Skocz do zawartości

Bieszczadzcy leśnicy nie chcą usunąć krzyży postawionych bez zezwolenia


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba już nie chcę z Tobą dyskutować,bo spostrzegam,że istotą jest dla Ciebie zdyskredytować rozmówcę... Pytanie po co?

Nigdzie nie napisałam,że będę pospiesznie nadrabiać braki,jedynie,że będę zbliżać i zgłębiać temat,choćbym już miała za sobą przerobionych sto jeden pozycji i kilkanaście rozmów w cztery oczy z ludźmi,którzy ludzi znać nie chcą,bo warto...

To nie jest wątek o akcji Wisła",a TY tylko o tym. Ja piszę o Żubrydzie w kontekście jego działalności w Bieszczadach,a Ty zarzucasz mi,że plątam go w Wisłę"... Po co dorabiasz mi intencje? Tak już masz?


Pisząc o dążeniu partii do stworzenia Polski jednonarodowej także nie miałam na myśli komunistów,a endecję. Zdaje się,że partie lewicowe ,PPS,nie były tak skrajne względem mniejszości.

Zatem dosyć,bo niechybnie zaraz mi odpiszesz,że napisałam,że Wisłę" zrobili Ukraińcy,a Ruś Czerwona leży w Afryce.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
:-))))

O Akcji Wisła, w tym wątku, pisał Bolas, Pomsee i Snake- pisali jako o zdarzeniu z naszej wspólnej historii. Ja również- w odpowiedzi na Twój wpis Nie sposób odnieść się do każdej z nieinteligentnych wypowiedzi,ale gdyby nie "Wisła,to UPa hulała by jeszcze z głowami na widłach przez pół "komuny i więcej."


Ale masz rację, o reszcie- endecji i jej planach ( polecam Dmowskiego ), organizacjach wojskowych związanych z endecją, tudzież działalności w ramach samoobrony" nie będziemy się w tym wątku spierać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś mnie sprowokować tą samoobrooną",toteż Ci odpisuję.
Ja nie zamierzam wybielać poszczególnych postaci rodowodem z Polski,lecz jednocześnie nie zamierzam sprzyjać banderowszczyznie. Wojna ma to do siebie,że rozzuchwala bandytyzm,Polski to nie ominęło. LEcz mimo wszystko Narodowe Siły Zbrojne to nie rzeźnicza UPA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NSZ nie było do końca jednolite..
NSZ-AK, NSZ-ZJ, wszelkie rozłamy w poszczególnych województwach itp itd.

Dążenie do mówienia o historii jako czarno-białej nie jest zalecane w tym temacie...

Jedno jest pewne, ktoś kto czytał tylko Krwawego Janka" i wierzy w to co pisał, nie powinien się wypowiadać na tematy Operacji Wisła", ponieważ nie ma to wiele wspólnego z prawdą historyczną.

Ciekawie pisze wikipedia na temat Gerharda:
ginął zasztyletowany w swoim warszawskim mieszkaniu przez narzeczonego córki, Zygmunta Garbackiego, w celach rabunkowych."

ciekawe skąd mają tak doskonałych śledczych, bo w.g. moich ustaleń i rozmów z ludźmi, którzy na co dzień widywali J.G. - cel rabunkowy to brednia.

Dlaczego pisał nie na temat i zginął?
- Bo musiał, jako ten który wiedział za dużo...


to daje mniej-więcej pogląd na brak czarno-białej historii.

D.K.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 11:53 11-06-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total- Motyka w Kręgu Łun w Bieszczadach" ładnie stara się rozpracować i Gerharda, i jego zejście.

Laleczka- a wiesz, że nie szło mi o prowokację? Tylko sokoro przywołujesz takie nazwiska, to mają one swój ciężar gatunkowy. Na Forum znajdziesz mniej lub bardziej udane wątki o post-endeckim podziemiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek jest tak juz długi, że w kilku żołnierskich słowach chciałbym napisac tylko co o tym sądzę.

O pomnikach UPA w Polsce: wladza powinna je wszystkie (tam gdzie ich forma gloryfikuje banderowców) wyciąć. Mozna postawic dyplomatycznie krzyz poległym po obu stronach z modlitwa o zbawienie dusz (co najwyżej).

Porównywanie zbrodniczej w najwyższej formie UPA i rzezi na Wołyniu do akcji Wisła" jest skandalem.

Historie bada sie poprzez uogólnienie (!) a nie odkrywcze odnajdywanie bohaterów w LWP, czy zbrodniarzy w NSZ czy dobrych ludzi w UPA. Na 1000 osób znajda się wszystkie typu... Ale poprzez srednia wypadkową, moim zdaniem, można stwierdzić, że NSZ to legenda i szczyt polskiego patriotyzmu (dla mnie ta formacja jest bliższa niz nawet AK).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten się wypowie,ten nie,tamten nie powinien - przekrój społeczeństwa...

Nie leży mi na tym forum zarzucanie różnych chorób,niewiedzy,czytanie iewłaściwych" autorów i wszelkie próby ośmieszania. Wiadomo ,takie pseudoargumenty są domeną ludzi nie znajdujących tych istotnych...Kto da mi gwarancję na jedynie słuszne i prawdziwe źródła?

Tak,historia jest wypadkową i nie pisze się jej na kanwie jednego hero w UPA.

I tak niedługo zrobią z nich kombatantów,a sąsiadowi nic do tego,bo ofiary ustalono statystycznie,więc zawsze można zaniżyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale skoro istnieją źródła, których nierzetelność można jawnie wytłumaczyć, i jest do tego okazja to dlaczego tego nie robić?
Lepiej chyba wiedzieć co czytać niż wierzyć na słowo ludziom, którzy pisali bez sensu..

Po to jest dyskusja aby argumenty zderzać, tak samo jest ze źródłami historycznymi.

Zamiast łykać propagandę, lepiej mieć dystans.


Jeśli chodzi o operację Wisła" i walkę z bandami jeszcze za okupacji, zrobiono przez te 60-70 lat, skuteczne kroki aby zataić wszelką prawdę, albo przynajmniej opowiedzieć ją w sposób postronny, tak samo po jednej jak i po drugiej stronie.

Prawda jest taka że gdyby nie sprzątnięto Waltera, to Rokossowski miałby kiepską sytuację w objęciu urzędu marszałka, a że się dało to wszystko wkomponować w otwartą wojnę, która trwała od początku do końca - było w 100% wygodne dla obecnej władzy.

Znalezienie Świadka nie skażonego tym wszystkim, graniczy niemal z cudem, ale mimo wszystko jest kilka relacji, które dają zupełnie inny pogląd na tę zawieruchę".


Gwarancja na jedyne słuszne i prawdziwe źródła nie istnieje nigdy, ale są źródła, które można uznać za dużo bardziej wiarygodne i te im przeciwne.

Bazowanie na samej literaturze bez przesłuchania dziesiątek świadków, to w tym temacie niestety mizeria.

W zasadzie do zagłębiania się na ten temat, zapraszam do działu Wojny Światowe", ew. Historia Najnowsza...".

EOT.

D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie