaną przez pilotów do liczby posiadanych przez przeciwnika.
  2. Jak już coś się podaje to dokładnie. Simo Hayha - ma potwierdzone 542 trafienia kolejne 10 miejsc zajmują Rosjanie z potwierdzonymi trafieniami od 500 do 412. I tu jest mały feler - jak liczono trafienia albo w jaki sposób je potwierdzano. W przypadku Rosjan akurat nie ma większych problemów bo byli dość dokładni, ale jak to było u innych nie wiadomo. A mogło byc bardzo niedokładnie jak w przypadku asów lotnictwa. Tu np Rosjanie musieli mieć wrak zestrzelonego samolotu dlatego Pokryszkin jest drugi z 59 zestrzeleniami choć powinien być pierwszy - bo polował również samotnie i zestrzelen nie było jak potwierdzić. Na pierwszy rzut oka niby daleko mu do wyników asów Niemieckich ale u nich było inaczej - tu na konto prowadzącego formację asa zaliczono wszytkie trafienia grupy więc ich wyniki wcale nie dziwią. W przypadku snajperów może, choć nie musi być podobnie. Zajcewowi np: przypisuje się 400 trafienia potwierdzonych (a nie 242) ale liczbę łączna szacuje się na co najmniej 500. Simo to ponoć 542 trafienia (tylko jak potwierdzone), ale dodatkowo Fin nocami na nartach przelatywał przez pozycje i siał z peemu jak zauważył Wino39 stąd szacunki dochodzące do 700. Podobne szcunki dotyczą drugiego na liście Iwana Sidorenko z 500 trafieniami jak i trzeciego Nikolay Yakovlevich Ilyin z 496 trafieniami. Najlepsi w śmiertelnym żniwie bronią palną (o ile wogóle tak to można nazwać) chyba nie są, przebijają ich zapewne strzelcy karabinów maszynowych. Czego przykładem było emitowane spotkanie niemieckiego strzelca MG z jednej i amerykańskiego żołnierza szturmującego plaże Omaha z drugiej strony. Obaj spokojnie opisywali ten sam epizod widziany z dwóch różnych stron. Tylko temu doskonale usytuowanemu strzelcowi MG i tylko na tej plaży przypisuje się co najmniej 250-300 zabitych. A ponieważ jak widać wojnę przeżył do końca uczestnicząc w walkach to.... Dla ciekawych lista snajperów http://www.snipercentral.com/snipers.htm
  3. Ten układacz chodnika to Bobin na podwoziu Churchila, jeden z wielu Funnies czyli pomysłów specjalnych pojazdów opancerzonych brytyjskiego generała Hobarta. A ten w fartuszku do pływania to pływający Sherman DD. Na dnie kanału w rejonie plaży Omaha leży na dnie kilkanaście takich DD. Nawiasem mówiąc dlatego Amerykanie pod dowództwem Bradleya ponieśli takie straty w Normandii na plaży Omaha bo odrzucili użycie wszelkich Funnies. Jedyne co użyli to owe czołgi DD, tracąc je zresztą prawie wszystkie wraz z załogami bo niespełna rozumu amerykański dowódca mimo wysokiej fali wysadził czołgi DD 4 mile od wybrzeża. Na odcinku brytyjskim zaś DD wraz z Crabami, Bobinami, Petardami innymi bez większych kłopotów pokonały plaże.
×
×
  • Create New...

Important Information