Skocz do zawartości

Bieszczadzcy leśnicy nie chcą usunąć krzyży postawionych bez zezwolenia


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie może zmontujemy akcję, jedźmy na Ukrainę i postawmy sobie pomnik poświęcony naszym żołnierzom, którzy polegli w walce o polską Galicję Wschodnią. Ukraińcy to oczywiście rozwalą a my będziemy się oburzać i żądać dyplomatycznej interwencji i tego aby Ukraińcy na swój koszt odbudowali pomnik.
Zresztą zniszczonych polskich pomników w Galicji Wsch. jest tyle, że nie trzeba stawiać nic nowego a odnowić stare.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
tylko wbrew ich głupiemu myśleniu - tam nie stoją pomniki Polaków, którzy mordowali, tylko którzy bronili ojczyzny.

tutaj ten przypadek niestety nie znajduje odzwierciedlenia :)
zdrav!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total Ukraińcy myślą o nas to co my o nich. Różnica jest tylko taka, że po ich stronie są dziesiątki tysięcy pomordowanych przez UPA Polaków a po naszej stronie ten tragiczny bilans jest znikomy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total, w pełni zgoda z Toba. Z jednym detalem, to słynne zdjęcie wianuszek" z dziećmi obwiązanymi drutem kolczastym do drzewa to juz sie wyjaśnilo, że to nie Ukraińcy, ale jedna cyganka tak zrobiła. Ale to niestety tylko urywek.

Zbrodnie OUN-UPA były najgorszym bestialstwem jakie dopadlo Polskę południową w trakcie II Wojny Światowej.

Nieskromnie polecam swój artykuł na ten temat:
http://nczas.com/numer-biezacy/wyrostkiewicz-upa-z-kieszeni-polskich-podatnikow/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nie, Pomsee, rozmawiałem z wieloma Ukraińcami, są też badania. Juz za czasów UPA większść Ukraińców nie stała za nimi murem i nierzadko gineła (zwłaszcza Żydzi ukraińscy). Teraz tez wielu Ukraińców mysli o UPA źle.

A co do ofiar. Z ich strony to było ludobójstwo a z naszej odwet i to raczej przesiedleńczy, nieporównywalny. Nie mozna mylić kata z ofiara jak politycy, jak Kaczyński, który przeprasza i wybacza zacierając tę różnicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyro z całym szacunkiem ale znam Ukraińców i ich język, przeżyłem między nimi parę latek i sporo się nasłuchałem.
Oczywiście masz też i rację bo rozmawiałem bowiem z Ukraińcami, którzy o UPA mówili mało oficjalne" rzeczy.
Co do bilansu ofiar to przecież napisałem, że w porównaniu do ilości pomordowanych przez UPA Polaków jest on znikomy.
Twój tekst jest OK, więcej takich! :)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 10:06 04-05-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem z usuwaniem takich pomników, postawionych w lesie, świadczy chyba o braku w Polsce radykalnych ugrupowań narodowych, które miałyby chęc i jaja aby taka akcję przeprowadzić, szczególnie że pomnik stoi w lesie a nie w środku miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej- TV tam nie dojedzie, komary i muszki za to i owszem już są. No i nie ma jak u kelnera piwa zamówić :-).

A serio pisząc, kłaniają się lata niedomówień i oszustw, brak szczerej ( i popartej dowodami ) dyskusji, wykorzystywanie ( również w wielu innych sytuacjach ) historii koniunkturalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo asze" radykalne bojówki(w mundurach 2-4 paskowych), te nasze chłopaki z miasta, nie mogły se w lesie poradzić. I się pół batalionu zgubiło, część spotkała Władcę Bieszczad, a tych 8 chłopa co dotarło na miejsce nie dało rady...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Polska zwróciła się do Ukrainy z prośbą o udział naszych naukowców w ekshumacji w Łucku. Ukraińcy mają 30 dni na udzielenie odpowiedzi. Pierwsze reakcje są zdumiewające!

Sekretarz ukraińskiej komisji ds. wojen i represji politycznych Swiatosław Szeremet powiedział, że liczy, iż także strona polska odpisze na jego listy. Twierdzi, że na niektóre od września nie otrzymał odpowiedzi, a są wśród nich trzy dotyczące odnowienia zniszczonego w kwietniu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii na górze Chryszczata w województwie podkarpackim.

Ukraińcy zamierzają w poniedziałek rozpocząć ekshumację. Liczbę ofiar w Łucku szacuje się na 4 tysiące. Prawdopodobnie co czwarta z nich była narodowości polskiej. Tym bardziej zdumiewa używanie szantażu odnośnie dopuszczenia do ekshumacji Polaków – szczególnie w kontekście UPA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Jak kuba bogu, tak bóg kubie ..."

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7935668,Komisja_Lwowskiej_Rady_Obwodowej__13_polskich_znakow.html

Komisja Lwowskiej Rady Obwodowej: 13 polskich znaków do usunięcia"

Trzynastu polskich znaków o charakterze militarnym i antyukraińskim, które powstały wbrew prawu i powinny zostać usunięte, doliczyła się w obwodzie lwowskim specjalna komisja powołana przez Lwowską Radę Obwodową - poinformował ukraiński portal internetowy zik.


Sprawa polskich znaków była dziś omawiana na posiedzeniu Rady. Jej deputowani stwierdzili, że ich ubiegłoroczna uchwała o konieczności demontażu tych symboli nie jest realizowana.

Chodzi m.in. o miecz Szczerbiec na Cmentarzu Orląt Lwowskich, napis a kresach wschodnich" na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, a także pomnik polskich ofiar pacyfikacji wsi Huta Pieniacka. W 1944 roku zginęło tam od 800 do 1200 Polaków, a zdaniem strony polskiej zbrodni dokonali żołnierze składającej się z Ukraińców dywizji SS-Galizien.

Ogółem powołana przez radę obwodu lwowskiego komisja doszła do wniosku, że takich upamiętnień, bądź symboli, które się tam znajdują i powstały z pominięciem prawa, jest 13.

Lwowska Rada Obwodowa zażądała inwentaryzacji pomników o treści antyukraińskiej w czerwcu 2009 roku, w odpowiedzi na zniszczenie pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na bieszczadzkiej górze Chryszczata w województwie podkarpackim.

Pomnik ten powstał w 2009 roku w miejscu, w którym znajdował się podziemny szpital UPA. Otoczony krzyżami monument został zbudowany bez uzgodnienia z władzami, więc nadzór budowlany nakazał go rozebrać. Polecenie to nie zostało wykonane, lecz pomnik został zniszczony przez nieznanych sprawców.

Sprawy dotyczące polskich upamiętnień na Ukrainie i ukraińskich w Polsce prowadzone są przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ze strony polskiej oraz ukraińską Państwową Międzyresortową Komisję ds. Wojen i Represji Politycznych. Przedstawiciele tych instytucji niejednokrotnie zapewniali, że uzgadniają między sobą treści i symbole w miejscach pamięci w Polsce i na Ukrainie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DObrze,że stoi w lasach,jak będzie mi się chciało siusiu na wypadzie bieszczadzkim,poszukam tegoż pomnika i nie będzie to de facto szczególnym świętokradztwem,bowiem to jedna z metod UPA upodlenia wroga - oddanie na niego przed śmiercią moczu.

Ps. Nie sposób odnieść się do każdej z nieinteligentnych wypowiedzi,ale gdyby nie Wisła",to UPa hulała by jeszcze z głowami na widłach przez pół komuny" i więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ,że akcja Wisła" kończy hajdamacką eskapadę i krwawy rozdział między sąsiadami i w tym aspekcie uważam ją za konieczność.

PRześledziłam całość stosunków polsko- ukraińskich począwszy od dziewiczej niepodległości Polski z odwołaniem do wielu haseł i tradycji sprzed paru stuleci. Odwet goni odwet,ale pod niejednym odwetem kryje się szalenie prymitywna rzeź.

Nie chodzi o młodych,głupich,co pójdą za każdą ideologią.Chodzi o tych,którzy nie uwierzą w człowieka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko...

Problem w tym, że ( nie wiem dlaczego ) Akcję Wisła sprowadzasz tylko ( jak rozumiem ) do:
- walk polsko-ukraińskich ( przyjmijmy Polska kontra UPA );
- stosunków polsko-ukraińskich na kresach".

A gdzie inne mniejszości etniczne, a gdzie kraje ościenne, a gdzie stworzenie państwa jednorodnego narodowościowo, a gdzie problemy religijne, a gdzie problemy ekonomiczne, demograficzne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,lecz cały ten wątek odnosi się do UPA,więc ja pisząc o akcji Wisła" także przypisuję ją ( w tym przypadku) do stosunków polsko - ukraińskich,mogę dopisać m.in.",aby Ci to nie przeszkadzało,sądziłam,że to jest zrozumiałe.

Poza tym Polska w tamtych czasach nie była szczególnie uczulona na tworzenie państwa jednonarodowego,taki postulat stosowała jedna z partii,która nie miała podczas okupacji znaczniejszych wpływów w Polsce Podziemnej.

W regionie liczył się,obok Wołyniaka", także Żubryd" i jego oddział NSZ UCH". Po przejściu egzaminów zamierzam zbliżyć ten temat i zapewne wiele mi to pomoże...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się Laleczko Twój wpis pojawił... Tyle, że co on wnosi poza obietnicą, że po egzaminach zbliżysz się z tym tematem?

Nie obraź się, ale Poza tym Polska w tamtych czasach nie była szczególnie uczulona na tworzenie państwa jednonarodowego,taki postulat stosowała jedna z partii,która nie miała podczas okupacji znaczniejszych wpływów w Polsce Podziemnej." to dla mnie bełkot...

Tym bardziej, im bardziej Akcja Wisła odbyła się po wojnie, gdy ta partia przejmowała-przejęła pełnie władzy ( tylko nie dyskutujmy czy słusznie i dlaczego nie ).

A plątanie Zdzierskiego i Żubryda, w Akcję Wisła, to ( dla mnie ) również wyższa szkoła jazdy.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie