Skocz do zawartości

Ersatz WOT


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, balans napisał:

Pewnie dlatego, że miałem okazję odbyć służbę wojskową, to od początku uważałem, że ten pomysł z WOT był zupełnie poroniony. A to dlatego, że nie da się w cyklu "jeden weekend w miesiącu" wyszkolić cywila na żołnierza. A Antoni wymyślił sobie, że w ten sposób będzie miał swoją prywatną armię.

 

  Pewnie dlatego że byłem w syfie ponad 500 dni i nawet zastałem kapralem uważam pomysł z WOT za świetny. W jakim stopniu i w jakim czasie uda sie zrealizować założenia to dopiero zobaczymy. Na razie to faktycznie żółtodzioby i dzieciaki wręcz, ale żołnierze elitarnych jednostek też tak zaczynali.

Ps. Nie chce mi się komentować reszty bo argument o "prywatnej armii Macierewicza" i PiS do tłumienia zamieszek plus jak mantra przywoływanie wyrwanej z kontekstu wypowiedzi o specnazie są tak wyświechtane że szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, balans napisał:

Pewnie dlatego, że miałem okazję odbyć służbę wojskową, to od początku uważałem, że ten pomysł z WOT był zupełnie poroniony. A to dlatego, że nie da się w cyklu "jeden weekend w miesiącu" wyszkolić cywila na żołnierza. A Antoni wymyślił sobie, że w ten sposób będzie miał swoją prywatną armię. Oczywiście dorobiono do tego ideologię, że to są spadkobiercy AK i "Wyklętych", a więc element bardziej wartościowy niż ci zawodowi, bo kierują się patriotyzmem, który zrównoważy braki w wyszkoleniu. Tyle tylko, że sądząc z różnych wypowiedzi, to tak circa 80% zapisało się do WOT, bo 500 zeta za weekend w niektórych regionach Polski to spory szmal, 20% się zapisało bo chcą sobie za darmo postrzelać, a z tego zapewne jakieś 5% faktycznie uwierzyło, że w razie W to będą robić za Rambo.

Jak już formacja powstała, to postanowiono wymyślić jakąś strategię dla niej. Najpierw była to "Walka ze Specnazem", ale ktoś trzeźwiejszy zauważył, że "niedzielni wojownicy" nie będą mieli szans z zawodowcami. No to wymyślono, że to będą "Partyzanci z lasu". Ale znowu się okazało, że prawdziwych lasów u nas jak na lekarstwo, a w dobie nowoczesnych środków rozpoznania, nie ma szans taką partyzantkę, no i kto by im catering dowoził do tego lasu. No to pojawiła się nowa koncepcja użycia WOT - to ma być "Partyzantka na terenach zurbanizowanych". Na pewnym forum zbliżonym do MON, ktoś im odpisał, że Volkssturm nie obronił Berlina, a tam to mieszkańcy chociaż schrony mieli, a inny, że marzy im się powtórka z Powstania Warszawskiego, tyle tylko, że raczej tym razem wielu chętnych do umierania za obce banki i korporacje to nie będzie. Ostatnia koncepcja to "Obrona Totalna", czyli każdy obywatel w razie W ma ze swojego domu/mieszkania zrobić barykadę i rzucać we wroga tym co ma pod ręką, np doniczkami...

Tak przy okazji postanowiono na siłę pokazać, że WOT jest przydatny na wypadek klęsk żywiołowych, a to worki z piaskiem układał, a to patroluje miasto, a to rozwozi jakiś towar, czy przeprowadza przez jezdnię staruszki. Problem w tym, że od pomocy w razie powodzi to powinni być saperzy, od patrolowania ulic Żandarmeria Wojskowa, a od walki z epidemią Wojska Chemiczne, bo są do tego przeszkoleni i odpowiednio wyposażeni, a nie jacyś amatorzy, których resztą w tym ostatnim przypadku naraża się na zarażenie groźnym wirusem.

 

Jeszcze raz zacytuję to co wcześniej napisałem, bo odniosłeś się tylko do fragmentu.

Na stare lata zrozumiałem, że tak naprawdę w tym naszym dziwnym kraju wszystko jest na niby. Niby mamy armię, ale stany osobowe w brygadach to katastrofa, za to lansuje się na wypadek W "Partyzantów z terenów zurbanizowanych". Kogoś chyba zupełnie porąbało, no chyba że koniecznie chce się przekonać, jak tereny zurbanizowane są równane z ziemią wraz z jej mieszkańcami. Inna sprawa, że nikt na nas nie zamierza napadać, bo Rosja nie ma w tym najmniejszego interesu, UPAina ma zajęcie na wschodzie, a Niemcy z bólem doopy się już z granicą pogodzili, a resztę to i tak co zechcą, to kupią.

I jeszcze jedno, zgodnie z obowiązującym prawem, władza jak najbardziej może użyć wojsko do tłumienia zamieszek. Czyli niewiele się od Grudnia 1970 zmieniło, a WOT idealnie się do tego nadaje.

Edytowane przez balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

Jeszcze raz zacytuję to co wcześniej napisałem, bo odniosłeś się tylko do fragmentu(...)

Dzięki ale lubię dyskusję na argumenty, fakty, konkrety. Szkoda czasu na prostowanie czyichś wizji więc egzystujmy sobie spokojnie na forum nadal się różniąc.

Ps. Choć uspokoiłeś mnie że Rosja nie jest dla nas i reszty Europy zagrożeniem. Przekonaj jeszcze resztę do tej tezy i wszyscy wokół sie rozbroją a śmiechom i tańcom nie będzie końca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- jak się ma normalna w wojskach liniowych drabinka awansów, co do wymogów i czasu na to potrzebnego do awansów w WOT na podporucznika?

   Wiem jak wyglądają awanse w mojej korporacji. Siedząc 1,5 roku w syfie jako zwykły szwej z poboru miałem pojęcie jak to wyglądało w LWP/WP w latach 90-tych.

  Nie mam wiedzy jak to obecnie działa w WOT, kwestionuję powtarzanie wyświechtanych bzdur przez domorosłych ekspertów. Wiesz, jak te tezy o prywatnym wojsku Macierewicza, oddziałach  z kiboli i  prawicowych sebiksów do tłumienia zamieszek, karierowiczach kupionych za 500 zł żołdu itp.

  Chętnie poczytam konkrety ale ta rytualna napiedalanka w cokolwiek PiS próbuje zrobić jest schematyczna i przewidywalna aż do bólu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Ale jednocześnie nie przeszkadza Ci krytykować wypowiedzi o niedzielnych oficerach... W sumie nie jestem zdziwionym.

Sprawdziłem kilka swoich krytycznych wypowiedzi i dotyczyły one ostatnio:

-  powtarzania manipulacji o WOT i specnazie ( przytoczyłem komentarz gen. Kukuły)

- żartowałem z tezy że Rosja nikomu nie zagraża,

- krytykowałem poziom dziennikarstwa w artykule linkowanym przez bjar_1 ( szczegółowo i rzeczowo argumentowałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, takafura napisał:

   Wiem jak wyglądają awanse w mojej korporacji. Siedząc 1,5 roku w syfie jako zwykły szwej z poboru miałem pojęcie jak to wyglądało w LWP/WP w latach 90-tych.

  Nie mam wiedzy jak to obecnie działa w WOT, kwestionuję powtarzanie wyświechtanych bzdur przez domorosłych ekspertów. Wiesz, jak te tezy o prywatnym wojsku Macierewicza, oddziałach  z kiboli i  prawicowych sebiksów do tłumienia zamieszek, karierowiczach kupionych za 500 zł żołdu itp.

  Chętnie poczytam konkrety ale ta rytualna napiedalanka w cokolwiek PiS próbuje zrobić jest schematyczna i przewidywalna aż do bólu...

Przypominasz niewiernego Tomasza lub  jak kto woli Maximiliana von Heune ? , który symptomy burzy ignoruje czekając na fakty zwalające się na łeb. Ale wtedy jest już po ptokach. 

