Jump to content

bolas

Forum members
 • Content Count

  4347
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Ależ się zdziwiłem... no cóż, siła postępu. Szkoda, że przepadła chyba największa moc starego forum, czyli wyszukiwanie obrazów. Pozdrowienia dla użytkowników, kupę czasu się nie logowałem ;)
 2. Witam po latach, pytanko. Może ktoś z Was, namiętnie od lat tutaj wstawiających fotki TKS będzie kojarzył. Szukam zdjęć rozwalonej tankiety z 32 kczr, w której 5 września ciężko ranny został kpt. Florian Kaźmierczak. Zmarł z ran w Łodzi w szpitalu tego samego dnia. Kolumna pojazdów 32 kczr została omyłkowo ostrzelana przez pepance z 31 pSK. Właśnie będziemy wydawać wspomnienia jednego z dowódców kompanii w 31 pSK i on opisuję tą scenkę. Sama 32 kompania poniosła później ciężkie straty w walkach pod Strońskiem/Beleniem tego samego dnia. Raczej przy tak dużych stratach i tempie odwrotu nasze TKS zostały tam na miejscu. Ktoś pewnie musiał zrobić im zdjęcie. Jedna z fotek z poprzednich wątków troszkę mi pasuje, ale nie jestem pewien czy to nie Lutomiersk, bo widać jakby trakcję w tle. Obok wklejono mapkę z opisem: djęcie powyżej z albumu jednostki, która pokonała trasę obok." https://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum26/rvd0h3on8uld134804129802p1111.jpg No i tutaj pięknie widać przeprawę Chojne, przyczółek do walk pod Strońskiem i Beleniem. Może to właśnie jedna z tych tankietek? Jak kojarzycie inne - prośba o informacje, chętnie umieścilibyśmy zdjęcie w przygotowywanej publikacji. Więcej info tutaj: https://www.facebook.com/kaniowscy/photos/pb.129593260404314.-2207520000.1532379388./1957900790906876/?type=3&theater
 3. Mało znana fota 28-ki w radzieckich łapach, zima 1941 pod Moskwą (wedle opisu), źródło: http://englishrussia.com/2011/11/28/the-battle-for-moscow-retro-photos/
 4. O właśnie o to mi chodziło, co pokazał Artur. Słowami cięzko to plastycznie opisać ;)
 5. Składa się b. podobnie jak koc metodą w kopertę". Nie mam za bardzo warunków żeby to sfocić i pokazać, ale myślę, że każdy kto potrafi zrolować koc, bez problemu poradzi sobie z płaszczem. Kładziesz płaszcz na ziemi, rozportarty na szeroko, rękawy na szeroko jak w literze T. Dół płaszcza podwija się i załamuje po kącie różków w najszerszym miejscu. Rolowanie zaczynasz z góry, kluczowe jest odpowiednie odmierzenie odległości, żeby po zrolowaniu długość była odpowiednia (zarówno na kostkę jak i na klatę do noszenia). Później wywija się kołnierz i zaczyna rolować w dół. Wpierw kołnierz, później zwija się rękawy i dalej w dół. Finalnie na dole płaszcza z fałdy wywiniętej wcześniej robisz kieszonke jak w rolowaniu koca i całość ładnie się zamyka. Przed rolowaniem lepiej zapiąć guziki na kieszeniach, a w przypadku płaszczy z rozporkiem na plecach również ta małe guziczki rozporków. Ot i proste.
 6. Ciekawe, 31pSK i buty jezdne ? Czasem nie 10 pal albo 4 pac ? Otoki też jakieś jasne w tych czapkach ...
 7. Rura gazowa i nóżki odmienne niż nasze, możliwe że to jednak FN wczesny.
 8. Używano ładownic od rkm wz.28 lub noszono magazynki w chlebaku lub w innym podręcznym miejscu. Świetne to ostatnie zdjęcie z jeńcami.
 9. Poza tym, że dublujesz pytanie sprzed miesiąca nic specjalnego nie widzę :)
 10. Sporo takich miejscówek tam widać ...
 11. Wystarczy tylko spojrzeć na tereny pomiędzy Odrą a Seelow, a praktycznie przy każdym pagórku, czy zalesionym terenie widać takie resztki ... niektóre widać po ciężkich walkach z masą lejów po wybuchach.
 12. Polecam rzucić Google-okiem na okolice Seelow, okop na okopie wszedzie normalnie ... http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_wzg%C3%B3rza_Seelow
 13. U nas w grupie troczymy wedle któregoś tam podręcznika ... nie pamiętam - chyba drużynowego z 1938 - na rysunku w nim widać menażki w pozycji na bok. Na fotkach z epoki widać je przytroczone i tak i tak.
×
×
 • Create New...

Important Information