Skocz do zawartości

Andrzej Duda objął patronatem święto Brygady Świętokrzyskiej. Tej, która kolaborowała z okupantem


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 559
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

@balans w tym co piszesz jest sporo racji, odnośnie przyczyn upadku (bankructwa) PRL-u zapominasz jednak o takim drobnym szczególe (z którego mamy z resztą obecnie swoiste deja-vu) jak gierkowska epoka dobrobytu na kredyt. 

A tak w ogóle, to się zastanawiam co ostatnie kilka postów w tym wątku (włącznie z tym właśnie pisanym) ma wspólnego z faktem kolaboracji BŚ z hitlerowcami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, magius28 napisał:

@balans w tym co piszesz jest sporo racji, odnośnie przyczyn upadku (bankructwa) PRL-u zapominasz jednak o takim drobnym szczególe (z którego mamy z resztą obecnie swoiste deja-vu) jak gierkowska epoka dobrobytu na kredyt. 

A tak w ogóle, to się zastanawiam co ostatnie kilka postów w tym wątku (włącznie z tym właśnie pisanym) ma wspólnego z faktem kolaboracji BŚ z hitlerowcami. 

Widzisz, te kredyty nie były tak głupio pomyślane, bo nie przejadano ich, tylko kupowano za nie zachodnie technologie i całe linie produkcyjne, a spłacano je produkcją na eksport. Wszystko się domykało do momentu wybuchu "wojny naftowej" - to wtedy Zachód z powodu kryzysu przestał u nas kupować, a zachodnie banki "urealniły" nam odsetki od kredytów [na Zachodzie nigdy nas nie lubiano, więc jak była okazja, to nam przywalili]. Pojawił więc się ten sam problem, który miała II RP - czyli brak dewiz [Anglicy przed wojną śmiali się z Polaków, że ci aby zdobyć dewizy, to sprzedają u nich cukier po tak niskiej cenie, że opłaca się nim karmić świnie - autentyczne]. Do tego Breżniew urealnił nam wtedy ceny ropy naftowej - być może była to rekcja na próbę usamodzielnienia się Gierka - vide budowa naftoportu i zakup floty gigantycznych tankowców, o kombinowaniu z własną bombą atomową, a nawet wodorową [zapalnik laserowy] już nie wspominając. Ogólnie temat rzeka, ale nie na ten wątek. Dodam jedynie, że gdyby nie Gierek, z którego się zresztą wtedy naśmiewałem, to nie byłoby czego rozkradać przez jakieś dobre 25 lat w czasach tzw. Wolnej Polski...

A jak się to ma do tematu kolaboracji BŚ? Ano tak, że jak napiszesz, że kolaborowała z hitlerowcami, to zaraz zarobisz od prawicowych fanatyków, że jesteś co najmniej komuch, jeżeli nie UBek. A tak w ogóle, to nadajesz z Kremla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ona kolaborowała a można tylko spierać się o to dlaczego to robiła i czyje interesy wiodły ją w tym temacie. 

Koledzy z krwi prawicy tylko mogą ją nieudolnie usprawiedliwiać. 

Podejrzewam że szara masa wojskowa nie bardzo wiedziała o co kaman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, toska napisał:

Podejrzewam że szara masa wojskowa nie bardzo wiedziała o co kaman

Miałem przyjemność przegadać na początku lat 90 w sumie kilkadziesiąt godzin z szeregowym żołnierzem BŚ. Nigdy nie był ani nacjonalistą ani antysemitą (z resztą po wojnie ożenił się z Żydówką), chciał po prostu walczyć z wrogiem, a że mieszkał, gdzie mieszkał, nawiązał kontakty, jakie nawiązał, trafił do BŚ. Tylko tyle i aż tyle. 
Dlatego jestem zdecydowanym przeciwnikiem wrzucania do jednego wora wszystkich żołnierzy BŚ, jednakże działania podejmowane przez dowództwo brygady nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do kolaboracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magius- już w kilku wątkach, także w tym, pisałem, że w znakomitej części przypadków, przynależność do takiej a nie innej organizacji, zwłaszcza na terenach wiejskich, mniej zależała od ideologii, a więcej od geografii. Czyli kto i jak działał w terenie danej wsi, czy gminy. A dodatkowo w pewnych przypadkach, patrz konieczność ukrycia się, tym bardziej kolor nie miał znaczenia. Zwłaszcza, że wszystko kręciło się w gronie bliskich sąsiadów czy znajomych, gdzie kandydat był z ręki do ręki przekazywany, a nie wysyłany z listem polecającym do centrali.

Ale ponieważ powyższe w jakiś sposób rozgrzesza także lewicową czy komunistyczną partyzantkę, nijak to w smak dzisiejszym wyklętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż yeti pisałem że jak się lansuje biało czarny obraz jakichkolwiek wydarzeń to dyskusja o temacie nie ma najmniejszego sensu. 

Każdy kryształ ma skazę i nawet z najbardziej poobijanego emaliowanego kubka można się napić wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to niech BŚ będzie organizacją świętych patriotów do tego dorzucić gwiazdy typu  wołyniak i jemu podobni i na ołtarze z nimi. 

To  cię chyba w końcu zadowoli. 

Każda zdroworozsądkowa ma sens ale ona u ciebie W TEJ sprawie nie występuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj te z linku do BŚ. GW chciała granatowych do kolaboracji przypisać. Niektórym się nie mieści, że sowiety były takim samym wrogiem i ci najbardziej psy wieszają na BŚ.  Taka moda była, że AK też o kolaboracje z okazji Katynia była  pomawiana przez naszego przyjaciela Józefa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin

To, że "sowiety były takim samym wrogiem i ci najbardziej psy wieszają na BŚ" nie zmienia faktu, że rząd londyński z nimi współpracował. Znaczy się, skoro partyzantka GL/AL była kolaboracyjna wobec Moskwy, to Londyn też?

Dwa- nie zmienia to także problemu, że NSZ-ZJ/BŚ współpracowało/kolaborowała z III Rzeszą. A, żeby Ci trudniej było, to dotyczy to przynajmniej wyższego dowództwa i przed styczniem 1945.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź to przez pryzmat 1 wś i zobacz ile było jednostek i opcji politycznych o których przeciwnicy mówili kolaboranci .

Zapomniałem. Rząd na uchodźstwie też byli "faszysty"  i "impieralisty" - zgadzasz się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans - co ma niby wynikać z czasu rejestracji - staż do emerytury ?
Nie o Twój nick  chodzi a o jeden z wspierających .
Sam go stworzyłem a od pewnego czasu ze zdziwieniem obserwuję na forum.
Nikogo też nie uważam za pajaca nawet jeśli pracujesz w "cyrku".
Nie ,niestety nie jestem agentem Mosadu gloryfikującym niemiecki nazizm.
Posługujesz się wzorcowym zestawem argumentów rosyjskiej propagandy .
Na forum Polskich rekonstruktorów i historyków to raczej niezwykłe .
To ja dorastałem wśród pudeł z ulotkami Solidarności przeznaczonymi do kolportażu.
I to moje pokolenie dostawało w tyłek podczas transformacji .
Czy było warto ? - owszem im dalej od wschodu tym lepiej .
A teraz siej radośnie propagandę bo nie zamierzam dalej przeszkadzać Wam w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że raz za razem ale........ 

Taki sobie nawet trzeźwy artykulik 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://kurierhistoryczny.pl/artykul/co-z-brygada-swietokrzyska-jest-nie-tak,282&ved=2ahUKEwiR4ICtsaHkAhWwl4sKHWsdACUQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw0QuRUhgmVqzkA12ug6dPma

MIROSLAV emerytem jeszcze nie jestem a nawet jak bym był to co to zmienia. 

To że jestem dekadę na forum nie może ci chyba przeszkadzać bo niby dla czego. 

Radykalizacja poglądów zwłaszcza prawicowych zaczeła się wtedy kiedy w pełnoletniość weszło pierwsze pokolenie urodzone w,, wolnej,,*Polsce 

*jak twierdzą niektórzy dopiero taka nastąpiła raptem lat 3 temu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, toska napisał:

Radykalizacja poglądów zwłaszcza prawicowych zaczeła się wtedy kiedy w pełnoletniość weszło pierwsze pokolenie urodzone w,, wolnej,,*Polsce 

*jak twierdzą niektórzy dopiero taka nastąpiła raptem lat 3 temu. 

Pisałem tu już wcześniej, że dyskusja ze "zbyt późno urodzonymi rewolucjonistami" nie ma sensu, bo oni są na etapie "walki z komuną i Związkiem Radzieckim". Historię i świat postrzegają w tonacji czarno-białej i każdy inaczej myślący jest dla nich wrogiem, którego należy opluć, obrazić i przypiąć mu łatkę nadającego z Kremla. A najchętniej to by wszystkich takich powsadzali do więzień, jako wrogów "Wielkiej Polski". Z nimi jest trochę tak, jak w tym ruskim dowcipie o całowaniu tygrysa - I śmieszno i straszno zarazem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy młody człowiek jest buntownikiem ba nawet powinien być ci z BŚ na swój sposób też tacy byli i chwała im za to. Problem polega na tym że trafi się banda starszych,, mondrzejszych,, którzy tą naiwność i zapalczywość wykorzystują. 

To zawsze funkcje czy to nazizm stalinizm komunizm kaczyzm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie na czym tak naprawdę (chyba) polega problem.

Problem polega na tym, że znaczna część społeczeństwa (paradoksalnie ta uważająca się za najbardziej patriotyczną) woli mitologię od historii. Mamy tego liczne dowody zwłaszcza w ostatnich 4 już prawie latach. To swoisty paradoks, że znakomita większość, (jak to trafnie kol. balans określa) spóźnionych rewolucjonistów, głoszących wciąż, dziś absurdalne, hasła walki z komuną, w zależności od tego co im pasuje, raz twierdzi, że to co powstało w dobie PRL-u to fałszywki i propaganda, raz że to święta prawda. 
To swoiste rozdwojenie jaźni może prowadzić właśnie do takich zjawisk, jak zaprzeczanie powszechnie znanym faktom. 
Najlepszym tego dowodem jest właśnie kwestia BŚ czy części żołnierzy wyklętych. Skoro komunistyczna machina twierdziła, że to kolaboranci i bandyci, to dla części społeczeństwa, to bohaterowie bez skazy, wbrew materiałom źródłowym i zeznaniom świadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie