Skocz do zawartości

Będą kary za polskie obozy"


Rekomendowane odpowiedzi

Porucznik Eilert Dieken rozkazał zamordować ukrywających się Żydów i tych, którzy udzielili im schronienia – polską rodzinę Ulmów z Markowej. Nie oszczędził nawet ich dzieci. Oprawca czasów okupacji, w powojennej pamięci swoich córek pozostał kochającym ojcem, a znajomi wspominają go jako miłego i pomocnego człowieka.

Sołtys na rozkaz zwołuje ludzi do kopania grobów i kieruje się w stronę zabudowań Józefa Ulmy. Ma do przejścia około pół kilometra. Po drodze słyszy strzał. Jak się okaże, ostatni z całej serii.

W podwórzu widzi leżące na ziemi dziecko. Dziewczynkę, dwu-, może trzyletnią. Jeszcze rusza prawą rączką. Tuż obok ciała pięciorga ich rodzeństwa i rodziców - Wiktorii i Józefa. Kawałek dalej zwłoki Saula Goldmana, znanego w okolicy jako Szall, jednego z ukrywających się u Ulmów Żydów z Łańcuta.

Najbliżej zabitych stoi komendant posterunku niemieckiej żandarmerii w Łańcucie Eilert Dieken. "Podszedłem do Diekena i zapytałem go: ‘dlaczego zastrzeliliście dzieci?’, na co ten mi odpowiedział: ‘żeby gromada nie miała z nimi kłopotu’"- zezna w marcu 1958 roku sołtys Markowej Teofil Kielar.

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zbrodnia-bez-kary/historie/news-zgineli-bo-ratowali-zydow-brutalne-morderstwo-rodziny-ulmow,nId,3794818
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
9 minut temu, Tyr napisał:

Balans na to, że sami żeśmy rozpoczęliśmy wojnę z Rosją na historię, a ponieważ ostatnio Putin ma dobre układy z Izraelem, to tą wojnę właśnie przegrywamy. Balans już wcześniej pisał, że ta wojna na historię była nam potrzebna jak dziura w moście. A jak chcieliśmy prawdziwej wojny z Rosją, to mogliśmy wysłać kilka elitarnych batalionów kapelanów wojskowych na Kaliningrad, bo kiedyś Stalin nam go obiecał, ale się rozmyślił i dał nam w zamian Szczecin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Tyr napisał:

A możesz  podać, czym to rozpoczęliśmy tę wojnę?

Próbą udowodnienia Światu, że to Rosja jest współwinna wybuchowi II WŚ. Tyle tylko, że świat to olewa, bo jedynie Polska, Rosja i Ukraina [ta zachodnia] żyją tym, co miało miejsce 80 lat temu. Ale "świat" zapewne chętnie zainteresuje się tym, co się wpisuje w antysemicki wizerunek Polski, jaki właśnie jest od dawna kreowany na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominając  rezolucji, Ławrow powiedział, że "Parlament Europejski jest oczywiście organizacją międzynarodową, ale nie jest uniwersalny". Ocenił, że w PE "wiele rzeczy dzieje się z inicjatywy mniejszości" i dodał, że jest to "dość agresywna mniejszość", w której "pierwsze skrzypce grają kraje nadbałtyckie i inne".

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/lawrow-polska-namawia-zachod-do-przedstawiania-w-izraelu-jej-punktu-widzenia/xm7xq6e

http://june-22.mil.ru/page8966675.html wyzwoliciele rwał ich nać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy dalej toczcie wojnę z Rosją, o to co było 80 lat temu, licząc na to, że cały świat posypie głowy popiołem i przyzna, że my zawsze byliśmy takie ofiary losu pokrzywdzone przez innych. A tymczasem Amerykanie zaczynają robić swoje w naszym kraju...

https://wroclaw.onet.pl/amerykanie-chca-rozwiklac-zagadke-ii-wojny-swiatowej-apeluja-do-mieszkancow/f22xbjk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyr napisał:

Ja się tylko zastanawiam, kiedy znowu zacznie obowiązywać w sowietach raport komisji Burdenki;)

Jestem przekonany, że dla dużej części Rosjan ustalenia komisji Burdenki nigdy nie przestały obowiązywać. Komisja przedstawiła wiarygodne dowody potwierdzające niemiecką odpowiedzialność za tę zbrodnię. Czasami spotyka się wypowiedzi rosyjskich historyków, którzy tę narrację podtrzymują ewentualnie uważają, że sprawa wymaga wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, les05 napisał:

Jestem przekonany, że dla dużej części Rosjan ustalenia komisji Burdenki nigdy nie przestały obowiązywać. Komisja przedstawiła wiarygodne dowody potwierdzające niemiecką odpowiedzialność za tę zbrodnię. Czasami spotyka się wypowiedzi rosyjskich historyków, którzy tę narrację podtrzymują ewentualnie uważają, że sprawa wymaga wyjaśnienia.

U nas też wielu młodych obywateli wierzy, że NSZ nie kolaborowała z Niemcami i są też historycy, którzy taką narrację podtrzymują.

Edytowane przez balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to sowieccy kolaboranci na podstawie tego, że żołnierze NSZ nie chcieli podzielić losu AK-owców z terenów "wyzwalanych" przez odwiecznych przyjaciół, nazwali ich kolaborantami. Zresztą tak samo nazywali AK, rząd na uchodźstwie i każdego kto nie bardzo ich lubił. Obława augustowska, mordy i prześladowania  patriotów to właśnie dzieło tych od co wykreowali czarny PR Brygadzie i nie tylko. 

Poza tym zważ skalę zbrodni sowiecki na Polakach i działalność BŚ.

W swych staraniach wybielania sowietów tych dawnych i obecnych stajesz się coraz bardziej żałosny... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tyr napisał:

W swych staraniach wybielania sowietów tych dawnych i obecnych stajesz się coraz bardziej żałosny... 

Ja nikogo nie wybielam. Mnie interesuje historia ta prawdziwa, a nie propaganda zarówno jednej, jak i drugiej strony, w zależności od tego, w którą stronę się polityczne wahadło wychyli...

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Putin wiadomo - kagiebowiec i propagandzista. To co próbuje wyczyniać z historią woła o pomstę i to fakt niezaprzeczalny. Problem w tym, że my w tym naszym grajdołku też mamy takich zakłamywaczy,  ale na naszą lokalną i nie ogólnoeuropejską skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie