Jump to content
Czlowieksniegu

Andrzej Duda objął patronatem święto Brygady Świętokrzyskiej. Tej, która kolaborowała z okupantem

Recommended Posts

Czlowieksniegu

Chylę czoło przed naszymi walczącymi i ginącymi przodkami.

Właśnie mam na ukończeniu opracowanie losów sybiraka, berlingowca. Walczył w 8 pp o przyczółek Warecko-Magnuszewski, desantował się na lewy brzeg Wisły w pomocy PW, będąc plutonowym, podczas wyzwalania Bydgoszczy poległ. Miał niespełna 19 lat. Spoczywa na Cmentarzu Wojennym Wałcz Koronowo z błędem w nazwisku, przez co rodzina długo nic o losach tego chłopca nie wiedziała.

Wracając do tematu tego wątku, to myślę, że Prezydent Duda chce być prezydentem wszystkich Polaków. Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie spodoba. Trzeba słuchać woli większości.

RWD- widzisz, dla równowagi mój drugi śp Dziadek, spod Lwowa, via Syberia, doszedł pod Berlin... I gdy się obaj spotykali, to z tego co wiem, nie próbowali sobie oczu wydrapać czy też przegryźć tętnice.

PS " Wracając do tematu tego wątku, to myślę, że Prezydent Duda chce być prezydentem wszystkich Polaków. Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie spodoba. Trzeba słuchać woli większości."

Ubawiłeś mnie jak norkę- PAD wykonując polecenia a przy okazji zagospodarowując leniwy elektorat, postępuję wbrew jakiejś części Polaków, w tym tych, którzy jeszcze II WŚ pamiętają osobiście, czy jak widać z Listu otwartego znają to z przekazów rodziny.

A dodatkowo zaprzecza dokumentom z epoki ( dokumenty Londynu, dokumenty AK, itp ) lub dociekaniom historyków. Za chwilę, pomijając Żaryna czy Żebrowskiego, źródłem wiedzy będzie np Wojciech Olszański  vel Jabłonowski 😞

Marcin, wiesz co ja to sobie myślę, że największą wiedzę- naoczną- ma Piotr Rachtan.

Naoczną z Wyborczej;) 

Posted (edited)

Ten pan już się wykazał nie raz. Pewnie zredagował tekst, znalazł nieświadome manipulacji, znające historię BŚ jedynie z minionej epoki osoby i jest list.  A tu masz próbkę jego obiektywności.

https://wpolityce.pl/polityka/109997-piotr-rachtan-zapamietajmy-to-nazwisko-ten-chlopak-zajdzie-daleko-tak-sie-dzis-donosi-na-niezaleznych-dziennikarzy

To dopiero konfidencja i kolaboracja;)

Edited by Tyr
  • Thanks 1

Czlowieksniegu - myślę, że za bardzo emocjonalnie czytasz wypowiedzi innych. Mojej nie doczytałeś ze zrozumieniem do końca, więc powtórzę:

Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie spodoba. Trzeba słuchać woli większości.

Zawsze chętnie podyskutuje o faktach historycznych, współczesne, polityczne tematy nie są moją bajką. 

Jeszcze raz proponuję i polecam książkę "Byłem Dowódcą Brygady Świętokrzyskiej" autorstwa Antoniego Szackiego.

Szacki.jpg

19 godzin temu, Tyr napisał:

Widzę, że chyba nie przeczytałeś co kto pisał w wątku...

Przeczytałem. Dokładnie. Uważam że próba wybielania BŚ jest delikatnie pisząc sprzeczna z faktami historycznymi. Mam żonę z okolic Jędrzejowa akurat, a jeszcze kilkanaście lat temu mogłem porozmawiać z ludźmi którzy wojnę i okupację przeżyli.

RDW60

Szackiego mam w londyńskim wydaniu.

Emocjonalnie? Jak ktoś kłamie z niewiedzy lub co gorsza z pełną premedytacją, trudno udać kwiat lotosu, mały Budda...

Co żeś się tak zapętlił? Że niby co? Że niby ten akapit o Powstaniu? Normalnie jak bym czytał moich adwersarzy z dyskusji o Powstaniu...

Marcinku, przeczytaj dokładnie.

Z jednej strony wzruszenie i zauroczenie NSZ*, a jednocześnie z drugiej aplauz, że się w Estonii pogrobowcy zebrali.
Najwięcej uwagi poświęć słowu klucz "antykomunizm"- już na Forum był taki jeden, co uważał, że każdy kto rzezał komunistów jest dobry i rozgrzeszony- nawet jeśli był mordercą.

* choć w tym momencie przynależność organizacyjna znaczenia nie ma, chyba...

Za daleko z tym tematem zaszliśmy. Nie można wszystkich negatywnie oceniać na podstawie działań kilku jednostek. W każdej organizacji zbrojnej RP były czarne owce. Tutaj nie chodzi o wybielanie NSZ ale o decyzję Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak już wcześniej napisałem - Cześć i Chwała dla wszystkich którzy walczyli z Niemcami i sowietami a hańba dla tych którzy z tymi dwoma okupantami kolaborowali. Daninę krwi setek tyś. walczących nie może przekreślić i zostawić w zapomnieniu kolaboracyjna działalność jednostek. Myślę, że tym właśnie kierował się nasz Prezydent podejmując nie łatwą decyzję.

Czlowieksniegu- niewiedza i kłamstwo z premedytacją....szybko oceniasz innych

RWD60

" Czlowieksniegu- niewiedza i kłamstwo z premedytacją....szybko oceniasz innych "

Szybko? Nie sądzę...

Niewiedza- znaczy się, choćby wymieniony, PAD z doradcami nie miał pojęcia, jakim mimo wszystkich śliskim tematem jest NZS/BŚ? I jaki dosłownie i w przenośni ogień taka decyzja wywoła?

Kłamstwo- patrz powyżej.

Marcin- dwa pytania.

Po pierwsze primo- czy robiąc wszelkiej maści wklejki, chcesz udowodnić, że Oddział Toma, Jura, itp to pic na wodę-fotomontaż?

Po drugie- co Ty na to " Antoni Szacki zaprzeczył, iż jakakolwiek forma kolaboracji z gestapo i policją niemiecką miała miejsce. " Mam rozumieć, że znów Jura, Fuchs, itp to pic na wodę-fotomontaż? A przy okazji unik Szackiego, który o Wehrmachcie się nie zająknął?

Odpowiedzialność zbiorowa? Jeśli już, to Brygada wykorzystała do ewakuacji kolaboranta Jurę i odział Toma...Idąc Twoim tropem myślenia, że Brygada kolaborowała z okupantem, można by rzec, że "LWP" była jednostką kolaborującą. Zobacz ilu kolaborantów, komunistycznych agentów i sowieckich oficerów było jednostkach wojska na wschodzie... Zobacz co ci agenci wykorzystując sowietów i gorliwych komuchów  zrobili po wyzwoleniu...  Chyba nie nazwiesz sowietów aliantami? 

Marcin

" to Brygada wykorzystała do ewakuacji kolaboranta Jurę "

Znaczy się, chcesz napisać, że Organizacja Toma i sam Jura objawili się NSZ/BŚ w styczniu 1945? Fiu fiu...

" można by rzec, że "LWP" była jednostką kolaborującą "

Co prawda argument dokumentnie od czapy, ale racz zauważyć, że dla wielu dzisiejszych* wyklętych i przydawek to sprzedawczycy i zwolennicy Moskwy.

* ówcześni mieli świadomość skąd i jak wzięło się LWP i mamy sporo przykładów, że szeregowi żołnierze a czasami i oficerowie, byli puszczani wolno, co nie obejmowało politycznych i UB

NSZ był jedną z najbardziej, jeśli nie najbardziej prześladowaną organizacją w PRL i ta nienawiść niektórym została do dziś. Żołnierze NSZ zawsze byli przedstawiani jako zwyrodnialcy mordujący bohaterów z AL. A ci bohaterowie z AL w większości byli zwykłymi zdrajcami na usługach Stalina. W czasie wojny nie powinno być dla takich litości. Nie dziwi więc fakt, że szeregowi żołnierze AL, gdy tylko nadarzyła się okazja zasilali szeregi NSZ.

Człowieku, widzisz błędy BS ale nie dostrzegasz zbrodni jakie popełniali na ludziach i państwie renegaci spod znaku AL. I za to byli karani przez AK i NSZ.  

Dobry -

"Przypomniał, że w styczniu 1945 r. Brygada stoczyła krwawe walki z oddziałami Wermachtu i podjęła decyzję o przebiciu się na Zachód"

Gdzie te "krwawe walki" miały miejsce? Jak się przebili? Teleportem?

A co do Żydów, to - opinia n/t NSZ:

67734736_10217322709053401_689694442621239296_n.jpg

Fakt, jest podpis ps Awr. Ale warto prześledzić jak zmienił poglądy na temat Żydów.

Pięknie, że w czasie wojny tak bardzo ujmował się za Żydami, szkoda tylko, że oni po wojnie skazali go na śmierć. Bohun był bardziej przewidujący i lepiej orientował się w tych sprawach, dlatego przeżył on i 1000 jego ludzi.