"I ślepy by dostrzegł" ( że zacytuje klasyka ) , że wartość bojowa WOT jest bliska zeru a wartość cywilna jest znacznie mniejsza ( mimo nakładów ) niż np. OSP , która już wykazywała swoją wartość przy wszelakich katastrofach naturalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura:

"Minister Antoni Macierewicz mówił także o idei, jaka przyświeca utworzeniu wojsk obrony terytorialnej, oraz o tym, na jakim etapie jest ich budowa. – Ta formacja ma być zdolna do sparaliżowania planów prowadzenia przeciwko nam wojny hybrydowej, czyli na przykład przeciwdziałać operacjom specnazu. Dlatego musi mieć broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. W batalionach WOT będą również pododdziały do działań cybernetycznych – wymieniał. "
 

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20711?t=Antoni-Macierewicz-WOT-ma-przeciwdzialac-takze-operacjom-specnazu

 

Chcesz powiedzieć, że Człowiek z obłędem w oczach nie wie, co mówi?

Jeśli mało, to:

 

"To co nazywamy wojną hybrydową zaczyna się od propagandy, zaczyna się od kłamstwa, potwarzy. Potem przychodzą +zielone ludziki+, potem przychodzi broń, potem przychodzi starcie zbrojne. Wy będziecie wystawieni na wszystkie te niebezpieczeństwa i będzie musieli być zdolni im się przeciwstawić" – mówił Macierewicz.

"Według Macierewicza WOT "muszą być przygotowane na kształt sił specjalnych, ale osadzone w społeczności lokalnej". Dodał, że w różnych scenariuszach tzw. wojny hybrydowej na pierwszej linii występują wojska Specnazu. - Nawet jeśli przybierają inne nazwy lub mundury jakiejś republiki ludowej, to wiadomo, że jest to Specnaz i posługuje się takimi metodami walki. I to z nimi spotkają się w pierwszej kolejności wojska Obrony Terytorialnej Kraju - powiedział."

"Przeszkolenie żołnierzy obrony terytorialnej tak, by byli w stanie stawić czoła specnazowi, to zadanie niesłychanie trudne, ale właśnie dlatego na czele nowej formacji stoją oficerowie Wojsk Specjalnych - powiedział w poniedziałek w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz. "
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, szutnik napisał:

Przypominasz niewiernego Tomasza lub  jak kto woli Maximiliana von Heune ? , który symptomy burzy ignoruje czekając na fakty zwalające się na łeb. Ale wtedy jest już po ptokach. 

"I ślepy by dostrzegł" ( że zacytuje klasyka ) , że wartość bojowa WOT jest bliska zeru a wartość cywilna jest znacznie mniejsza ( mimo nakładów ) niż np. OSP , która już wykazywała swoją wartość przy wszelakich katastrofach naturalnych

  To prawda, staram sie wypowiadać w sposób wyważony a jak nie mam o czymś pojęcia to otwarcie to przyznaję. Wiem że takie zachowanie wśród wszystkowiedzących ekspertów na forach internetowych budzi lekceważenie czy wręcz pogardę ale trudno.

  WOT jest organizacją tworzoną od zera i faktycznie jej wartość początkowa jest bliska zeru. Pytanie tylko czy jej użyteczność będzie rosła zgodnie planami, bo teoria mi sie bardzo podoba. A praktyka to inna sprawa. Pozwolę sobie tylko zauważyć że jednak potrzeba trochę czasu aby ocenić efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura:

"Minister Antoni Macierewicz mówił także o idei, jaka przyświeca utworzeniu wojsk obrony terytorialnej, oraz o tym, na jakim etapie jest ich budowa. – Ta formacja ma być zdolna do sparaliżowania planów prowadzenia przeciwko nam wojny hybrydowej, czyli na przykład przeciwdziałać operacjom specnazu. Dlatego musi mieć broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. W batalionach WOT będą również pododdziały do działań cybernetycznych – wymieniał. "
 

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20711?t=Antoni-Macierewicz-WOT-ma-przeciwdzialac-takze-operacjom-specnazu

 

Chcesz powiedzieć, że Człowiek z obłędem w oczach nie wie, co mówi?

Jeśli mało, to:

 

"To co nazywamy wojną hybrydową zaczyna się od propagandy, zaczyna się od kłamstwa, potwarzy. Potem przychodzą +zielone ludziki+, potem przychodzi broń, potem przychodzi starcie zbrojne. Wy będziecie wystawieni na wszystkie te niebezpieczeństwa i będzie musieli być zdolni im się przeciwstawić" – mówił Macierewicz.

"Według Macierewicza WOT "muszą być przygotowane na kształt sił specjalnych, ale osadzone w społeczności lokalnej". Dodał, że w różnych scenariuszach tzw. wojny hybrydowej na pierwszej linii występują wojska Specnazu. - Nawet jeśli przybierają inne nazwy lub mundury jakiejś republiki ludowej, to wiadomo, że jest to Specnaz i posługuje się takimi metodami walki. I to z nimi spotkają się w pierwszej kolejności wojska Obrony Terytorialnej Kraju - powiedział."

"Przeszkolenie żołnierzy obrony terytorialnej tak, by byli w stanie stawić czoła specnazowi, to zadanie niesłychanie trudne, ale właśnie dlatego na czele nowej formacji stoją oficerowie Wojsk Specjalnych - powiedział w poniedziałek w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz. "
 

   Świat się wokół zmienia, ministrowie się zmieniają, idee i koncepcje. To co cytujesz to materiał sprzed 5 lat. Może przeoczyłeś więc zaraz jeszcze raz wrzucę co gen. Kukuła pisał o WOT i specnazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2020 o 01:21, takafura napisał:

 

Pytanie:   Minister obrony Antoni Macierewicz mówił, że żołnierze WOT będą tak przeszkoleni, by byli w stanie stawić czoła rosyjskiemu specnazowi.

Gen. Kukuła: Powiedział, ale...

Jakie ale?

Powiedział. Zdradzę pani tajemnicę – kiedy się walczy, to na początku, do pewnego momentu, nie wiadomo nawet, kim jest przeciwnik, czasami człowiek się zastanawia, czy to swoi do niego nie walą. Dlatego w Afganistanie i Iraku, gdy tylko zaczynała się wymiana ognia, to wołaliśmy przez radio: kto strzela! Jak odpowiadała cisza, znaczy wróg. A z wrogiem trzeba walczyć. Nieważne, z jakiej jest formacji. Jak z drugiej strony jest żołnierz specnazu, to znaczy, że mój żołnierz ma rzucić broń i uciec?

Minister mówił o stopniu wyszkolenia.

A ja dodam, że żołnierz stanie naprzeciwko każdego zagrożenia.

Będzie przynętą dla specnazu.

Nie, moją rolą jest nauczyć go taktyki walki, ale też zbudować takie struktury i dobrać takie wyposażenie, by niwelować potencjalne różnice. Wykorzystamy też przewagę wynikającą ze znajomości terenu i ludzi.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1047620,dowodca-wot-polski-zolnierz-przeciw-rosyjskiemu-specnazowi.html

 

Ps. Pozwoliłem sobie zacytować wypowiedź kogoś kto się zna na rzeczy prawie jak tutaj piszący eksperci bo ciągle manipulowanie  tą historią o WOT i specnazie jest męczące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura taka prośba- nie odwracaj kota ogonem

"Świat się wokół zmienia, ministrowie się zmieniają, idee i koncepcje. To co cytujesz to materiał sprzed 5 lat. Może przeoczyłeś więc zaraz jeszcze raz wrzucę co gen. Kukuła pisał o WOT i specnazie. "

My nie piszemy o Kukule, ale o tym co Człowiek z obłędem w oczach, jako minister i pomysłodawca mówił. I z tego mamy radość na jego inteligencją-inaczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr

"Jak myślisz? Jak na Krymie Ukraińcy mieli by taki WOT to by z zielonymi ludzikami sobie nie poradzili? "

Sprawdź, w jakich okolicznościach przyrody Moskwa Krym zajęła. Dla przykładu, co zrobiła spora część wyższych szarż. Że nie wspomnę o działaniach miejscowych władz, które bez większych oporów opowiedziały się za Moskwą. A potem, tak naprawdę było z górki- zwłaszcza, że poza "zielonymi ludzikami", pod bokiem stacjonuje Flota Czarnomorska.

Aksionow, jako premier "Republiki Krymu" otwarcie poprosił o pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa przez Moskwę.

