Skocz do zawartości

Figury ● Rozdział VII


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Tyr napisał:

Bodziu tobie zrobili papkę z mózgu, czy ty starasz się zrobić innym? Za swoje wpisy niedługo dostaniesz nagrodę sołowiowa...

Marże Orlenu i Lotosu skoczyły o kilkaset procent. 'Rafinerie to teraz kury znoszące złote jaja' | Biznes na Next.Gazeta.pl

Cytat:

"Rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska wyjaśniała natomiast, że modelowa marża jest wskaźnikiem teoretycznym i że jej łączenie z cenami paliw i zyskami koncernu jest manipulacją. Tłumaczyła, że "marża modelowa nie jest miarą zarobku koncernu, a jedynie odzwierciedla warunki makroekonomiczne" oraz że jest "kategorią rynkową i jest taka sama dla wszystkich rafinerii w regionie, różnicuje ją jedynie struktura produkcji". 

Ps. Nie mam pojęcia czy to prawda, podziwiam zapał z jakim niektórzy odkrywczo demaskują "marże modelowe" jak przyczynę kosmicznych cen paliwa. Dziwią tylko wzrosty cen w całej Europie. Kaczyński i Obajtek sprawcami ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, takafura napisał:

Cytat:

"Rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska wyjaśniała natomiast, że modelowa marża jest wskaźnikiem teoretycznym i że jej łączenie z cenami paliw i zyskami koncernu jest manipulacją. Tłumaczyła, że "marża modelowa nie jest miarą zarobku koncernu, a jedynie odzwierciedla warunki makroekonomiczne" oraz że jest "kategorią rynkową i jest taka sama dla wszystkich rafinerii w regionie, różnicuje ją jedynie struktura produkcji". 

Ps. Nie mam pojęcia czy to prawda, podziwiam zapał z jakim niektórzy odkrywczo demaskują "marże modelowe" jak przyczynę kosmicznych cen paliwa. Dziwią tylko wzrosty cen w całej Europie. Kaczyński i Obajtek sprawcami ?

 

Cena ropy spada. Jest obecnie na poziomie sprzed roku.

Skąd taka cena na stacjach i skąd rekordowe zyski jeżeli marża jest jakaś "wirtualna"?

Serio pytam. Nie znam się i nie chce mi się zagłębiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, karpik napisał:

Cena ropy spada. Jest obecnie na poziomie sprzed roku.

Skąd taka cena na stacjach i skąd rekordowe zyski jeżeli marża jest jakaś "wirtualna"?

Serio pytam. Nie znam się i nie chce mi się zagłębiać.

Rozchodzi się - jak czytałem - o to, że z Rosji nie płynęła wyłącznie surowa ropa, ale też gotowe paliwa. A przerób kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, karpik napisał:

Cena ropy spada. Jest obecnie na poziomie sprzed roku.

Skąd taka cena na stacjach i skąd rekordowe zyski jeżeli marża jest jakaś "wirtualna"?

Serio pytam. Nie znam się i nie chce mi się zagłębiać.

Przy 20 % inflacji wszystkie ceny są w ruchu, choć paliwa podrożały masakrycznie i gwałtownie o 100 %.  Paliwa, opał i prąd to rzeczy tak strategiczne, że m.in. ze względu na wybory w przyszłym roku kto by nie rządził będzie się starał utrzymać je w ryzach. Dopłatami, subwencjami, negocjacjami, zawieszeniem VAT. Dla swojego dobra ( czyli wyniku wyborczego) a nie naszego.

Nie znam się, ale nie wierzę w samobójcze windowanie cen dla krótkoterminowych zysków. po wyborach to co innego ;)

Ps. Trzeba by pójść tropem który sugeruje @Erih.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie