Jump to content

Korabkow

Forum members
 • Content Count

  770
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

-9 Poor

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Niemieckie siodło wojskowe używane zarówno w I wojnie jak i w II. Nosi ślady nie fachowych napraw.
 2. Jeśli artyleria to nie st. szeregowy tylko bombardier.
 3. bert.F zobacz na godzinę mojego wpisu, nie sprawdziłem co napisałem, oczywiście jest mowa o S84/98 aA. Co do producentów głowni gdańskich bagnetów-wszystkie moje egzemplarze mają oznaczenie producenta głowni Weyersberg Kirschbaum & co lub cie, bagnetów gdańskich z głowniami tej wytwórni widziałem kilkanaście, producenta Alex Coppel nie widziałem- nie twierdzę, że takich nie było, przy okazji czy możesz podać źródło tej informacji? Natomiast oznaczenie WKC jako skrót wytwórni, o której jest mowa wcześniej bite na bagnetach to późniejsza historia, podawanie jej w konekście wzoru 71/84 u nieznającego tematu może spowodować, że pomyśli,że jest to inny producent. P.s. W tomie V Franz na temat tego wzoru poświęcił 282 strony, nie mam teraz czasu na dokładne studiowanie całości.
 4. Odnośnie bagnetów z wybitym na progu głowni oznaczeniem Kgl. Gewehrfabrik. Rudiger Franz -Preusisch-deutsche Seitengewehre 1807-1945 tom V w dziale o bagnecie wz.71/84 na stronie 149 napisał, że gdańska fabryka dokonywała końcowego montażu bagnetów tego wzoru używając głowni produkcji fabryki Weyersberg & Kirschbaum w Solingen. Do karabinu Mauser wz 98 stosowano początkowo bagnet wz.98 a A do produkcji ,którego użyto głowni od bagnetu wz 71/84 ,więc w tym wzorze spotyka się też głownie z cechą fabryki gdańskiej.Niestety w wyżej wymienionym opracowaniu w dalszych tomach miały się znależć opisy tego wzoru lecz się nie ukazały /z moich informacji autor zmarł/ dlatego nie ma pewności czy wz.98 aA również był montowany w gdańskiej fabryce. P.s. W moich zbiorach mam 4 bagnety z biciem gdańskiej fabryki.
 5. Nie jest to oficer tylko podoficer kapral, nad kieszenią odznaka wygląda mi na pamiątkową II Korpusu, beret czarny pancerniaków ale co to za orzełek ? 1947 rok to Już rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych i zorganizowany w Anglii tzw. Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia.
 6. Sądzę, że jest to współczesny wyrób pamiątkarski z Berlina - niedźwiedź jego herb.
 7. To są poborowi do armii niemieckiej w czasie I wojny -wysokie numery pułków na naramiennikach. Kwiatki przy mundurze to taki zwyczaj w tym czasie, dawano je poborowym na szczęście przez najbliższych, rodzinę ,narzeczone. Mam fotografie żołnierzy w pełnym oporządzeniu a kwiatki są umieszczone w lufie karabinów.
 8. To jest popielniczka .którą umieszczało się na poręczy fotela a metalowe zakończenia jako ciężarki dla stabilizacji.
 9. Jest to numer patentu jaki dostał-dostali pomysłodawcy tegto wyrobu.
 10. Pokrywka mechanizmu od zegarka damskiego.
 11. Dokładnie to tuleja prowadnica stempla-pobojczyka, ten element był mocowany w miejscu gdzie pobojczyk wchodzi w głąb łoża karabina. Sądzę, że pochodzi od karabina skałkowego pruskiego druga połowa XVIII wieku.
 12. Część klamry kostiumowej damskiej, elementy dekoracji secesyjnej czyli koniec XIX i początek XX wieku.
 13. Kółka w kolbie pistoletów i rewolwerów były stalowe a nie mosiężne. To jest uchwyt od szufladki mebla jak napisał Erich.
×
×
 • Create New...

Important Information