Jump to content

Korabkow

Forum members
 • Content Count

  769
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

-4 Poor

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jeśli artyleria to nie st. szeregowy tylko bombardier.
 2. bert.F zobacz na godzinę mojego wpisu, nie sprawdziłem co napisałem, oczywiście jest mowa o S84/98 aA. Co do producentów głowni gdańskich bagnetów-wszystkie moje egzemplarze mają oznaczenie producenta głowni Weyersberg Kirschbaum & co lub cie, bagnetów gdańskich z głowniami tej wytwórni widziałem kilkanaście, producenta Alex Coppel nie widziałem- nie twierdzę, że takich nie było, przy okazji czy możesz podać źródło tej informacji? Natomiast oznaczenie WKC jako skrót wytwórni, o której jest mowa wcześniej bite na bagnetach to późniejsza historia, podawanie jej w konekście wzoru 71/84 u nieznającego tematu może spowodować, że pomyśli,że jest to inny producent. P.s. W tomie V Franz na temat tego wzoru poświęcił 282 strony, nie mam teraz czasu na dokładne studiowanie całości.
 3. Odnośnie bagnetów z wybitym na progu głowni oznaczeniem Kgl. Gewehrfabrik. Rudiger Franz -Preusisch-deutsche Seitengewehre 1807-1945 tom V w dziale o bagnecie wz.71/84 na stronie 149 napisał, że gdańska fabryka dokonywała końcowego montażu bagnetów tego wzoru używając głowni produkcji fabryki Weyersberg & Kirschbaum w Solingen. Do karabinu Mauser wz 98 stosowano początkowo bagnet wz.98 a A do produkcji ,którego użyto głowni od bagnetu wz 71/84 ,więc w tym wzorze spotyka się też głownie z cechą fabryki gdańskiej.Niestety w wyżej wymienionym opracowaniu w dalszych tomach miały się znależć opisy tego wzoru lecz się nie ukazały /z moich informacji autor zmarł/ dlatego nie ma pewności czy wz.98 aA również był montowany w gdańskiej fabryce. P.s. W moich zbiorach mam 4 bagnety z biciem gdańskiej fabryki.
 4. Nie jest to oficer tylko podoficer kapral, nad kieszenią odznaka wygląda mi na pamiątkową II Korpusu, beret czarny pancerniaków ale co to za orzełek ? 1947 rok to Już rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych i zorganizowany w Anglii tzw. Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia.
 5. Sądzę, że jest to współczesny wyrób pamiątkarski z Berlina - niedźwiedź jego herb.
 6. To są poborowi do armii niemieckiej w czasie I wojny -wysokie numery pułków na naramiennikach. Kwiatki przy mundurze to taki zwyczaj w tym czasie, dawano je poborowym na szczęście przez najbliższych, rodzinę ,narzeczone. Mam fotografie żołnierzy w pełnym oporządzeniu a kwiatki są umieszczone w lufie karabinów.
 7. To jest popielniczka .którą umieszczało się na poręczy fotela a metalowe zakończenia jako ciężarki dla stabilizacji.
 8. Jest to numer patentu jaki dostał-dostali pomysłodawcy tegto wyrobu.
 9. Pokrywka mechanizmu od zegarka damskiego.
 10. Dokładnie to tuleja prowadnica stempla-pobojczyka, ten element był mocowany w miejscu gdzie pobojczyk wchodzi w głąb łoża karabina. Sądzę, że pochodzi od karabina skałkowego pruskiego druga połowa XVIII wieku.
 11. Część klamry kostiumowej damskiej, elementy dekoracji secesyjnej czyli koniec XIX i początek XX wieku.
 12. Kółka w kolbie pistoletów i rewolwerów były stalowe a nie mosiężne. To jest uchwyt od szufladki mebla jak napisał Erich.
 13. Dodam, że w IIRP nie było stopnia wojskowego st.kapral , to jest plutonowy i tak jak Sedco napisał powyżej jak najbardziej był pilotem.
×
×
 • Create New...

Important Information