 

Jaką rolę widzisz tu dla -nastu tysięcy członków WOT- nie mam pojęcia. Zwłaszcza, że od pierwszego dnia musieliby walczyć nie tylko z rosyjskimi "zielonymi ludzikami", rosyjskimi żołnierzami, ale także ze współobywatelami- czy to Rosjanami, czy Ukraińca, nie licząc np Tatarów. Życzę powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura taka prośba- nie odwracaj kota ogonem

"Świat się wokół zmienia, ministrowie się zmieniają, idee i koncepcje. To co cytujesz to materiał sprzed 5 lat. Może przeoczyłeś więc zaraz jeszcze raz wrzucę co gen. Kukuła pisał o WOT i specnazie. "

My nie piszemy o Kukule, ale o tym co Człowiek z obłędem w oczach, jako minister i pomysłodawca mówił. I z tego mamy radość na jego inteligencją-inaczej.

 

  Istotniejsze jest to, kto  w Twoim i moim miasteczku/wiosce dzielnicy stanie na drodze zielonym ludzikom. I rację miał Macierewicz, a Kukuła doprecyzował jaki jest cel wielu lat szkoleń WOT.

Ps. Poza tym  WOT nie dział w próżni - nauczy sie współpracy z policją czy wojskiem operacyjnym. To jest tylko element większej układanki. Skoro OC jest fikcją, WOT w jakimś stopniu zapełni tą lukę.

Edytowane przez takafura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura, a jednak znalazłem...

"Kukuła wyjaśniał, że żołnierze WOT, zgodnie ze słowami ministra Macierewicza, mogliby skutecznie walczyć z żołnierzami sił specjalnych wrogiej armii, uniemożliwiając im skuteczną dywersję, sabotaż i dezinformację. "

https://www.fronda.pl/a/gen-kukula-wot-musza-odstraszyc-wroga,84810.html

 

Obawiam się, że nie rozumiesz, na czym polega jeden z problemów WOT. W momencie, gdy jest to namiastka GN, która działa w sytuacjach kryzysowych czy w przypadku kataklizmów- nie ma problemu. Gorzej, gdy zabiera finansowanie wojskom liniowym, przejmując przy okazji wyposażenie z wysokiej półki.

Z jednej strony pompowana jest kasa w WOT, z drugiej strony Leopardy gniją na świeżym powietrzu.

 

PS A udało się, po tych kilku latach planowania i istnienia, uzgodnić z MSWiA, które komisariaty będą WOT'owi pilnować broń i amunicję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

Obawiam się, że nie rozumiesz, na czym polega jeden z problemów WOT. W momencie, gdy jest to namiastka GN, która działa w sytuacjach kryzysowych czy w przypadku kataklizmów- nie ma problemu. Gorzej, gdy zabiera finansowanie wojskom liniowym, przejmując przy okazji wyposażenie z wysokiej półki.

Z jednej strony pompowana jest kasa w WOT, z drugiej strony Leopardy gniją na świeżym powietrzu.

 

PS A udało się, po tych kilku latach planowania i istnienia, uzgodnić z MSWiA, które komisariaty będą WOT'owi pilnować broń i amunicję?

Obawiam się że truizmy piszesz.

Przedszkolaki wiedza że w MON jest krótka kołdra od zawsze. Cokolwiek kupią fajnego w drugim miejscu się coś zawali. Ty to wiesz, ja to wiem, w sumie wszyscy to wiedzą.

Klasyczny przykład ? Jest tego tyle że mam problem.

Leopardy kupione - brak kasy na polonizację, remonty, amunicję, garaże.

F-35 - tyle kasy pochopnie zakup samolotów a tu jeszcze uzbrojenie, lotniska, hangary, serwis że na nic więcej kasy już w MON niestarczy...

I tak można bez końca, prawda ?

Ps. Miło że wspomniałeś o namiastce GN. Tak mi się marzy że po 5-8 latch będzie to coś więcej niż tylko podróba GN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"Leopardy kupione - brak kasy na polonizację, remonty, amunicję, garaże."

Nie, garaże były, tylko później rzeczywistość nie nadążała za koncepcjami. Stąd dwie (?) zimy na placu- jestem ciekaw, ile mechanizmów szlag trafił.

 

"F-35 - tyle kasy pochopnie zakup samolotów a tu jeszcze uzbrojenie, lotniska, hangary, serwis że na nic więcej kasy już w MON niestarczy... "

Na dziś, to bym sobie, przy okazji pandemii, głowy F-35 nie zawracał. Zwłaszcza, że Waszyngton każe, to Warszawa stanie na głowie i zapłaci.

 

"Miło że wspomniałeś o namiastce GN. Tak mi się marzy że po 5-8 latch będzie to coś więcej niż tylko podróba GN. "

Ale wiesz, że już trzy lata z hakiem minęły? A dziś Jaśnie Nam Panujący minister chyba, pomijając Javeliny i cuda-wianki przy ich okazji, mocno mniej kocha WOT niż Człowiek z obłędem w oczach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"Leopardy kupione - brak kasy na polonizację, remonty, amunicję, garaże."

Nie, garaże były, tylko później rzeczywistość nie nadążała za koncepcjami. Stąd dwie (?) zimy na placu- jestem ciekaw, ile mechanizmów szlag trafił.

 

"F-35 - tyle kasy pochopnie zakup samolotów a tu jeszcze uzbrojenie, lotniska, hangary, serwis że na nic więcej kasy już w MON niestarczy... "

Na dziś, to bym sobie, przy okazji pandemii, głowy F-35 nie zawracał. Zwłaszcza, że Waszyngton każe, to Warszawa stanie na głowie i zapłaci.

 

"Miło że wspomniałeś o namiastce GN. Tak mi się marzy że po 5-8 latch będzie to coś więcej niż tylko podróba GN. "

Ale wiesz, że już trzy lata z hakiem minęły? A dziś Jaśnie Nam Panujący minister chyba, pomijając Javeliny i cuda-wianki przy ich okazji, mocno mniej kocha WOT niż Człowiek z obłędem w oczach.

 

  Generalnie chodziło mi o to że kasy mało, a dodatkowo sposób wyboru sprzętu, odwoływanie przetargów, zmienianie co rusz kryteriów... I to nie mam na myśli hiperspecjalistycznych rzeczy jak samoloty bojowe ale nawet głupiego następcę Honkera kupują od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze taki kamyczek do tego ogródka:

Swego czasu było głośno o tym, że WOT w czasie pokoju ma również pełnić zadania wywiadowczo-inwigilacyjne w środowisku zamieszkania. Czyli donosić na sąsiadów, zapewne kto do kościoła nie chodzi, kto używa prezerwatyw, kto pędzi bimber i przede wszystkim kto się źle wyraża o władzy. Gdy się zrobił szum wokół tego, to sprawę wyciszono.

A odnośnie "zielonych ludzików" to mogą działać tylko tam, gdzie mają poparcie miejscowej ludności, czego dobitnym przykładem był Krym. Nam to nie grozi, no chyba, że PIS spełni obietnice i faktycznie osiedli w Polsce te 5 milionów Ukraińców...

I przestańcie straszyć tą Rosją, bo po pierwsze nie ma najmniejszych powodów aby nas atakować. Po drugie z przyczyn czysto ekonomicznych nie jest w stanie okupować nawet Białorusi, a po trzecie to Rosji zależy na zniesieniu sankcji i handlu z UE, a nie na wojnie, która byłaby początkiem ich końca. To tylko my, wychowani na mesjaniźmie, rusofobi, megalomani i naiwności politycznej mamy z tym problem. To dlatego nikt nas już w Europie nie traktuje poważnie, nawet Kijów i pozostało nam tylko kupować za miliardy sojusz z Wielkim Wujem, który zresztą jest obecnie zupełnie nieprzewidywalny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, takafura napisał:

  WOT jest organizacją tworzoną od zera i faktycznie jej wartość początkowa jest bliska zeru. Pytanie tylko czy jej użyteczność będzie rosła zgodnie planami, bo teoria mi sie bardzo podoba. A praktyka to inna sprawa. Pozwolę sobie tylko zauważyć że jednak potrzeba trochę czasu aby ocenić efekty.

Zasadniczo to moja kasa i nie mam ochoty na "eksperymenty" i czekanie wielu lat na "efekty" Gdybyś prowadził własną firmę  wiedziałbyś, że gdy masz pracę dla jednego pracownika , to nie zatrudniasz dziesięciu , bo ani oni nie zarobią , ani Ty  a w końcu firma Ci zbankrutuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie