Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 Zezwierzęcenie całkowicie poza skalą. A w zasadzie przykro używać słowa „zezwierzęcenie”, ponieważ ciężko obraża się świat zwierząt.
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 wGotowości - rusza program powszechnych szkoleń obronnych. Pierwsze zajęcia już 22 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamia nowy, ogólnopolski program powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości”, których celem jest wzmocnienie odporności obywateli i bezpieczeństwa państwa. To pierwsza w Polsce tak szeroka inicjatywa budująca gotowość obywatelską i pozwalająca każdej osobie pełnoletniej zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do tego by wiedzieć jak reagować w sytuacjach kryzysowych – od pierwszej pomocy, przez przetrwanie i bezpieczeństwo domowe, po cyberbezpieczeństwo. Szkolenia będą dotyczyły wszystkich obywateli polskich, którzy będą chcieli z tego skorzystać. 22 listopada rozpoczyna się pilotaż. 132 jednostki oparte w głównej mierze o Wojska Obrony Terytorialnej, ale z wielkim udziałem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - są przygotowane do przeszkolenia wszystkich chętnych, którzy zgłoszą się na kursy, którzy będą mogli podnieść swoje umiejętności.
Cronos Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 I bardzo super:) Mam jednostkę pod nosem, zapisuję się na medyczny bo tego nigdy za wiele. Natomiast niedogadaniem jest fakt odbywania szkolenia "w czasie wolnym od pracy" w wersji indywidualnej. U mnie w wariatkowie grupowe raczej nie przejdzie.
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 8 minut temu, Jedburgh_Ops napisał: wGotowości - rusza program powszechnych szkoleń obronnych. Pierwsze zajęcia już 22 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamia nowy, ogólnopolski program powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości”, których celem jest wzmocnienie odporności obywateli i bezpieczeństwa państwa. To pierwsza w Polsce tak szeroka inicjatywa budująca gotowość obywatelską i pozwalająca każdej osobie pełnoletniej zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do tego by wiedzieć jak reagować w sytuacjach kryzysowych – od pierwszej pomocy, przez przetrwanie i bezpieczeństwo domowe, po cyberbezpieczeństwo. Szkolenia będą dotyczyły wszystkich obywateli polskich, którzy będą chcieli z tego skorzystać. 22 listopada rozpoczyna się pilotaż. 132 jednostki oparte w głównej mierze o Wojska Obrony Terytorialnej, ale z wielkim udziałem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - są przygotowane do przeszkolenia wszystkich chętnych, którzy zgłoszą się na kursy, którzy będą mogli podnieść swoje umiejętności. „wGotowości” to program dla każdego – kobiet i mężczyzn, młodych i dorosłych, rodziców, seniorów, pracowników instytucji i firm. Szkolenia mają charakter dobrowolny, powszechny i bezpłatny. Udział w nich nie wiąże się z obowiązkiem służby wojskowej. Program „wGotowości” składa się z dwóch komplementarnych ścieżek: 1. Ścieżka „Odporność” – skierowana jest do obywateli bez przeszkolenia wojskowego. Obejmuje cztery jednodniowe moduły szkoleniowe, po 8 godzin każdy. • Bezpieczeństwo – jak przygotować siebie i dom na sytuacje zagrożenia, reagować na sygnały alarmowe i przeprowadzić ewakuację. • Pierwsza pomoc – podstawy ratownictwa przedmedycznego, elementy medycyny pola walki, obsługa defibrylatora AED. • Przetrwanie – przygotowanie plecaka ewakuacyjnego, planowanie ukrycia, terenoznawstwo i elementy survivalu. • Cyberbezpieczeństwo – jak chronić dane, rozpoznawać phishing, fake newsy i ataki socjotechniczne, jak bezpiecznie korzystać z AI i mediów społecznościowych. Szkolenia mają charakter praktyczny, dostosowany do możliwości uczestników i są prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego oraz ekspertów z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy – bez presji, bez stresu, bez egzaminów. 2. Ścieżka „Rezerwy” – rozwinięcie systemu szkoleń wojskowych, obejmująca: • dobrowolne przeszkolenie podstawowe; • doskonalenie żołnierzy rezerwy w formie ćwiczeń wojskowych, • ochotnicze szkolenia studentów, kandydatów na oficerów rezerwy W pierwszym etapie – pilotażu, do końca grudnia 2025 r. realizowana będzie ścieżka „Odporność”, która ma charakter obywatelski i powszechny. Wdrażanie ścieżki „Rezerwa” rozpocznie się w drugiej połowie 2026 r. W pilotażu, który został ogłoszony 6 listopada 2025 roku, udział mogą wziąć wszyscy pełnoletni obywatele. Rejestracja odbywa się poprzez aplikację mObywatel, a pierwsze szkolenia ruszą 22 listopada 2025 r. i będą organizowane w cztery kolejne weekendy w całej Polsce. Zapisz się już dziś! Dla wszystkich obywateli zainteresowanych programem wGotowości uruchomiona została strona internetowa, na której na bieżąco będą aktualizowane informacje dotyczące szkoleń: www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci Więcej tu
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 6 minut temu, Cronos napisał: Natomiast niedogadaniem jest fakt odbywania szkolenia "w czasie wolnym od pracy" w wersji indywidualnej. Jak wygląda szkolenie indywidualne? Czas trwania: Jeden dzień (8 godzin), zwykle w weekendy. Miejsce: 132 jednostki w całym kraju; mapa dostępna w aplikacji mObywatel. Co zabrać: Wygodny strój i sportowe obuwie (część zajęć na świeżym powietrzu). Typy kursów: Podstawowy kurs bezpieczeństwa, kurs przetrwania, kurs medyczny, kurs cyberhigieny. Po ukończeniu: Certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Więcej tu
Cronos Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 9 minut temu, Jedburgh_Ops napisał: Jak wygląda szkolenie indywidualne? Czas trwania: Jeden dzień (8 godzin), zwykle w weekendy. Miejsce: 132 jednostki w całym kraju; mapa dostępna w aplikacji mObywatel. Co zabrać: Wygodny strój i sportowe obuwie (część zajęć na świeżym powietrzu). Typy kursów: Podstawowy kurs bezpieczeństwa, kurs przetrwania, kurs medyczny, kurs cyberhigieny. Po ukończeniu: Certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Więcej tu Tak, ale uważam że (tak jak szkolenie BHP) odbywające się w czasie pracy, jest uznawane w kadrach jako nieobecność usprawiedliwiona, tak powinno być w tym przypadku.
karpik Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 4 godziny temu, karpik napisał: "W okupowanym Doniecku zniszczono bazę przechowywania i wystrzeliwania „szahidów” — Madjar Baza przechowywania, kompletacji i wystrzeliwania „szahidów” znajdowała się na terenie lotniska w Doniecku. Prace nad tym skomplikowanym celem trwały kilka miesięcy, poinformował dowódca SBS Sił Zbrojnych Ukrainy. Tej nocy operacja została przeprowadzona odpowiednimi środkami rażenia SSO i RViA Sił Obrony Ukrainy oraz wywiadu brygadowego 414. obr SBS Pticy Madjara." Jak drony SSO wysadziły magazyn „Szachidów” w Doniecku VID_20251106_133116_223.mp4
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 15 minut temu, Cronos napisał: Tak, ale uważam że (tak jak szkolenie BHP) odbywające się w czasie pracy, jest uznawane w kadrach jako nieobecność usprawiedliwiona, tak powinno być w tym przypadku. Uważam tak samo. Prawdopodobnie sporo takich formalnych szczegółów jest jeszcze do dopracowania. Ale ogólna idea jest dobra. Na pewno zmniejszy się ilość pań-singielek w stanie rozedrgania i dezorientacji pt. „Co robić?” w obecnych polskich realiach, bo się te panie po prostu dowiedzą na tych szkoleniach chociaż jakiegoś elementarza. Broń boże nie naśmiewam się z tego zjawiska - sam robię, co mogę wobec koleżanek-singielek (którym nie ma kto tłumaczyć pewnych spraw) moich i mojej żony i tłumaczę im różne rzeczy, żeby nie popadały w histerię wojenną. Teraz będą mogły się zapisać do omawianej inicjatywy i tylko mam nadzieję, że zajmą się tą inicjatywą ludzie mądrzy, a nie tacy, po szkoleniu u których Polacy będą kupowali mieszkania na najdalszym zachodzie Zatoki Biskajskiej.
