Jump to content

feld

Forum members
 • Content Count

  1337
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. bzdury gadacie-ja czekam jak moja idzie na nocke do pracy i mam Escape Roomach...przepraszam jedzie bo w szkopi pracuje..10 km
 2. No jest paru np.. Ja.
 3. Znaczyt -normalne zachowanie-w cudzysłowiu...kto przy korycie-ten....
 4. W było nie mineło najczesciej pokazywane są tereny oraz znaleziska zwiazane z historią naszego kraju .Jak powiedział kiedys prowadzący ten program-niemczyzną mam bardzo małe zainteresowanie-Bitwa o Lubań to tereny przedwojennej Rzeszy...
 5. Oczywiscie to sa obozy,gdzie trzymano głownie przesiedlencow,w wiekszosci cywilow.A tu głownie chodzi o obozy dla jencow wojennych.Tzn jencow (byłych zołnierzy hitlerowskich niemiec)bedacych w niewoli radzieckiej ,badz pozniej polskiej.Dla przykładu -Oboz NKWD nr 76 w Neuhammer(swietoszow)zrodła podaja ponad 80 tysiecy byłych zołnierzy wermachtu,ss i luftwaffe.(czarna plama odznaczył sie tam 13 pułk kawalerii z Bolesławca podobno podlegajacy KBW,który podczas likwidacji obozu odznaczył sie okrocienstwem wobec niemieckich zołnierzy..)Oboz NKWD Kleinschonau (Sieniawka)w byłych koszarach-obecnie szpital psychiatryczny-Ponad 25 tysiecy jencow..Przeniesieni pozniej do obozu zbiorczego NKWd w Lubaniu i wywiezien w głab ZSRR.Oczywiscie jeden z najbardziej mrocznych obozow ,Oboz jeniecki NKWD w Bytomiu.Zreszta bardzo czesto trzymano jencow niemieckich w byłych obozach jenieckich (stalagi,Oflagi).Np Zagan,Łambinowice i wiele wiele innych.
 6. Były to obozy dla jencow niemieckich podlegle NKWD.Kompedium wiedzy ma ten temat jest zawarte w ksiazce Bogusława Kapki -W Polskiej niewoli-Dla przykładu podam pare lokalizacji takich obozow-Swietoszow,Sieniawka,Zagan,Luban,Szprotawa....i wiele innych.Oczywiscie mowie o obozach na Dolnym Slasku.Czesc tych obozow,w latach 46,47 wyszło z pod jurysdykcji radzieckiej i przeszło pod naszą.W wiekszosci jency ci byli wysyłani do kopaln w ZSRR,ale pewna ilosc jencow przekazana naszym wladzą ,była wysyłana do pracy w kopalniach na Górnym ślasku.Oczywiscie spora czesc jenców zwolniono do domow..To tak pokrótce w celu dania jako takiego obrazu sytuacji..
 7. Czyli nasza hipoteza jest prawidłowa.Nic tylko ruszac w teren.Rzycze sukcesów i pozdrawiam.
 8. Biegnaca jasniejsza linia sugeruje,ze ziemia była tam przezucana.Ale czy był to okop ,czy jakis stary rów np odwadniajcy-to musisz sam sprawdzic w terenie-Np wieksza liczba łusek na tym odcinku moze sugerowac ,ze była to transzeja.Pojedyncze jasniejsze plamy tez swiadcza ,ze ziemia była tam ruszana.Moga to byc leje po pociskach lub ziemianki -oczywiscie wszystkie juz zasypane.Ale powtarzam -ogólny obraz da ci osobista wizja lokalna w terenie.Oczywiscie według mnie jesli był to teren działan 1-wojennych moze byc to transzeja,poniewarz sugeruje to biegnaca niesymetryczna linia.Pozdrawiam.
 9. Napewno były jakies wykopy.Swiadcza o tym jasniejsze plamy.Ale czy na pewno okopy..?
 10. Tak.W Babich Dołach,i Oksywiu-skarpa jest wyzsa o wiele-i sa zdjecia przedstawiajace lezacy u podnóza skarpy sprzet niemiecki.Raczej wiec nie jest to Oksywie,ani Babie Doły.
 11. Kiedys rozmawiałem bardzo długo ze starym kaszubem mieszkajacym na Helu.Opowiadał on ,ze widział ciagnace kolumny niemieckiego wojska idacego po pekajacym lodzie.Widział kolumny uchodzców.Widział furmanki,zołnierzy z bronia,lekkie pojazdy.Byc moze transportery.Ale o czołgach nic nie wspominał.Tym bardziej ,ze opowiadał,ze lód był cały czas bombardowany,i obstrzeliwany przez radziecka artylerie.Owszem saperzy pracowali i stucznie mrozili lód,ale czy wystarczyłoby to na ciezkie czołgi?
 12. A punck rockowa kapela-Modern talking-to pryszcz?
 13. Oznaczenie Hanowerskiej Fabryki produkujacej elementy uzbrojenia.Ale czy ta fabryka produkowała tez skrzynki na amunicje-tego nie wiem.Ale moze to cos pomoze.
 14. Długo trzymali sie tez w Grabeckim lesie,ale krócej niz w Zofiówce-chodz opór był równie silny.Pozdro
×
×
 • Create New...

Important Information