Jump to content

viator01

Forum members
 • Posts

  6320
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by viator01

 1. Szczątki dwóch żołnierzy na budowie obwodnicy w Racławicach. Jeden z nich był oficerem Na budowie obwodnicy Stalowej Woli odkryto szczątki dwóch żołnierzy. Prawdopodobnie służyli w carskiej armii. Jak informuje GDDKiA w Rzeszowie – w jamie grobowej znaleziono także szczątki materiału mundurów, czapki wraz z metalowym (miedzianym) bączkiem oficerskim, trzy krzyżyki srebrne z fragmentami łańcuszka, cztery guziki z tworzywa z dziurkami, dwa guziki metalowe, fragment ładownicy, trzy podeszwy butów nitowanych, fragment metalu będący prawdopodobnie guzikiem oraz trzy niezidentyfikowane fragmenty metalowe i naboje. Odkryto także sześć sztuk niewystrzelonej luźnej amunicji oraz dwa kartonowe pudełka z amunicją (ok 25 sztuk w jednym). Materiał niebezpieczny został zabezpieczony przez policję.
 2. Oznaczenie też wygląda na polskie, przynajmniej nie kojarzę niemieckich z podobnymi
 3. Zwykle taki osad pojawiać się zaczyna, gdy fant leży dłużej niż 3-4 dni bez ruszania go. Taka warstwa czasami schodzi po elektrolizie, ale często trzeba ją usunąć mechanicznie.
 4. Podobna do polskiej wojskowej powojennej https://myvimu.com/exhibit/54686936-lopatka-piechoty-saperka-lwp https://pgmilitaria.pl/inne/716-wojskowa-lopata-saperska-ls-110.html
 5. Na razie to za wiele tego transferu nie ma. Szumnie się to tak nazywa, a chodzi o produkcję nakrętek i podkładek ? Zresztą chciałbym zobaczyć chociaż dwa produkty Boeinga, które dołączyłyby do tych już "kupionych" wcześniej S-70i
 6. Może to być problem ze składem. Nigdy nie wiadomo, co dodano jako wypełniacze. Do autolizy potrzeba dodać też aluminium. Być może, jak już wcześniej pisałem, zbyt długo trzymałeś ten młotek.
 7. Ciekawe jak sobie Sasin wyobraża zorganizowanie przejazdu prezydenta ze świtą na trasie 400 km na terenie Rosji.
 8. Fliegerschützenabzeichen mit Blitzbündel http://www.warrelics.eu/forum/orders-decorations-third-reich/das-fliegerschuetzenabzeichen-mit-blitzbuendel-381114/
 9. Na forum było to identyfikowane jako element fikuśnego świecznika, a nie lampy naftowej
 10. Pewnie za długo trzymałeś fant, albo złe proporcje dobrałeś. Opisz czego używałeś do autolizy, to może będzie łatwiej. Ta warstwa może nie zejść po dobroci ?
 11. Teorie mogą być różne. Albo zardzewiało, i ktoś pomalował zieloną farbą (tylko po co?), albo Niemcom, zwłaszcza w końcówce wojny brakowało menażek, więc dorwali niebieską i przemalowali. Zwłaszcza w okopach, ziemiankach itp. znaleźć można różne cywilne rzeczy, które żołnierze ściągali z okolicy.
 12. Z manierką z niebieskim kubkiem się spotkałem, ale żeby menażka...
 13. W tym stanie to raczej jakiś złom ? Trudno się dopatrywać w tym kształcie jakiegoś konkretnego artefaktu.
 14. Każdy żołnierz miał swój numer, który pozwalał go zidentyfikować.
 15. Tego środka raczej w casto nie dostaniesz. Poza tym jest bardzo drogi. Rozpuszczalnik nitro może nie zadziałać tak dobrze jak aceton. możesz na początku spróbować delikatnie zmywaczem do lakieru do paznokci na bazie acetonu.
 16. Przede wszystkim przydałyby się lepsze zdjęcia. być może brak swastyk jest skutkiem denazyfikacji, jednak wygląd pochwy budzi moje wątpliwości. Zastanawiam się, jak mogły zniknąć okucia, bez pozostawienia śladu.
 17. 1. Gdybyś chciał profesjonalnie, to środek nazywa się scansol. Ale jeśli to emalia (co nie jest dla mnie pewne), to mógłbyś spróbować acetonem. 2. Nie spotkałem niebieskiej menażki wojskowej.
 18. Dla mnie to w tym przypadku pozostaje tylko fosol, tanina i paraloid
 19. Może nie wytrzymać takich zabiegów ?
 20. Podaję pełny link http://www.municion.org/Dwm/Dwm463a.htm
 21. Krótkie bagnety były stosowane też do karabinka level 1886/93/35, ale opracowania francuskie nie dostarczyły mi wiedzy, w jaki sposób się to odbywało i jak dokładnie wyglądała głownia. Kiedyś znalazłem ciekawe opracowanie nr. bagnetów https://www.docdroid.net/avZrCpj/bayonets-of-europe.pdf#page=74
 22. Wygląda to na mundur z ok. 1919-1920 roku. Elementy wskazują na kawalerzystę. Kurtka chyba z demobilu amerykańskiego M1912 z przerobionym kołnierzem, tzw. etyszkiety charakterystyczne dla munduru kawalerzysty oraz szabla prawdopodobnie wz. 1917 (chociaż nie widać najlepiej). Na głowie maciejówka (?).
×
×
 • Create New...

Important Information