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 Rosyjski ruch oporu spalił systemy sterowania kilkudziesięciu lokomotyw Partyzanci ruchu oporu Wolność Rosji spalili dziesiątki systemów sterowania lokomotyw, które były używane do transportu ładunków wojskowych - powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy.
bodziu000000 Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 43 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał: Rosyjski ruch oporu spalił systemy sterowania kilkudziesięciu lokomotyw Partyzanci ruchu oporu Wolność Rosji spalili dziesiątki systemów sterowania lokomotyw, które były używane do transportu ładunków wojskowych - powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy.
Jedburgh_Ops Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 2 godziny temu, bodziu000000 napisał: Weterani D-Day, z którymi zawsze korespondowałem, dopóki żyli, byliby zachwyceni. To wszystko, co teraz dzieje się w FR to jest w duchu filmu „Bitwa o szyny” / „La Bataille du Rail”. Historia się powtarza i niewiele się w niej zmienia.
Cypis Napisano 6 Listopad 2025 Napisano 6 Listopad 2025 Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nie pojawił się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według "Kommiersanta" minister był nieobecny "za porozumieniem stron". Inne media przypuszczają jednak, że mógł popaść w niełaskę Kremla. musi uważać , żeby nie wchodzić wyżej niż na półpiętro , jak będzie wyżej to może być kolejny lot ku ziemi
bodziu000000 Napisano 7 Listopad 2025 Napisano 7 Listopad 2025 11 godzin temu, Cypis napisał: Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nie pojawił się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według "Kommiersanta" minister był nieobecny "za porozumieniem stron". Inne media przypuszczają jednak, że mógł popaść w niełaskę Kremla. musi uważać , żeby nie wchodzić wyżej niż na półpiętro , jak będzie wyżej to może być kolejny lot ku ziemi
karpik Napisano 7 Listopad 2025 Napisano 7 Listopad 2025 Siły Specjalne Sił Zbrojnych Ukrainy nadal niszczą logistykę rosyjskich okupantów na okupowanym Krymie W nocy z 5 na 6 listopada Siły Operacji Specjalnych przeprowadziły precyzyjne uderzenia na bazy paliwowe i magazyny paliw i smarów. W wyniku ataków zniszczona została baza paliwowa „Gwardijska” w pobliżu osady Gwardijsk. Zniszczono napełniony zbiornik RVS-400 oraz dwa pociągi z cysternami załadowanymi produktami naftowymi. Zarejestrowano również potężne pożary na bazach paliwowych i magazynach paliw i smarów w Symferopolu oraz w osadzie Bitumne, gdzie uszkodzone zostały obiekty parku zbiornikowego. VID_20251107_103704_378.mp4
karpik Napisano 7 Listopad 2025 Napisano 7 Listopad 2025 (edytowane) Obywatele Rosji nie będą już mogli otrzymywać wielokrotnych wiz Schengen – Komisja Europejska przyjęła surowsze zasady Teraz obywatele FR muszą składać wniosek o nową wizę za każdym razem, gdy zechcą wjechać do krajów UE. Ponadto wszystkie wnioski Rosjan o wizę Schengen będą teraz poddawane wzmocnionej kontroli. Rzeczniczka MSZ FR Zacharowa obraziła się, twierdząc, że Europa najwyraźniej nie potrzebuje turystów z zasobnym portfelem (zobacz wideo). Kraje UE będą mogły nadal wydawać wielokrotne wizy Schengen członkom rodzin obywateli FR mieszkających w UE oraz kierowcom transportu ciężarowego. fdownloader_Sn5ty26x.mp4 Edytowane 7 Listopad 2025 przez karpik
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się