Skocz do zawartości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Rekomendowane odpowiedzi

On 30.12.2020 o 21:07, Jedburgh_Ops napisał:

Historyk co daje wiarę milicyjnym raportom z lat powojennych ? I zeznaniom złożonym/wymuszonym na UB ? Bo pasują do modnej tezy i linii czasopisma "Zagłada żydów" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Janko...

Serio w tą grę?


Pomijając, czy takie gazetki ścienne* powinny w, np, resorcie klimatu i środowiska wisieć...

Możemy coś o Gestapo, politykach wyklętych, itp... - ale... nie polecam :-)


* ciekawe ile -set tysięcy kosztowały...

 

PS Ciekawe, że to z resortu pod światłym zarządem poprzedniej ekipy skradziono dość dużo eksponatów, w tym np figurki z kości słoniowej... Skąd teraz pewność, że to na polecenie Hennig-Kloski "zdemontowano"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko...

To napiszę jeszcze raz...
Wg mnie, tego typu instytucje, to nie miejsce na ołtarzyki PW, Kaczyńskiego, JPII, Matki Boskiej i podobnych.
Jeśli faktycznie H-K wydała polecenie likwidacji, to moje jedyne zastrzeżenie, że mało estetycznie tego dokonano.

PS Nic nie poradzę, że prawilnym patriotom się wydaje, że jako jedyni mają prawo do pewnych symboli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Czlowieksniegu napisał:

To napiszę jeszcze raz...
Wg mnie, tego typu instytucje, to nie miejsce na ołtarzyki PW, Kaczyńskiego, JPII, Matki Boskiej i podobnych.

 Ten drwiąco nazywany jakiś tam "ołtarzyk" ( raczej tablica ku pamięci) jest w budynku gdzie w czasie PW w piwnicach był szpital polowy. Wszyscy zostali wymordowani przez oddział RONA.

Dla ścisłości - to nie był ołtarzyk  Kaczyńskiego, JPII, Matki Boskiej i podobnych. Mogę Panu pomóc w identyfikacji osób ze zdjęć - nie w każdym podręczniku byli omówieni i rozumiem, że dla niektórych osób może to być trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, Czlowieksniegu napisał:

PS Nic nie poradzę, że prawilnym patriotom się wydaje, że jako jedyni mają prawo do pewnych symboli...

Liczyłem na komentarz, że niektórym sie wydaje, że nadal można wymazywać pewne symbole z przestrzeni publicznej.

Tablica na śmietnik czy do utylizacji ? Niby drobiazg, bo niepotrzebna ale jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Janko Muzykant napisał:

 Ten drwiąco nazywany jakiś tam "ołtarzyk" ( raczej tablica ku pamięci) jest w budynku gdzie w czasie PW w piwnicach był szpital polowy. Wszyscy zostali wymordowani przez oddział RONA.

Dla ścisłości - to nie był ołtarzyk  Kaczyńskiego, JPII, Matki Boskiej i podobnych. Mogę Panu pomóc w identyfikacji osób ze zdjęć - nie w każdym podręczniku byli omówieni i rozumiem, że dla niektórych osób może to być trudne.

Frazesy na ustach funkcjonariuszy piss, a w czynach złodziejstwo i partyjniactwo. 

Ci ludzie o których piszesz wstydziliby się za was i nie pozwolili wycierać gęby ich nazwiskiem.

  • Super 1
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko...

"Ten drwiąco nazywany jakiś tam "ołtarzyk" ( raczej tablica ku pamięci) jest w budynku gdzie w czasie PW w piwnicach był szpital polowy. Wszyscy zostali wymordowani przez oddział RONA. "

I dlatego, np Pilecki, Inka widnieją na zdjęciach... Ewidentnie związek z PW i szpitalem...

 

YTdiNGUwdjUFCzh0egx7IEZTbC48VXV2EUt0ZXpPaWQcRiguORIrMRQGYCAnAik1ExlgNzlYOCQNRjh2ehMwJxQFLz56EjQ2AQ1hcGJEbmMAUHxqZkRhY0ldKnMzWmBtBgxjdDZGYTVTC3oiZRI7dhk.webp

163e5c84240e0d964771a5bd24c209c5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, karpik napisał:

Ci ludzie o których piszesz wstydziliby się za was i nie pozwolili wycierać gęby ich nazwiskiem.

Obecna Polska na pewno by ich zaskoczyła, to fakt.

Mimo tej naszej skrzeczącej rzeczywistości pamiętajmy kto tę tablicę ku pamięci tam umieścił, a kto symbol PW i  biogramy bohaterów wyrzucił ( symbolicznie - może do piwnicy może do śmietnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Czlowieksniegu napisał:

Janko...

"Ten drwiąco nazywany jakiś tam "ołtarzyk" ( raczej tablica ku pamięci) jest w budynku gdzie w czasie PW w piwnicach był szpital polowy. Wszyscy zostali wymordowani przez oddział RONA. "

I dlatego, np Pilecki, Inka widnieją na zdjęciach... Ewidentnie związek z PW i szpitalem...

  Rozumiem że podobne gazetki szkolne po Polsce powinny być usunięte bo przecież te szkoły nie mają nic wspólnego z Niezłomnymi czy Powstaniem ? Tylko pytam.

Może obraz Pana nakieruje na jakiś związek z Powstaniem Warszawskim tej tablicy. W każdym razie próbowałem.

OTYwL3VfMS9jY18zYWU0Ny9wLzIwMjQvMDEvMjUvMTIwMC83NjIvZWYyNDI4MWQ2ZWY3NDA4MThmNjExZGEwYzcwY2QxM2QuanBlZw.jpeg.3202b80310a998a0d11c08427dc1e677.jpeg

 

Żenująca ekwilibrystyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Janko Muzykant napisał:

  W każdym razie próbowałem.

 

To już przestań. Zacznij patrzeć na historię obiektywnie. Ona nie jest prosta, jednoznaczna a odcieni ma wiele. Zależy od położenia/ odniesienia/ miejsca/ czasu/poglądów. Opowiem Ci historię młodego mężczyzny: stryjecznego wnuka powstańca styczniowego , kuzyna powstańców wielkopolskich , instruktora oświatowego JHP (był malarzem i muzykiem), żołnierza września, powstańca PW , więźnia KL Stutthof a prywatnie ojca dwojga małych dzieci ; zabitego przez wyklętych w 1948 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dziadek, żołnierz IIRP (a wcześniej A_W) mawiał o coponiektórych z nich "nie bez kozery wyklęci" i walił w takich co się za bardzo wychylali butami. A buciory nosił ciężkie.

I tak dobrze że asparagusa babcia mu jedynie podlewać pozwalała, bo by jeden z drugim mógł źle skończyć. I nie chodzi o to że dziadek był piłsudczykiem, a ci "wyklęci" to raczej popłuczyny po endecji były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, MonikaNJ napisał:

To już przestań. Zacznij patrzeć na historię obiektywnie. Ona nie jest prosta, jednoznaczna a odcieni ma wiele. Zależy od położenia/ odniesienia/ miejsca/ czasu/poglądów.

Przerażasz mnie tym relatywizmem.

Powtórzę jeszcze raz: wypierdolono na śmietnik znak Polski Walczącej z budynku gdzie  w piwnicach zamordowano wszystkich pacjentów szpitala polowego, żołnierzy AK i cywili.

Serio będziesz pisała o odcieniach i niejednoznaczności w życiorysach zamordowanego Pileckiego i Inki ? Bo te biogramy też tam były i te osoby wspominałem.

I taka uwaga techniczna: patrzenie na historię przez pryzmat jednej osoby czy osobistych doświadczeń nie ma nic wspólnego z obiektywizmem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, MonikaNJ napisał:

, żołnierza września, powstańca PW , więźnia KL Stutthof a prywatnie ojca dwojga małych dzieci ; zabitego przez wyklętych w 1948 roku.

 Tak, Niezłomni  tylko dlatego ukrywali się latami w lasach aby mordować ludzi z takimi życiorysami. To chcesz nam przekazać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Janko Muzykant napisał:

 Tak, Niezłomni  tylko dlatego ukrywali się latami w lasach aby mordować ludzi z takimi życiorysami. To chcesz nam przekazać ?

Zabawne, no ubawiłam się po pachy. Powiedz to ofiarom Burego, Łupaszki i Ognia. 

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Sedco Express napisał:

Janko napisał

"Powtórzę jeszcze raz: wypierdolono na śmietnik znak Polski Walczącej ...."

A co powiesz na zawłaszczenie tego znaku przez PISowską hołotę, pseudopatriotów i tym podobnych oszołomów?To jest w porządku ?!

To na śmietnik jeszcze flagę i hymn, bo też "zawłaszczyli".

Rozumiem że w całej Polsce będą usuwane "zawłaszczone" symbole narodowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Janko Muzykant napisał:

Przerażasz mnie tym relatywizmem.

Powtórzę jeszcze raz: wypierdolono na śmietnik znak Polski Walczącej z budynku gdzie  w piwnicach zamordowano wszystkich pacjentów szpitala polowego, żołnierzy AK i cywili.

Serio będziesz pisała o odcieniach i niejednoznaczności w życiorysach zamordowanego Pileckiego i Inki ? Bo te biogramy też tam były i te osoby wspominałem.

I taka uwaga techniczna: patrzenie na historię przez pryzmat jednej osoby czy osobistych doświadczeń nie ma nic wspólnego z obiektywizmem.

 

 

Ale na gaciach ten znak to jest fajnie? Czytałam biogramy osób wymienionych przez Ciebie , ale nie było tam nic o ich obecności w tym szpitalu w czasie PW. Jeszcze zrozumiałabym cel tej ekspozycji, gdyby tam były biogramy sanitariuszek, lekarzy lub zamordowanych powstańców. Zapewniam Cię, że większość żyjących jeszcze a walczących pod znakiem kotwicy, ma dość nadużywania go do celów polityczno-propagandowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, MonikaNJ napisał:

Zabawne, no ubawiłam się po pachy. Powiedz to ofiarom Burego, Łupaszki i Ognia. 

Pochylmy sie jeszcze nad biednymi milicjantami, żołnierzami KBW i dziesiątkami tyś. funkcjonariuszy NKWD którzy nie mogli od razu wrócić do domu bo musieli umacniać władzę ludową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, MonikaNJ napisał:

Ale na gaciach ten znak to jest fajnie? Czytałam biogramy osób wymienionych przez Ciebie , ale nie było tam nic o ich obecności w tym szpitalu w czasie PW. Jeszcze zrozumiałabym cel tej ekspozycji, gdyby tam były biogramy sanitariuszek, lekarzy lub zamordowanych powstańców. Zapewniam Cię, że większość żyjących jeszcze a walczących pod znakiem kotwicy, ma dość nadużywania go do celów polityczno-propagandowych.

Naprawdę musisz sięgać po tak skrajne i groteskowe argumenty, nie masz lepszych jak ten z gaciami ?

To że Tobie coś się wydaje i mnie  z zapałem zapewniasz to dużo za mało.

Fakty: była na ścianie tablica z biogramami i symbol Polski Walczącej, straszliwa manipulacja, propaganda i "zawłaszczenie". Oburzające dla żyjących powstańców ?! Pewnie pisowskie muzeum Powstania Warszawskiego też ich oburza ?

Ale spoko, "zawłaszczone" symbole sa już zdemontowane i na śmietniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Janko Muzykant napisał:

Pochylmy sie jeszcze nad biednymi milicjantami, żołnierzami KBW i dziesiątkami tyś. funkcjonariuszy NKWD którzy nie mogli od razu wrócić do domu bo musieli umacniać władzę ludową.

Jeśli masz takie zainteresowania to się pochylaj. A wśród biednych milicjantów byli również żołnierze AK, takie właśnie sytuacje miałam na myśli pisząc o niejednoznaczności historii. Dla Ciebie Bury to bohater dla pamiętających o wymordowanych w podlaskich wioskach- bandyta itp. itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie