Jump to content

feld

Forum members
 • Content Count

  1337
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. bzdury gadacie-ja czekam jak moja idzie na nocke do pracy i mam Escape Roomach...przepraszam jedzie bo w szkopi pracuje..10 km
 2. No jest paru np.. Ja.
 3. Znaczyt -normalne zachowanie-w cudzysłowiu...kto przy korycie-ten....
 4. Oczywiscie to sa obozy,gdzie trzymano głownie przesiedlencow,w wiekszosci cywilow.A tu głownie chodzi o obozy dla jencow wojennych.Tzn jencow (byłych zołnierzy hitlerowskich niemiec)bedacych w niewoli radzieckiej ,badz pozniej polskiej.Dla przykładu -Oboz NKWD nr 76 w Neuhammer(swietoszow)zrodła podaja ponad 80 tysiecy byłych zołnierzy wermachtu,ss i luftwaffe.(czarna plama odznaczył sie tam 13 pułk kawalerii z Bolesławca podobno podlegajacy KBW,który podczas likwidacji obozu odznaczył sie okrocienstwem wobec niemieckich zołnierzy..)Oboz NKWD Kleinschonau (Sieniawka)w byłych koszarach-obecnie szpital psychiatryczny-Ponad 25 tysiecy jencow..Przeniesieni pozniej do obozu zbiorczego NKWd w Lubaniu i wywiezien w głab ZSRR.Oczywiscie jeden z najbardziej mrocznych obozow ,Oboz jeniecki NKWD w Bytomiu.Zreszta bardzo czesto trzymano jencow niemieckich w byłych obozach jenieckich (stalagi,Oflagi).Np Zagan,Łambinowice i wiele wiele innych.
 5. Były to obozy dla jencow niemieckich podlegle NKWD.Kompedium wiedzy ma ten temat jest zawarte w ksiazce Bogusława Kapki -W Polskiej niewoli-Dla przykładu podam pare lokalizacji takich obozow-Swietoszow,Sieniawka,Zagan,Luban,Szprotawa....i wiele innych.Oczywiscie mowie o obozach na Dolnym Slasku.Czesc tych obozow,w latach 46,47 wyszło z pod jurysdykcji radzieckiej i przeszło pod naszą.W wiekszosci jency ci byli wysyłani do kopaln w ZSRR,ale pewna ilosc jencow przekazana naszym wladzą ,była wysyłana do pracy w kopalniach na Górnym ślasku.Oczywiscie spora czesc jenców zwolniono do domow..To tak pokrótce w celu dania jako takiego obrazu sytuacji..
 6. Czyli nasza hipoteza jest prawidłowa.Nic tylko ruszac w teren.Rzycze sukcesów i pozdrawiam.
 7. Biegnaca jasniejsza linia sugeruje,ze ziemia była tam przezucana.Ale czy był to okop ,czy jakis stary rów np odwadniajcy-to musisz sam sprawdzic w terenie-Np wieksza liczba łusek na tym odcinku moze sugerowac ,ze była to transzeja.Pojedyncze jasniejsze plamy tez swiadcza ,ze ziemia była tam ruszana.Moga to byc leje po pociskach lub ziemianki -oczywiscie wszystkie juz zasypane.Ale powtarzam -ogólny obraz da ci osobista wizja lokalna w terenie.Oczywiscie według mnie jesli był to teren działan 1-wojennych moze byc to transzeja,poniewarz sugeruje to biegnaca niesymetryczna linia.Pozdrawiam.
 8. Napewno były jakies wykopy.Swiadcza o tym jasniejsze plamy.Ale czy na pewno okopy..?
 9. A punck rockowa kapela-Modern talking-to pryszcz?
 10. Oznaczenie Hanowerskiej Fabryki produkujacej elementy uzbrojenia.Ale czy ta fabryka produkowała tez skrzynki na amunicje-tego nie wiem.Ale moze to cos pomoze.
 11. Długo trzymali sie tez w Grabeckim lesie,ale krócej niz w Zofiówce-chodz opór był równie silny.Pozdro
 12. Do lolkabusko-w rejonie o który sie pytasz najdłuzej Niemcy utrzymali sie w rejonie Zofiówki-tam jedynie utrzymali sie wiecej niz jeden dzien.
 13. Niewiem czy podał ktos -Cmentarz Kutuzowa w Bolesławcu,oraz grób Kozaka w miejscowosci Kruszyn koło Bolesławca.
×
×
 • Create New...

Important Information