Skocz do zawartości

bolas

Użytkownik forum
 • Zawartość

  4350
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. Ależ się zdziwiłem... no cóż, siła postępu. Szkoda, że przepadła chyba największa moc starego forum, czyli wyszukiwanie obrazów. Pozdrowienia dla użytkowników, kupę czasu się nie logowałem ;)
 2. bolas

  Zdjęcia TKS - część V

  Witam po latach, pytanko. Może ktoś z Was, namiętnie od lat tutaj wstawiających fotki TKS będzie kojarzył. Szukam zdjęć rozwalonej tankiety z 32 kczr, w której 5 września ciężko ranny został kpt. Florian Kaźmierczak. Zmarł z ran w Łodzi w szpitalu tego samego dnia. Kolumna pojazdów 32 kczr została omyłkowo ostrzelana przez pepance z 31 pSK. Właśnie będziemy wydawać wspomnienia jednego z dowódców kompanii w 31 pSK i on opisuję tą scenkę. Sama 32 kompania poniosła później ciężkie straty w walkach pod Strońskiem/Beleniem tego samego dnia. Raczej przy tak dużych stratach i tempie odwrotu nasze TKS zostały tam na miejscu. Ktoś pewnie musiał zrobić im zdjęcie. Jedna z fotek z poprzednich wątków troszkę mi pasuje, ale nie jestem pewien czy to nie Lutomiersk, bo widać jakby trakcję w tle. Obok wklejono mapkę z opisem: djęcie powyżej z albumu jednostki, która pokonała trasę obok." https://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum26/rvd0h3on8uld134804129802p1111.jpg No i tutaj pięknie widać przeprawę Chojne, przyczółek do walk pod Strońskiem i Beleniem. Może to właśnie jedna z tych tankietek? Jak kojarzycie inne - prośba o informacje, chętnie umieścilibyśmy zdjęcie w przygotowywanej publikacji. Więcej info tutaj: https://www.facebook.com/kaniowscy/photos/pb.129593260404314.-2207520000.1532379388./1957900790906876/?type=3&theater
 3. Polskie napisy są dostępne na YT - wybrać należy opcję tłumaczenia napisów oryginalnych, troszkę koślawo wychodzi tłumaczenie, ale jak ktoś nie zna języka to zdecydowanie łatwiej.
 4. bolas

  rkm wz.28 - IMG 28 (p)

  Mało znana fota 28-ki w radzieckich łapach, zima 1941 pod Moskwą (wedle opisu), źródło: http://englishrussia.com/2011/11/28/the-battle-for-moscow-retro-photos/
 5. O właśnie o to mi chodziło, co pokazał Artur. Słowami cięzko to plastycznie opisać ;)
 6. bolas

  Polski sanitariusz-1939

  Dokładnie jak napisał Widd, a konkretnie tak:
 7. Składa się b. podobnie jak koc metodą w kopertę". Nie mam za bardzo warunków żeby to sfocić i pokazać, ale myślę, że każdy kto potrafi zrolować koc, bez problemu poradzi sobie z płaszczem. Kładziesz płaszcz na ziemi, rozportarty na szeroko, rękawy na szeroko jak w literze T. Dół płaszcza podwija się i załamuje po kącie różków w najszerszym miejscu. Rolowanie zaczynasz z góry, kluczowe jest odpowiednie odmierzenie odległości, żeby po zrolowaniu długość była odpowiednia (zarówno na kostkę jak i na klatę do noszenia). Później wywija się kołnierz i zaczyna rolować w dół. Wpierw kołnierz, później zwija się rękawy i dalej w dół. Finalnie na dole płaszcza z fałdy wywiniętej wcześniej robisz kieszonke jak w rolowaniu koca i całość ładnie się zamyka. Przed rolowaniem lepiej zapiąć guziki na kieszeniach, a w przypadku płaszczy z rozporkiem na plecach również ta małe guziczki rozporków. Ot i proste.
 8. Ciekawe, 31pSK i buty jezdne ? Czasem nie 10 pal albo 4 pac ? Otoki też jakieś jasne w tych czapkach ...
 9. bolas

  rkm wz.28 - IMG 28 (p)

  Rura gazowa i nóżki odmienne niż nasze, możliwe że to jednak FN wczesny.
 10. Używano ładownic od rkm wz.28 lub noszono magazynki w chlebaku lub w innym podręcznym miejscu. Świetne to ostatnie zdjęcie z jeńcami.
 11. bolas

  Google Earth zdjęcia okopów

  Poza tym, że dublujesz pytanie sprzed miesiąca nic specjalnego nie widzę :)
 12. bolas

  Google Earth zdjęcia okopów

  Sporo takich miejscówek tam widać ...
 13. bolas

  Google Earth zdjęcia okopów

  ..
 14. bolas

  Google Earth zdjęcia okopów

  Wystarczy tylko spojrzeć na tereny pomiędzy Odrą a Seelow, a praktycznie przy każdym pagórku, czy zalesionym terenie widać takie resztki ... niektóre widać po ciężkich walkach z masą lejów po wybuchach.
 15. bolas

  Google Earth zdjęcia okopów

  Polecam rzucić Google-okiem na okolice Seelow, okop na okopie wszedzie normalnie ... http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_wzg%C3%B3rza_Seelow
×

Powiadomienie o plikach cookie