Skocz do zawartości

Pandemia


les05

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Prawie codziennie ognisko na działce, oswoiłem myszy w drewutni i niestety rozsmakowałem się w whisky. Plus po raz pierwszy byłem w Białymstoku (i to od razu dwa razy), odkryłem że takie dobre regionalne ciastka mają (orzeszki nadziewane kremem). 

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Od kilku dni na terenie Polski, odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, z objawami neurologiczno-oddechowymi.
Objawy chorobowe takie jak:
- hiperglikemia
- otępienie
- sztywność kończyn
- duszność
- anizokoria
- źrenice niereagujące na światło
- drgawki
- ataki padaczkowe
- spadek saturacji
- hipokaliemia
- podniesione parametry AST i CK z krwi
powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

W związku z zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta choroba, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wychodzić z kotami na spacery, ograniczyć kontakt z surowym mięsem wieprzowym, drobiowym, nie dopuszczać do kontaktu z dzikimi ptakami.
Obecnie żadne zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu. Jest duża śmiertelność, a chorują zarówno zwierzęta młode i zdrowe jak i stare czy chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że:

Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

W dniu dzisiejszym odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania.

Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

 

https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-III-GLW-w-sprawie-choroby-kotow/idn:2283

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jako wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podjął decyzję o bezprzetargowym zakupie respiratorów i maseczek, które okazały się trefne. Teraz, jako minister cyfryzacji, bez przetargu wybrał operatora odpowiadającego za płatności podatków w aplikacji mObywatel. Wskazał Bank Gospodarstwa Krajowego.

[...]

https://www.money.pl/podatki/bez-przetargu-janusz-cieszynski-wskazal-kto-obsluzy-platnosci-mobywatela-6916034220014368a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włochy poinformowały o pozytywnym wyniku badania pięciu psów i kota pod kątem ptasiej grypy. Wszystkie zwierzęta są na fermie drobiu. Eksperci apelują jednocześnie o spokój i ostrożność.

"Należy jak najszybciej i skuteczniej zintensyfikować stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego na fermach drobiu, również ze względu na nowe przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 u mewy różowej (Chroicocephalus genei) i śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) w prowincji Rawenna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2023 o 11:55, bjar_1 napisał:

Już coś nowego szykują. Farcik, że zalaminowałem sobie zwolnienie z maseczki podczas poprzedniej plandemii. Nie giąć, nie niszczyć - przez kilka plandemii będzie służyć.

Mimo na ogół wspólnego frontu tutaj się nie zgodzimy :)
Wczoraj akurat widziałem fajny okaz: Pod siłownie zajechał starszym seatem ON: Duży, z karczychem, wytatuowany na 50%, mina groźna. Pod lusterkiem krzyżyk, na plecaku kotwica "P", z tyłu auta naklejki: NSZ oraz symbolizująca palec Fuck-off z podpisem "OTO MÓJ PASZPORT COVIDOWY". No, twardziel.
P.S. Tylne tarcze hamulcowe by sobie wymienił, bo były całkowicie zardzewiałe, w ogóle nie działające hamulce na tylnej osi... Antysystemowiec jeden.

M. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie