Jump to content
Czlowieksniegu

Andrzej Duda objął patronatem święto Brygady Świętokrzyskiej. Tej, która kolaborowała z okupantem

Recommended Posts

Prezydent Andrzej Duda objął honorowy patronat nad 75. rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej. To co najmniej kontrowersyjny wybór z uwagi na to, że oddział ten otwarcie kolaborował z hitlerowcami i to jako jedyna polska jednostka wojskowa.

Andrzej Duda 11 sierpnia będzie oficjalnym patronem obchodów 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej. Oddziału zbrojnego Narodowych Sił Zbrojnych, który odmówił scalenia się z Armią Krajową, walczył z komunistycznymi bojówkami, a także znany jest z rabowania wsi, mordowania cywilów, Żydów i otwartej współpracy z nazistowskimi oddziałami. To nie pierwszy raz, kiedy rząd oficjalnie oddaje honory tej brygadzie - w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Monachium złożył wieniec i zapalił znicz na grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. 

Brygada Świętokrzyska i patronat Andrzeja Dudy 

Uroczystość organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku NSZ. 11 sierpnia rano odbędzie się msza w katedrze polowej Wojska Polskiego, a południe na pl. Piłsudskiego odbędzie apel pamięci. Decyzja Andrzeja Dudy o objęciu jej patronatem jest wysoce kontrowersyjna. Paweł Mucha komentować spawy dla reporterów TVN24 nie chciał, ale czynią to inni politycy PiS. Najaktywniej senator PiS, Jan Żaryn - z wykształcenia historyk i autor książki "Taniec na linie, nad przepaścią". Zwraca uwagę na to, że brygada była częścią państwa podziemnego, a do tego, by nie uznawać Armii Krajowej i wchodzić z nią w konflikty miała swoje powody. Na antenie TVN24 tłumaczył:

Organizacja polska Narodowych Sił Zbrojnych, uważała, że Armia Krajowa jest zbyt mocno związana polityką zagraniczną rządu polskiego na uchodźstwie, który nie może sobie pozwolić na uznanie Związku Sowieckiego jako drugiego równorzędnego okupanta i potencjalnego wroga polskiej niepodległości, podobnie jak III Rzesza. Z racji różnicy programowej NSZ OP, w tym między innymi Brygada Świętokrzyska, nie chcieli wejść i scalić się z Armią Krajową. Większość natomiast Narodowych Sił Zbrojnych Scaliła się ostatecznie w '44 roku z AK mimo tego zarzutu. 

Czarne karty w historii Brygady Świętokrzyskiej - Mordowanie uciekających Żydów

Brygada Świętokrzyska została założona przez działaczy Narodowych Sił Zbrojnych. Te z kolei współtworzyli m.in. nacjonaliści z przedwojennego ONR. O działalności Brygady raportował szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego AK. Pisał w meldunkach, że współpraca NSZ z gestapo "była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych". Z kolei w meldunku dowódcy okręgu AK Radom z 2 stycznia 1945 roku czytamy: "Wyraźna współpraca z Niemcami i plaga społeczeństwa na skutek stosowania rekwizycji. 22 listopada w czasie przemarszu NSZ przez miejscowość Oleszno Niemcy ściągnęli posterunki. Notowane są kontakty z Gestapo". 

W innej opinii AK czytamy - Znany jest przypadek (styczeń lub luty 1944), gdzie oficerowie NSZ z bronią przyjeżdżali na gestapo w Ostrowcu [Świętokrzyskim], tam omawiali obławy na PPR i przekazywali gestapo materiał odnośnie komórek PPR. (...) Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski "narodowy socjalizm" prowadzący jawną walkę z Rosją, robiący dywersję w ugrupowaniach politycznych Polski podziemnej i rozbijający spoistość Armii Krajowej. 

Dr. hab. Rafał Wnuk komentował: "Informacji i opinii dowódców AK i ludowców o NSZ nie da się zbyć stwierdzeniem, że to "komunistyczna propaganda". W świetle tych przekazów Brygada nie chroniła polskiej wsi przed bandytami i Niemcami, lecz przeciwnie - to wieś trzeba było chronić przed partyzantami z tej jednostki".

W Brygadzie Świętokrzyskiej dużą rolę odgrywał Hubert Jura "Tom", którego działalność kładzie się długim cieniem na kartach Brygady Świętokrzyskiej. Kolaborował z Niemcami, za co Armia Krajowa wydała na niego wyrok śmierci. Wiadomo też, że jego ludzie mordowali m.in. Żydów zbiegłych z gett i "nieprawomyślnych" członków podziemia.

Do Brygady Świętokrzyskiej "Tom" trafił z propozycją pośredniczenia w kontaktach z Niemcami. W ten sposób Brygada wycofała się na Zachód u boku Wehrmachtu, otrzymując od niemieckiego wojska wsparcie żywnościowe i ekwipunkowe.

Po dotarciu do Czech Brygada Świętokrzyska chciała dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jednak nie zgodził się na to rząd na uchodźstwie, właśnie ze względu na kolaborację. Dopiero w 1988 roku prezydent Kazimierz Sabbat uznał członków NSZ za kombatantów.

Jak prawica broni Brygady Świętokrzyskiej? 

Jan Żaryn do zarzutu o kolaborację z hitlerowcami na antenie TVN24 się nie odniósł, za to w swojej książce pisze: - "Brygada Świętokrzyska podjęła w styczniu 1945 roku bardzo trudną decyzję o wycofaniu się na Zachód do gen. Andersa. W momencie kiedy ruszył front sowiecki dla Brygady Świętokrzyskiej było oczywiste, że jeśli zostaną zagarnięci przez Sowietów, to spotka ich ten sam los, co oddziały Armii Krajowej w wyniku akcji 'Burza'. Uznali, że w tej dramatycznej sytuacji należy spróbować przebić się przez wojska niemieckie na Zachód. Łatwo krytykować ten wybór w momencie, kiedy stoi się przy stole i popija herbatę" - co przytacza portal wPolityce.pl. 

Dalej Żaryn pisze o współpracy z niemieckimi oddziałami: - "To przebicie nie było łatwe. Mimo, że Niemcy przegrywali wojnę, to nie byli na tyle słabi, aby nie mogli aresztować oddziału, nawet liczącego blisko 1000 żołnierzy. Dlatego podjęto rozmowy między dowództwem Brygady Świętokrzyskiej a liniowym dowództwem Wermachtu i na mocy porozumienia mogła Brygada na zapleczu frontu istnieć i realizować swoje cele, czyli dotrzeć do gen. Władysława Andersa".

W 2018 roku, po tym jak premier Morawiecki złożył kwiaty na grobie członków Brygady w Monachium, publicysta historyczny "Do Rzeczy" Piotr Zychowicz bronił twardo tej formacji. Przypominał, że wyzwoliła ona obóz koncentracyjny w Holiszowie i uratowała kilkaset Żydówek. "To nie jest powód do wstydu" - ocenił.

Kiedy Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" przypomniał jawną kolaborację BŚ z okupantem, odpowiedział: "To była cena, którą warto było zapłacić. Dzięki temu taktycznemu porozumieniu z Niemcami dowództwu BŚ udało się ocalić życie swoich żołnierzy. Oni w ten sposób ratowali się przed bolszewikami" - podtrzymywał Zychowicz.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25052947,andrzej-duda-objal-patronatem-swieto-brygady-swietokrzyskiej.html#s=BoxOpLink

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Historia Brygady Świętokrzyskiej to dobry materiał na film hollywoodzki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ludzie od lat czytają takie pierdoły ciekawe ile w tym propagandy sowieckiej

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiście nie chodzi mi o sam patronat ale o brygadę  świętokrzyską gdzie z gestapo planowali obławy na PPR pewnie sami sie przyznali do współpracy z niemcami

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No a powracający żołnierze z PSZ byli imperialistycznymi szpiegami... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Człowiekśniegu nadal pozostaje pod silnym wpływem komunistycznej propagandy, przez tyle lat wmawiającej ludziom, że NSZ to samo zło, niektórzy wierzą w to do dziś. NSZ było największym wrogiem komunistów czasów wojny i dlatego było zwalczane przez nich w trakcie wojny i po jej zakończeniu. Narodowcy byli fizycznie likwidowani przez zbrojne ramie PPR i PZPR a na odcinku ideologii swoje dokładali usłużni historycy, literaci, filmowcy, nauczyciele itp. A jak mówił klasyk - kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Les - czyli negujesz fakty historyczne, że dowództwo BŚ było sterowane przez radomskie Gestapo, a oficerem łącznikowym z BŚ był SS-Hstuf Paul Fuchs?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytajcie jak to jest widziane z drugiej strony. Od wewnątrz, od strony Brygady Świętokrzyskiej. Wtedy temat wróci i podyskutujemy nabywszy innego spojrzenia. Antoni Szacki ps. Bohun, Dąbrowski, napisał książkę pt. "Byłem Dowódcą Brygady Świętokrzyskiej NSZ". Pamiętnik dowódcy, wspomnienia żołnierzy, dokumenty. Przeczytajcie te wspomnienia dowódcy oddziału NSZ oskarżonego o kolaborację z Niemcami, zdradę, i rzekome zbrodnie. Mój przedmówca napisał o negowaniu faktów historycznych a ja się pytam: Faktów czy bredni komunistycznych, które dla niektórych po kilkudziesięciu latach propagandy stają się faktami. Tak bojar_1 przeczytaj, jak to dowództwo BŚ było sterowane przez radomskie Gestapo, jak to PPR pod rozkazami sowieckich oficerów likwidowało NSZ.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

widzisz RDW60....naczytali się chłopaki tygrysów i czarnych kołysanek Grzymkowskiego, wiec teraz pewnie bredzą tak plując na BŚ😛

 

a tak poważnie......nie jestem zwolennikiem BŚ i jej poczynań.....ale....życie nie jest czarno-białe......musimy dokonywać wyborów i to najczęściej z palety szarości...... i im starszy jestem...tym bardziej się o tym przekonuję...są fakty których pewnie nie znamy.......może o poczynaniach BŚ zadecydowały indywidualne uprzedzenia, animozje,krzywdy doznane od Rosjan przez kogoś z dowództwa, może najpierw chcieli rozprawic sie z bolszewikami,a potem z Niemcami.......zdarzały się chwile w historii kiedy to dla dobra sprawy zawierano pakty nawet z przysłowiowym diabłem.....

Broń Boże....nie usprawiedliwiam działań BŚ....

wracam do wspomnień z opowieści moich dziadków (z obu stron)......zawsze bardzej źle wspominali Rosjan niż Niemców

Share this post


Link to post
Share on other sites

a Prezydent powinien być bardziej powściągliwy od tego typu patronatów (w sprawach kontrowersyjnych)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wirakocza

" może najpierw chcieli rozprawic sie z bolszewikami,a potem z Niemcami "

Zwróć uwagę, że Jura miał wystawiony wyrok śmierci przez " NSZ-AK" a ludzie, z którymi się trzymał to "NSZ-ONR". Działając jednocześnie dzięki wstawiennictwu Fuchsa. Pamiętaj o czystce, którą zaplanował  Otmar Wawrzkowicz, a która objęła oficerów NSZ'tu i AK. Wystarczyło, że nie zgadzali się na przejście BŚ na Zachód, tudzież nie przedkładali walki z Moskwą nad walkę z Berlinem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, RDW60 napisał:

Mój przedmówca napisał o negowaniu faktów historycznych a ja się pytam: Faktów czy bredni komunistycznych, które dla niektórych po kilkudziesięciu latach propagandy stają się faktami.

No tak, teraz wszystko można wystłumaczyć bredniami komunistycznymi.

Poczytaj o faktach.

Rozumiem, że meldunki z d-ctwa okręgu AK "Jodła" do KG AK informujące o łączonych patrolach BŚ NSZ i niemieckiej żandarmerii zimą 44/45 na Kielecczyźnie też wymyślili komuniści?

BŚ NSZ rozumiem, że przez front się teleportowała?

Bohaterowie zostali w kraju i leżą w bezimiennych mogiłach po lasach. A BŚ na gestapowskiej smyczy dała dyla do Amerykanów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bjar- pomyśl, jaki bałagan w głowach by się klientom zrobił, gdyby wiedzieli, że na jednej barykadzie w PW walczyli np powstańcy z NSZ i anarchosyndykaliści 🙂

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

przekładając na dzisiejsze..... uważasz Yeti za niemozliwe ramie w ramie przeciw agresorowi ONR i tęczowi z LGTB ?????

na barykadzie nikt nikomu w majtki nie zagląda😜

Share this post


Link to post
Share on other sites

wirakocza- nie, pokazuję, że wiedza wszelkiej maści wyklętych o PP i przydawkach jest taka, jak świni o lotach w kosmos.

Podobnie, czego przykładem jest les i RDW60, jak i wiedza o działalności NSZ i BŚ.

 

PS Tak przy okazji, to NSZ zapewne nie popuściłby np berlingowcom, których prawie cztery tysiące zostało po lewej stronie Wisły w PW

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, bjar_1 napisał:

Les - czyli negujesz fakty historyczne, że dowództwo BŚ było sterowane przez radomskie Gestapo, a oficerem łącznikowym z BŚ był SS-Hstuf Paul Fuchs?

Neguje tylko te "fakty historyczne", których ty jesteś autorem. Nie można oskarżać BS o współpracę z Niemcami, bo to był tylko pragmatyzm podyktowany sytuacją 1944-45. Gdy sytuacja się zmieniła, BS wróciła do przerwane,j na kilka miesięcy, walki z hitlerowcami z chwalebnym skutkiem.

Ta taktyka była stosowana również przez oddziały AK. Wiesz dobrze które i gdzie. A jeżeli nie wiesz, to mogę ci podpowiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

😄

Z "chwalebnym skutkiem"? Gdzie niby?


Który oddzial AK miał za oficera łącznikowego gestapowca?

W 44/45 jakoś AK nie poszła ze szkopami do Amerykanów. Chyba, że czegoś nie wiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, bjar_1 napisał:

Z "chwalebnym skutkiem"? Gdzie niby?

Holiszów

Share this post


Link to post
Share on other sites

les- jadę w góry, więc przeczytam (?) twoje argumenty (?) wieczorem, ale:

" Nie można oskarżać BS o współpracę z Niemcami "

Taaaaaaa... przecież od powstania aż do kompanii wartowniczych nic nie robili, tylko w walce przebijali się przez front a późnej walczyli z Niemcami...

" Gdy sytuacja się zmieniła, BS wróciła do przerwane,j na kilka miesięcy, walki z hitlerowcami z chwalebnym skutkiem "

Przykłady?

" Ta taktyka była stosowana również przez oddziały AK. Wiesz dobrze które i gdzie. A jeżeli nie wiesz, to mogę ci podpowiedzieć. "

Przykłady?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahah wiedziałem. Uwiarygodnienie się przed Amerykanami i tyle. A inne? Jeszcze jakieś, czy tylko to. No to się nawalczyli... Hu, hu.

No to teraz czekam na odpowiedzi na te 2 inne pytania.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Człowieku

 

11 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Przykłady?

Wileńska AK, Góra-Dolina, Wołyń

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information