Skocz do zawartości

Bieszczadzcy leśnicy nie chcą usunąć krzyży postawionych bez zezwolenia


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
feld nie porównuj AK, LWP czy Armii Czerwonej do UPA. Oczywiście każda z tych formacji popełniła zbrodnie wojenne ale to nie była oficjalna doktryna ich politycznych zwierzchników. UPA zaś była bojówką partyjna OUN-B. (coś jak relacja NSDAP - S.A.). Zgodnie z realizowana przez OUN-B doktryna D. Doncowa UPA walczyła o taką Ukrainę na której mieli zostać fizycznie zlikwidowani wszyscy Żydzi, Polacy, Rosjanie oraz Ukraińcy przeciwstawiający się faszystowskiej wizji państwa ukraińskiego. nawet dal rodzin mieszanych nie było miejsca. Chłopak, którego ojcem był Ukrainiec musiał zabić swoja polska matkę i siostry był sam ginęła. UPA pilnowała by tego dokonał Proponuje zanim zaczniesz porównywać UPA do AK zapoznaj się z programem jaki ona wcielała w czyn. Dla zachęty przytoczę fragment Katechizmu ukraińskiego nacjonalisty": Nie zawahasz się popełnić największej zbrodni, jeśli dobro sprawy tego wymaga", Wobec wroga Narodu twojego kierujesz się tylko podstępem i nienawiścią", Dążyć będziesz do rozszerzenia siły, chwały, bogactw, obszaru Państwa Ukraińskiego nawet przez zniewolenie cudzoziemców". Czy możesz wskazać by podobne hasła zagrzewały do walki żołnierzy AK, PSZ czy LWP. I na koniec jescze fragment dwóch piosenek propagowanych przez OUN Ne placzte, ne sumujte, wy chlopci-junaki, bo pryjde nezabarom pohybel na lachy, my budem jich koloty i rizaty nożem, z naszoj Ukrajiny lachiw my prożenem". Smert Lacham smert, Smert moskowsko zydiwskij komuni, W bij krowawyj OUN nas wede, My bjem komunu i Lachiw, My Ukrainski partyzany Nastupci slawnych kozakiv, Aby narod wyzwołyty z kajdaniw byjmo komunistiv i Lachiv". Jak porównujesz AK do UPA to pokaz podobne akowskie piosenki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to kolega wilniuk wyczytał,ze pisałem o Ak?.Akurat tego tematu nie poruszyłem-miedzy innymi dlatego,ze temat ten rospetał by burze.Oddziały armii krajowej,i oddziały samoobrony uratowały zbyt wiele istnien ludzkich od zagłady,zeby wogole w tym kontekscie ten temat poruszac.Chyle czoła przed ich dokonania.I z tych wzgledów nawet zenujace jest tu poruszanie jakiegokolwiek tematu-z tym zwiazanego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt nie pisałeś mój błąd przepraszam. Poruszyłeś LWP tam było wielu z tych co przeżyli Wołyń również ci z samoobrony i za cel nie stawiali sobie zabicia wszystkich Ukraińców w Bieszczadach i do tego jeszcze w taki sposób by zadać mi przed śmiercią jak największe cierpienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogiłę człowieka, choćby symboliczną trzeba uszanować tym bardziej że w tamtych terenach i Polacy i Ukraińcy ostro nawywijali. Te krzyże to pominiki historii, a że ponurej - takie czasy wtedy były. Istotnym jest bycie świadomym tego co się tam wydarzyło - bez przekłamań. A czy wszystkie fakty ujrzały światło dzienne? Chyba nie. W tym aspekcie krzyże w leśnych ostępach Chryszczatej nie powinny gorszyć lecz skłanieć do refleksji. Może i właśnie dlatego dla mnie są to jedynie krzyże ku pamięci bandytów spod znaku tryzuba postawione pokątnie przez ich pobratymców czy też bliskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej mylnego. W ogóle to są poważne wątpliwości czy to byli ludzie - Bo normalni ludzie nie szlachtowali pojmanych jeńców i ranych gorzej niż w rzeźni. Normalni ludzie nie ucinają głów zabitym towarzyszom żeby nikt ich nie mógł rozpoznawać

Z kim był ten bunkier na Chryszczatej ? - z wyjątkowo zezwierzęconymi bandziorami kurującymi się po krwawych terrorystycznych akcjach, z masą broni i amunicji, która długo mogłaby jeszcze służyć

Wojsko i KBW zrobiło najlepszą robotę jaką mogło likwidując
bandziorów razem z ich norą


Krzyże niech sobie stawiają na Ukrainie - Te na Chryszczatej do likwidacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyż nagrobny to ja rozumiem i popieram , każdemu się nagrobek należy jak psu buda - i UPOwcom , i bandytom Dirlewagera. Pomnik upamiętniający ich czyny... No ktoś poda w końcu te namiary na GPS-a ??!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sotnie, które przebywały w terenie masywu Chryszczatej były jednymi z najbardziej brutalnych, dlatego w.g. mnie krzyz z tryzubem nie powinien tam stać.
zwykly krzyż nagrobny - o.k. - nic więcej..

Erih - zgoogl'uj frazę szpital na Chryszczatej - powinieneś trafić namiary.
pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. 8total4 w 1997 w masywie Chryszczatej i okolicach spędziłem dwa upojne tygodnie , i wróciłem na równiny dopiero z powodu ówczesnej wielkiej wody. Więc topografie terenu nieźle pamiętam.
Na poważnie ktoś powinien oskarżyć lokalnych pieczątkowych o zaniechanie urzędnicze... Na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpital UPA na Chryszczatej został wysadzony na skutek wybuchu zgromadzonych w nim materiałów wybuchowych. Jestem jak najbardziej za usunięciem krzyży ze znakiem tryzuba. W Przemyślu kazano usunąć część pomnika ku czci ofiar UPA, więc w końcu ktoś mądry w końcu moze zrobi porzadek z nielegalnymi kurchanami ku czci zwyrodnialców banderowskich.Tylko jak bedą szukać tych co te krzyże postawili to wydaje mi sie że sprawa ucichnie i nikt tego nie zrobi. Bo po co szukać winnych aby obarczać ich kosztami lepiej zrobić akcję rozbierania a chętni by sie znależli.Zal mi tylko nas Polakow którzy przeżyli tamte okropne czsy i pewnie plakąc im sie chce jak to teraz ztawia się pomniki zbrodniarzom z OUN-UPA,ale takie czasy kiedy my wybaczamy naszym oprawcą a oni się z nas śmieją ,eh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę nikogo napuszczać ale prawo w naszym kraju jest bezsilne, daje sobie radę z niszczeniem pojedynczego obywatela ale z kupką gruzu już nie.

Ciekawe jak to możliwe że pracownik państwowy /np. leśnik/ dostaje polecenie wykonania jakiejś czynności i mówi sobie nie nie zrobię tego? w dawnym ZSRR dostał by skierowanie na Kamczatkę, w NRF nie zajmował by już tej posady i nie miał by szans na jakąkolwiek inną państwową zresztą w innych krajach podejrzewam że było by podobnie a u nas, hmm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My weźmiemy pięciokilowe młoty i rozwalimy cmentarze szwabskie,ruskie i ukraińskie. Niemcy rozwalą nasze ,ruskie,angielskie i amerykańskie. Ukraińcy zaorzą cmentarz Orląt Lwowskich i wreszcie wszyscy na forum będą zadowoleni i nie będzie problemów i kłótni :) ps. Jeżeli jakiś nasz urzędnik kazał to rozwalić to kto jest przy zdrowych zmysłach i mieszka parę lat w tym kraju wie ,że trzeba zrobić wszystko żeby ten pomnik został ,bo jak się znam to ten sam urzędas za chwilę będzie posyłał T-34 z pomnika w Baligrodzie do huty ...bo ruski jest :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jacenty2004, bez urazy ale chyba nie wiesz co piszesz czy chcesz aby został pomnik postawiony mordercą którzy nabijali niemowlęta na sztachety a doroslych mężczyzn rżneli piłą bądż żywcem obdzierali ze skóry takich przykladów jest jeszcze wiele.To tak jakby postawić pomnik oprawcom z obozów zagłady.Poczytaj trochę o oddzialach UPA i pomyśl nad tym komu chcesz stawiać pomnik!!! pozdr Molnar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno piszesz że Niemcy zniszczą swoje pomniki itd, otóż jesteś w błędzie przytoczę tu historię pomnika postawionego ku czci poległych milicjantów:
-w Krsiczynie postawiono pomnik poległych milicjantów. Funkcjunariusze Ci polegli w zasadzce przygotowanej przez członków UPA .Postawiono im pomnik po latach jak doszło do obalenia socjalizmu miejscowi włodarze postanowili tozebrać pomnik jako ze przecież milicjanci byli sługusami ZSRR,ale miejscowa ludność stanęła murem za pomnikiem i stoi do dziś więc nie ma co się obawiąc o T-34 W Baligrodzie choć uważam że powinien stać na lub przy cmentarzu żolnierzy radzieckich a nie na środku rynku jeszcze raz pozdrawiam Molnar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ,ze powraca znów prawo piesci.Niektórzy jeszcze nie dorosli i niewiedza za bardzo o co chodzi.Czy nie rozumiecie,ze kij ma zawsze dwa konce ?Jak my im -to oni nam.A potem do kogo bedziecie mieli pretensje.Ja wiem ze porównywac nie ma tu co.Upowców-do Orlat Lwowskich,czy zołnierzy Ak,Ale jak my im ,to oni nam.Taka jest według niektórych głupia zasada.Kij im w ucho niech sobie tam stoja,ale kazdy z nas powinien wiedziec co ma w sercu i z duma podnosic czoło myslac o naszych dzielnych przodkach.Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie