Jump to content

Bursztynowa Komnata w mazurskim bunkrze


Recommended Posts

http://gazetaolsztynska.pl/350875,Bursztynowa-Komnata-odnaleziona-Odkryto-nieznane-pomieszczenie-na-terenie-bunkrow-w-Mamerkach.html#axzz46Nd14dIt
Lato idzie, trzeba się do sezonu szykować :)
A co do rzeczonej dziury, niech i dwa hełmy znajdą, też będzie fajnie ;)
Link to comment
Share on other sites

Odkrycia dokonano dzięki georadarowi. Odczyt pokazał, że w jednym z obiektów znajduje się zamurowane pomieszczenie o wymiarach trzy na dwa metry. Po otrzymaniu zezwoleń do środka zostanie wprowadzona kamera, która ma wyjaśnić co znajduje się w środku. Według zarządcy bunkrów na pewno jest tam coś cennego - wspomniana Bursztynowa Komnata albo zrabowane dzieła sztuki.
- Gdyby szanse na znalezienie elementów bursztynowej sali lub innych kosztowności zamurowanych przez hitlerowców były niewielkie, z pewnością nie podejmowano by dwukrotnych prób odnalezienia ukrytego pomieszczenia. Przeprowadzone w latach 50. i 60. wysadzenia dają podstawę by sądzić, że na terenie Mamerek faktycznie coś zostało ukryte - mówi Bartłomiej Plebańczyk, zarządca kompleksu bunkrów Miasto Brygidy" w Mamerkach.


W latach pięćdziesiątych do dowództwa jednostki saperów Wojska Polskiego stacjonującej w pobliskim Węgorzewie zgłosił się człowiek, który był zatrudniony jako wartownik. Zeznał, iż zimą 1944/45 roku był świadkiem wjazdu na teren obiektu nr 31 transportu niemieckich ciężarówek wojskowych, których ładunek złożono we wnętrzu obiektu.
- Transport był otoczony specjalnym nadzorem, jednak wartownik miał swoje stanowisko na tyle daleko od miejsca rozładunku, że nie był w stanie wskazać go w sposób dokładny. Świadek twierdził, że po wyładowaniu zawartości transportu, miejsce to zostało zamurowane -dodaje Plebańczyk.- Całej sprawie dodaje bursztynowego odcienia osoba hitlerowca Ericha Kocha, naczelnika Prus Wschodnich, którego historia nierozerwanie związana jest z Bursztynową Komnatą. Miał ponoć znać miejsce jej ukrycia. Z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch był podczas procesu przewożony z więzienia w Barczewie do Memerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu - wyjaśnia Plebańczyk dla tvp.info.

http://facet.interia.pl/obyczaje/historia/news-bursztynowa-komnata-jest-na-mazurach-odkrycie-w-mamerkach,nId,2189278

Link to comment
Share on other sites

„W środku mogą znajdować się elementy Bursztynowej Komnaty, ale także inne zrabowane dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej” – mówi Bartłomiej Plebańczyk. „Nie ma jednak wątpliwości, że pomieszczenie powstało specjalnie w celu ukrycia skarbu. Gdyby miało być inaczej, nie istniałaby potrzeba specjalnego ukrywania tego miejsca w fundamentach.”

http://histmag.org/bursztynowa-komnata-odnaleziona-nowa-hipoteza-w-sprawie-lokalizacji-skarbu-13166
Link to comment
Share on other sites

Inicjatorem poszukiwań przy użyciu fotoradaru był Bartłomiej Plebańczyk, który zrobił to po rozmowie z byłym saperem, który uczestniczył w akcji poszukiwawczej w latach 50'. Wtedy nie było tak rozwiniętej techniki"

Nawet fotoradary się przydały do czegoś :)

http://gazetaolsztynska.pl/352388,Poszukiwania-Bursztynowej-Komnaty-Bedzie-pozwolenie-na-dowiercenie-sie-do-pomieszczenia-w-superbunkrze-w-Mamerkach.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
http://fakty.interia.pl/polska/news-w-mamerkach-szukaja-bursztynowej-komnaty,nId,2218848
W Mamerkach wszystko jest już gotowe. Wkrótce w dawnej kwaterze niemieckich wojsk lądowych ruszą odwierty przy jednym z bunkrów. Zarządca obiektu chce sprawdzić, co kryje tajemnicze pomieszczenie zamurowane w fundamentach, ponieważ twierdzi, że to właśnie tam może być ukryty skarb związany z Bursztynową Komnatą.
W kwietniu okazało się, że w fundamentach obiektu nr 31 znajduje się tajemnicze pomieszczenie. To tuż obok miejsca, które kilkadziesiąt lat temu sprawdzali saperzy, szukający schowanych przez hitlerowców kosztowności.

- Jest duże prawdopodobieństwo, że ukryto tam skarb, który ma związek lub jest elementem Bursztynowej Komnaty. Za tą teorią przemawia fakt, że w latach 60. XX wieku do tego miejsca na wizję lokalną doprowadzono Ericha Kocha, który jako ostatni nadzorował przenoszenie Bursztynowej Komnaty - mówi Bartłomiej Polańczyk, opiekun muzeum w Mamerkach.

- Bursztynowej Komnaty setki ludzi poszukują od 70 lat. Wynaleziono co najmniej tysiąc tropów prowadzących do tysiąca miejsc, w których na pewno może być komnata. Może tym razem się uda - ma nadzieję dziennikarz Bogusław Wołoszański.
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że nie łatwo jest rozpamiętywać porażki, ale wielu by zaciekawiło, jakie były jej przyczyny. Czy zawiódł sprzęt, czy też interpretacja jego wskazań była błędna. I co tak naprawdę pokazywał georadar, skoro na pewno nie pustą przestrzeń w badanych fundamentach. Z drugiej strony sprzęt może się mylić, ale różdżkarz? Ciekawe, czy teraz różdżka mu opadła:)
Link to comment
Share on other sites

Gdy nie wiadomo o co chodzi to zazwyczaj chodzi o kasę.
Wałbrzych i złoty pociąg wzbudziły emocje, nadzieję na skarby. Dzięki pociągowi Wałbrzych stał się sławny na całą Polskę i nie tylko. Turystyka się kręci jak nigdy dotąd. Dzierżawca Mamerek, mając gotowy przykład wzbudzenia zainteresowania, dostosował pierwowzór do swoich celów - Bursztynowa Komnata wzbudza nie mniej emocji niż Złoty Pociąg. A sezon turystyczny się zaczął,czas by ściągnąć turystów, czas zarabiać. Ci którzy będą koczować na Mazurach, wpiszą Mamerki na listę miejsc do odwiedzenia, będzie też dużo takich, którzy pojadą specjalnie. I o to w tej aferze chodzi (to jest moje skromne zdanie).
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information