Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Eris, nowy podwariant omikronu, dynamicznie się rozprzestrzenia. Został odnotowany już w 45 krajach w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. - Prawdopodobnie również dotarł już do Polski - przekazała wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Emilia Skirmuntt.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o nowej mutacji omikronu, szczepie EG.5.1., nazywanym nieformalnie Eris. - To potomek subwariantu XBB.8 i został przez WHO zaklasyfikowany jako Variant under Monitoring, czyli znajdujący się pod obserwacją - przekazała w rozmowie z portalem cowzdrowiu.pl prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.


PS A na Cyprze epidemia FIP, czyli zarazy, która dziesiątkuje sierściuchy...

 

 

Napisano
On 17.08.2023 o 11:45, bjar_1 napisał:

 Niesamowite to jest Pańskie zdziwienie, że kilometrówka to zwrot kosztów także za  "przejazdy posłów w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego samochodem własnym lub innym" ".

Pytałem mojego czwartoklasistę jak rozumie zwrot "samochodem własnym lub innym" - załapał.

Napisano
6 minutes ago, bjar_1 napisał:

Może dlatego nie kumam, że jestem dopiero w drugiej klasie. Zapytaj pan syna, w której o tym uczą - w trzeciej czy już w czwartej.

Ta druga klasa to i tak sukces. Korepetycje czy nauka zdalna w czasie pandemii pomogła ?

Napisano

E-receptę otrzymało już 37 422 346 pacjentów!😎

Od momentu wystartowania programu wystawiono aż 1 708 180 915 e-recept, z czego zrealizowano ich 1 448 347 815!🤳

Za tymi liczbami i sukcesem stoi m.in. Janusz Cieszyński, który kierował programami, takimi jak e-recepta oraz IKP. To krok w dobrą stronę!

369451146_271675842317253_6289592947486062058_n.jpg

Napisano

Zakażenie bakterią Ligionella pneumophila potwierdzono jak na razie u 71 osób w województwie podkarpackim - wynika z najnowszego komunikatu opublikowanego w środę (23 sierpnia) przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie. Większość z nich przebywa w szpitalach na terenie Rzeszowa. Nadal nie jest znane źródło zakażenia.

Napisano
22 godziny temu, bjar_1 napisał:

Pewnie kacapscy szpiedzy...

Ale doczytałeś jak to powstało i kto siedzi w Rzeszowie?🙂

Pierwsze grupowe zachorowanie odnotowano w 1976 r w Pensylwanii podczas zjazdu weteranów II wojny światowej jednego z legionów amerykańskich. Zachorowało wówczas 186 osób, które mieszkały w jednym z hoteli w Filadelfii....

Napisano
On 25.08.2023 o 11:45, Czlowieksniegu napisał:

bjar

"Pewnie kacapscy szpiedzy... ..."

Taki OT, ale 4 czy 7 zdarzeń kolejowych w przeciągu dwóch dni, jest już pod siatkę szpiegowską Moskwy podciągane...

Ja stawiam na rdzennych Aborygenów

W przesłanym komunikacie podano, że do nadawania sygnału radio-stop za pomocą radiotelefonu przez nieznanego sprawcę doszło w piątek o godzinie 21.23 na linii 273 odcinek Daleszewo-Szczecin Główny oraz na linii 351 odcinek Choszczno–Szczecin Główny. Sygnał był odbierany przez posterunki ruchu i maszynistów pociągów znajdujących się w tym obszarze.

Odebranie sygnału radio-stop skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości. Powoduje on automatyczne zatrzymanie składów w danym rejonie.

Napisano

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka w niedzielę [ 27.08.2023 ] poinformował o 16 nowych zakażeniach bakterią legionelli. Łącznie zakażone legionellą są już 143 osoby.

 

PS Pomijając pomysły Capricornus, żyjący w alternatywnej rzeczywistość propagują wersję, że.. tak tak, nie mylicie się- Ukraińcy przekraczający granicę przywlekli do PRL i oni głównie roznoszą bakterie*...

 

 

* ewidentnie duch Goebbelsa nie ginie i się komuś Żydzi vs tyfus przypomniało...

 

Napisano
13 godzin temu, Czlowieksniegu napisał:

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka w niedzielę [ 27.08.2023 ] poinformował o 16 nowych zakażeniach bakterią legionelli. Łącznie zakażone legionellą są już 143 osoby.

 

PS Pomijając pomysły Capricornus, żyjący w alternatywnej rzeczywistość propagują wersję, że.. tak tak, nie mylicie się- Ukraińcy przekraczający granicę przywlekli do PRL i oni głównie roznoszą bakterie*...

 

 

* ewidentnie duch Goebbelsa nie ginie i się komuś Żydzi vs tyfus przypomniało...

 

Nie wiem po co tak pianę biją? Pewnie nigdy nie pili (tfu) wody w Rzeszowie z ujęcia z Wisłoka . To wyjątkowo ekstremalne doznanie, przypominające pustynny survival z piciem wody z odciśniętych odchodów słonia.... Ja stawiam na te ujęcia.

  • 2 weeks later...
Napisano

A człowiek orkiestra, wielu talentów:

- To politycznie motywowana zemsta Mariana Banasia - stwierdził Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, były wiceminister zdrowia, który odniósł się tym samym do zarzutów Najwyższej Izby Kontroli. Podkreślił również, że zakup respiratorów został uzgodniony z konsultantem krajowym do spraw anestezjologii, a firma, która je dostarczyła, była sprawdzana przez służby.

Zapewnia jednocześnie, że miał w sprawie wyboru firmy rekomendację Agencji Wywiadu. - Miałem potwierdzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, że co do firmy nie ma jakichkolwiek wątpliwości i w takich okolicznościach została podjęta decyzja o dokonaniu takiego zakupu - dodał.

Napisano

Z Indii docierają niepokojące wieści. Po raz kolejny zaatakował wirus Nipah, który przypomina COVID-19, ale nie ma na niego skutecznego lekarstwa czy szczepionki. Jakie są jego objawy?

W Indiach zmarły już dwie osoby zakażone wirusem Nipah. Kolejne otrzymały pozytywny wynik i pozostają pod opieką lekarzy w szpitalu. 170 osób zostało objętych kwarantanną.

Śmiertelny wirus w Indiach. Jakie są objawy?

Wirus Nipah pojawił się w stanie Kerala na południu Indii. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zamknięto szkoły i biura. Zalecono także wyjątkową ostrożność w jakichkolwiek kontaktach.

Wirus przypomina COVID-19, ale rokowania chorych są o wiele gorsze. Nie ma także skutecznego lekarstwa, czy szczepionki, która zahamowałaby rozprzestrzenianie się wirusa. Jakie są główne objawy?

Objawy zakażenia to: gorączka, ból głowy, ból mięśni, wymioty, kaszel, ból gardła, zawroty głowy, senność, drgawki, zmieniona świadomość, niewydolność oddechowa.

Mogą wystąpić zawroty głowy, senność, zaburzenia świadomości i objawy neurologiczne wskazujące na ostre zapalenie mózgu. U niektórych osób może wystąpić również atypowe zapalenie płuc i poważne problemy z oddychaniem, w tym ostra niewydolność oddechowa. W ciężkich przypadkach występuje zapalenie mózgu i drgawki od 24 do 48 godzin - przekazuje WHO.

Okres inkubacji trwa zazwyczaj około 4–14 dni. Według najnowszych doniesień WHO może sięgnąć nawet 45 dni. Co więcej, organizacja stwierdziła, że skrajnych przypadkach chorzy mogą zapaść w śpiączkę.

Nie jest to pierwszy raz kiedy wirus Nipah atakuje. W 1999 r. wykryto go na terenie Malezji, a w ostatnich latach dawał o sobie znać w Indiach. Naukowcy ustalili już, że wirus przeniósł się na człowieka z nietoperzy. Ogniska wirusa potwierdzono dotychczas wyłącznie w Azji m.in. w Chinach, Indiach i Bangladeszu

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie