Skocz do zawartości

Andrzej Duda objął patronatem święto Brygady Świętokrzyskiej. Tej, która kolaborowała z okupantem


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 559
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

I tu się z tobą balans po części zgodzę. A żeby lepiej zobrazować problem i byście lepiej zrozumieli, posłużę się waszym ulubionym fetyszem (twoim, fali i paru innych). Zawsze się znajdzie paru "pożytecznych", którzy świadomie lub nie będzie robić dobrze naszym przyjaciołom Niemcom, Żydom, Ruskim. Gdy w tych państwach uprawia się politykę oczerniania Polski i relatywizację historii u nas zawsze znajdą się tacy, co im przyklasną i sami z wielkim zapałem zaczną podsuwać im tematy. Vide Gross, Grabowski, Friszke i many, many więcej. Co gorsza ich brednie często trafiają na podatny grunt i służą do walki ideologiczno-politycznej.

Z kolaborantami we Francji się nie cackano. I przypomnę, że USA uznały Brygadę za wojska sojusznicze...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Z kolaborantami we Francji się nie cackano. "

Wzruszyłeś minie... tak do łez...

Tym bardziej, im bardziej np znakomitej większości funkcjonariuszy Vichy włos z głowy nie spadł.


A a'propos i exilibris procesu- już o nim pisaliśmy. Zadałem Ci wtedy kilka pytań, ale nie doczekałem się odpowiedzi.

Jedno z nich brzmiało- dlaczego Szacki udawał, że BŚ jest kawałkiem AK z dodatkiem Oddział Zachodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin. Myślisz, że Amerykańce byli zorientowani w zawiłościach naszej partyzantki? We Francji wszystkich ideowych i wysokich oficjeli kolaboracji dostało KS.

Ciebie też prosiłem. Jakieś udokumentowane przypadki walk po stronie niemieckiej. Pisałeś coś o Berlingowcach... I tak ogólnie o jakieś przypadki działania na szkodę państwa i narodu polskiego...

Balans. Pewnie jak im wmówisz, że BŚ kolaborowała a Polacy mordowali masowo Żydów na pewno odpuszczą i sami nam kasę dadzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tyr napisał:

Balans. Pewnie jak im wmówisz, że BŚ kolaborowała a Polacy mordowali masowo Żydów na pewno odpuszczą i sami nam kasę dadzą...

Obrona BŚ niczym obrona Częstochowy mnie tylko śmieszy, bo raczej w naszym interesie powinno być przemilczeć takie sytuacje, że jakaś nasza formacja kolaborowała z Gestapo i ogólnie z Niemcami.

A odnośnie Żydów, to ja na miejscu władz, gdy zaczyna się nagonka na nasz kraj, wyjechałbym z żydowską kolaboracją z Sowietami na terenach przez nich zajętych. Oczywiście nie wszyscy Żydzi kolaborowali, bo pod tamtą okupacją obowiązywała walka klas i bogaci Żydzi też byli uważani za wrogów, tyle że większość Żydów to była komunizująca biedota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin- musisz się zdecydować.

Czy proces był przeprowadzony jak należy i teraz się sentencją wyroku podpieramy w dyskusji, czy też był farsą i nie należy go nawet przytaczać na obronę BŚ. Za tą drugą wersją świadczy przytoczony przez Ciebie śnurek, gdzie jest opisane działanie strony francuskiej, która chyba z góry wiedziała, jaką odpowiedź wystosuje do Warszawy. 

Balans...

" Żydów to była komunizująca biedota "

I tu się robi pewien problem... Poza pochodzeniem wg linii żeńskiej, znaczenie ma religia i stosunek do niej- a prawowiernemu Żydowi, do głowy nie przyszła by przynależność do takiej czy innej partii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin- ale Jura był przynależny organizacyjnie do NSZ-J/BŚ i w dodatku dość wysoko w hierarchii. Był, dla przykłady dowódcą PAS w V Okręgu, chwilę wcześniej niż kpt. Mieczysław Dukalski ps. „Pomorski” przygotował "teczkę" Jury.

Powyższa, wraz z wyrokiem wydanym przez Pacholczyka, mimo znanych kontaktów z Fuchsem, nie przeszkodziła NSZ-J umieścić go wysoko w II Oddziale Komendy Głównej NSZ-J.

Znaczy się NSZ-J kierowały osoby o inteligencji ameby, czy już od połowy 1943 wybrały porozumienie z III Rzeszą i walkę z Moskwą?

PS Ciekawe, czy wolta, tak mi teraz do głowy przyszło, miała związek z ujawnieniem Katynia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tyr napisał:

A mnie nazywanie ponad tysiąca polskich patriotów, którzy mieli dwóch wrogów i gotowi byli walczyć o Polskę- kolaborantami smuci. Kolaborował Jura.   

Cały problem jest w tym, że najpierw mieli dwóch wrogów, a później zamienili to na jednego wroga i jednego przyjaciela. Tyle tylko, że ten "przyjaciel" bardzo źle się w Polsce kojarzy, za całokształt podczas okupacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bjar_1 napisał:

Balans chyba przesadził. Może nie "przyjaźń", a "braterstwo broni"? ? 

Masz oczywiście rację, mój błąd. Bo to faktycznie była raczej szorstka przyjaźń, ale braterstwo broni jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin- a może, dla odmiany, przestaniesz błaznować, ale podasz dowody, że i ja, i Bjar się mylimy?
Na razie, to kilka potyczek z Niemcami, i "niezależny" proces przed "niezależnym" francuskim sądem.

A, gdy ja opisuję działalność Jury, wraz z przykładami, to Ty nagle ciszaaaaa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z turbopatriotami nie pogadasz. To tak, jakbyś miał przekonać o prawdzie "wrześniowców", dla których w kampanii zginęło 90000 szkopów, pod Mokrą zniszczyliśmy 100 czołgów, BB rozniosła pod Radosmkiem dwie dywizje pancerne, a w Wiźnie było 40:1. Ostatnio miałem (nie)przyjemność dyskutować z takimi cymbałami ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie