Skocz do zawartości

Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach.


Pilawa

Rekomendowane odpowiedzi

Kol.Aplyger to była tylko taka metafora. Taki tekst jak Twój odnośnie Szwecji to już słyszałem 20 lat temu i co? tak się sprawdza jak wizja świata Lenina.W swoich wypowiedziach jako argument żonglujesz semantyką a to tani chwyt,czyżby dla umniejszenia zła jakiegokolwiek totalitaryzmu?.Na tym kończę i nie zamierzam dalej kontynuować polemiki.Po tym co przeczytałem w powyższych wpisach-nie tylko Twoich- pozostaje tylko pewność ile w genach zmian dokonała komuna.Dalej są tacy co chcieliby sterować wszystkimi poczynaniami obywateli,co i jak mają tworzyć artyści,jak się wypowiadać i pisać.Tylko do ich świadomości nie dotarło,że ten system się skompromitował i skończył się raz na zawsze.Dlatego życzę dużo zdrowia,psychicznego przede wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dalej są tacy co chcieliby sterować wszystkimi poczynaniami obywateli,co i jak mają tworzyć artyści,jak się wypowiadać i pisać." Kol. Korablow, nie bardzo rozumiem twoja wypowiedź, czy mam rozumieć że każde dzieło" musi być chwalone za swą formę i wyraz bo inaczej stanę się komunistą pragnącym narzucić komuś swój punkt widzenia świata? Niestety taka jest natura każdego człowieka że stara się przedstawić swój pogląd na świat, problemem jest dopiero gdy osoba ta posiada władze lub inne możliwości wywierania wpływu i zmuszania innych do przyjęcia jego poglądów.
Podtrzymuję swoje zdanie rzeźba w tej wersji jest obsceniczna, obraża ofiary i jedyny cel jaki może mieć jej stworzenie i eksponowanie to uzyskanie rozgłosu przez wórcę", koszty jakimi się to dzieje dla wórcy" są nie istotne dlatego jest przezemnie oceniany negatywnie jako człowiek. W końcu nie od dziś o pewnych kręgach wykuto powiedzenie ie ważne czy mówią o tobie dobrze czy źle, ważne by mówiono".

Pozdrawiam i komunistą się nie czuję, ba nigdy nie byłem w partii chociaż lat już trochę mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Osobiście mam wiele wątpliwości co do samego wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju ale cytuję Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Śledczy uznali, że artysta nie popełnił przestępstwa polegającego na nawoływaniu - poprzez prezentowanie rzeźby - do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Zdaniem prokuratury nie doszło też do "znieważenia miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego. Prokuratura uznała jednak, że mogły zostać popełnione dwa wykroczenia i przekazała sprawę policji" Szanowny przedmówca czyta ze zrozumieniem czy nie? Część przestępstw i wykroczeń ściga się na wniosek część z urzędu, Prokurator /nie wiem narazie na jakiej podstawie/ podjął decyzję o możliwym popełnieniu wykroczenia i skierował sprawę Policji do wyjaśnienia. Jak będą dowody to zapewne zostanie postawiony zarzut jak ich nie będzie to sprawa zostanie umorzona. Postępowanie, logicznie i prawnie spójne jak narazie, natomiast nie widzę zamiaru oceniania czy ten obiekt jest dziełem sztuki" czy nim nie jest. Może na tym narazie zakończymy i pozwolimy odejść temu artyście" i jego dziełu" w niepamięć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam.
Ta rzeżba miała być prowokacją i ruszeniem tabu...i była.
Trzeba przyznać artyście, że miał wiele odwagi stawiając ją w miejscu publicznym.
Przyczyna usunięcia tej rzeźby jest dla mnie oczywista jednak czy tam był sowiecki garnek czy byłby niemiecki nie ma już większego znaczenia. Obie strony nie szczędziły cierpienia ludności cywilnej bo obie były tak samo zwyrodniałe.
Zgadzam się ze słowami Duńczyka, nie rozumiem dlaczego tutaj się okazuję tyle pogardy artyście....
Zrobił to, postawił, zostało usunięte, ale może co poniektórym dało do myślenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usuniecie pomnika i zastraszanie jego wykonawcy jest typowym zachowaniem jakie modne bylo w prl'u
widac wyraznie na tym przykladzie kto w Gdansku rzadzi lub ma decydujacy wplyw na ludzi podejmujacych ostateczne decyzje
ot i Polska nasza .... mnie osobiscie nie dziwi to i nie szokuje , zdazylem przywyknac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam zamiaru przywykać do takich zdarzeń, czekam na decyzję sądu co dalej w tej sprawie. Są granice których się nie przekracza, czasami są to granice dobrego smaku, a to że artysta" chciał zasłynąć wcale go nie usprawiedliwia i zwalnia z konsekwencji swojego czynu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marecki , zastanowiłeś się , może , kiedyś , dawno temu , czemu nie ustawiono rzeźby gwałcącego mieńca bądź hamerykańca? Bo to by było nie na topie. A ruski jak najbardziej jest trendy. Bo ze ruskie to gwałcili , kradli czasy i rowery to wiemy wszyscy. Natomiast czy mieńce , czy amerykańce to już tylko kaganek oświaty nieśli. Czasem wśród mieńców zdarzały się czarne owce co to gdzieś w KL służyli , ale to tez kucharze , telefoniści albo listonosze.
Nadal pytam , co autor miał na myśli i jaki cel mu przyświecał tworząc tego potworka w hamerykańskim hełmie i mówiąc że to rusek?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce panuja rozne tredy zamiast sprawowania wladzy we wlasciwy sposob aby sluzyla kazdemu obywatelowi , doskonale pamietam co bylo i sie dzialo przed postawieniem w moim rodzinym miescie Wroclawiu pomnika wypedzonych , no ale jak pisalem wyzej byl czas przywyknac , bo nikt nic nie robi by to zmienic a spoleczenstwo nie reaguje
steel popieram Twoja inicjatywe
panie Jacku w ogromnej wiekszosci przeczytanych postow pana autorstwa na tym forum zawsze zgadzam sie z pana opiniami i troche podobnie podchodze do tych zagadnien , jaki cel przyswiecal autorowi pomnika ? wedlug mnie do pewnego wieku czlowiekowi wydaje sie ze wszystko moze , potem uczy sie pokory a na koncu nabiera madrosci
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Koniec aresztu Komm Frau". Artysta odebrał rzeźbę z żołnierzem gwałcącym ciężarną

Kontrowersyjna rzeźba przedstawiająca żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę, po ponad roku aresztowania" w końcu jest wolna. Pracę zarekwirowała w październiku 2013 roku policja, po tym jak nocą ustawiono ją obok radzieckiego czołgu przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Teraz autor mógł wreszcie odebrać swoją pracę.

Rzeźba Komm Frau" przedstawiająca sowieckiego żołnierza gwałcącego kobietę została ustawiona nocą 13 października 2013 roku obok pomnika-czołgu symbolizującego zdobycie Gdańska w 1945 roku. Praca stała tam przez kilka godzin, po czym usunęła ją policja.

Do ustawienia posągu przyznał się trójmiejski artysta, Jerzy Bohdan Szumczyk. Od tamtej pory rzeźba była aresztowana" i właściciel nie miał do niej dostępu.

- Cieszę się, że w końcu do mnie wraca po ponad roku. Stan jest dobry, są pewne urazy mechaniczne, np. odłamane stopy, ale wszystko jest do naprawienia. Tym się nie martwię – mówi tvn24.pl Jerzy Bohdan Szumczyk, autor rzeźby.

Dostanie drugie życie?

Artysta nie chce na razie zdradzić co stanie się z rzeźbą. - Powiem tylko, że zostanie w Polsce. Będzie przykryta, a ten, kto będzie chciał ją znaleźć ten to zrobi – wyjaśnia.

Sąd: Nie będzie postępowania wobec autora rzeźby przedstawiającej gwałt

Jak dodaje, teraz jego praca abrała nowej historii przez to, że została mu odebrana i stała tutaj tak długo". - Na pewno wykorzystam tę historię w jej dalszych losach – przekonuje.

Oburzyła rosyjskiego ambasadora

Rzeźba była przedmiotem skandalu dyplomatycznego, bo zdaniem Rosjan miała nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym. Oburzenie z powodu dzieła studenta gdańskiej ASP wyraził tuż po incydencie ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem rzeźba miała charakter bluźnierczy i obrażała uczucia Rosjan.

Ostatecznie prokuratura umorzyła postępowanie. Śledczy uznali, że artysta nie popełnił przestępstwa polegającego na nawoływaniu - poprzez prezentowanie rzeźby - do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Zdaniem prokuratury, nie doszło też do znieważenia miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego".

Trzeba mówić o trudnych tematach"

Z kolei Szumczyk w oświadczeniu sprzed kilku miesięcy podkreślał, że swoim działaniem ie zamierzał wzbudzać agresji" czy nienawiści.

- Ta rzeźba przede wszystkim miała wyrażać to, że trzeba mówić o trudnych tematach i nie można się ich bać, czy unikać. To był mój artystyczny przekaz i właśnie tak chciałem go pokazać i stworzyłem tę rzeźbę – przekonuje Jerzy Bohdan Szumczyk.

http://www.tvn24.pl/koniec-aresztu-komm-frau-artysta-odebral-rzezbe-z-zolnierzem-gwalcacym-ciezarna,490601,s.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rzeźba była przedmiotem skandalu dyplomatycznego, bo zdaniem Rosjan miała nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym. Oburzenie z powodu dzieła studenta gdańskiej ASP wyraził tuż po incydencie ambasador rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem rzeźba miała charakter bluźnierczy i obrażała uczucia rosjan."....
Znaczy co? ruskie darzyli uczuciem wszystkie gwałcone kobiety? Bo nie łapię bazy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, skoro bluźnierstwo, to musi biedni zmęczeni walką z grawitacją żołnierze byli na skalę masową atakowani przez fanatyczne wyznawczynie Adiego, którym rozum dodatkowo mącił brak chłopa przez ostatnie ( dla nich ) kilka lat?

I postanowiły zdrowy organizm radzieckiego żołnierza potraktować brunatną zarazą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie